Jak walczyć z molami ubraniowymi?

mole ubraniowe

Kiedy w mieszkaniu, w pobliżu szafy czy garderoby zobaczymy latające robaczki to znak, że warto przyjrzeć się dokładnie naszym ubraniom. Są to bowiem najprawdopodobniej mole ubraniowe, które stanowią spore zagrożenia dla naszej garderoby.

Jak z nimi walczyć?

Przede wszystkim zacznijmy od opróżnienia i dokładnego wymycia wszystkich szafek. Przy okazji poszukać trzeba gniazda moli i dokładnie je usunąć, dzięki czemu mamy większą szansę na pozbycie się ich na dobre. Szafki najlepiej wymyć najpierw wodą z detergentem, a następnie wodą z octem i pozostawić do wyschnięcia.

Dla lepszego efektu można ustawić w szafie gorącą mieszankę wody i octu i dokładnie zamknąć drzwi. Po 15 minutach wyciągnąć naczynie, a szafę dobrze wywietrzyć.

Następnie wszystkie ubrania należy dokładnie przejrzeć, te które nie nadają się już do użytku wyrzucić, a ubrania ze śladami obecności moli zapakować do foliowej torby i włożyć na 3-4 godziny do zamrażalnika.

Profilaktycznie zresztą można wszystkie ubrania uprać i poddać działaniu wysokiej lub niskiej temperatury – jedna i druga niszczą mole i ich gąsienice.

Jeśli jest lato możemy je wynieść na balkon, taras lub na dwór i pozostawić na słońcu na ok. 20 minut. Zimą możemy wynieść je na mróz lub włożyć do zamrażarki.

Wkładając ubrania do szafy postarajmy się zapewnić im trochę miejsca, wolna przestrzeń nie sprzyja molom. Jeśli trzymamy oddzielnie ubrania letnie i zimowe, te których aktualnie nie używamy włóżmy do specjalnych worków na ubrania. Starajmy się także na bieżąco wietrzyć szafę, można zostawiać np. otwarte drzwi do niej, jeśli wychodzimy z domu.

Jakie produkty odstraszą mole ubraniowe?

1. Lawenda

Mole nie cierpią jej zapachu. Możemy zasadzić lawendę na balkonie i zasuszone kwiaty włożyć do szafy lub użyć gotowych lawendowych zawieszek, aerozolu lub lawendowych olejków eterycznych.

2. Cytrusy

Mole nie lubią szczególnie cytryny. Może to być obrana i zasuszona skórka cytrynowa, trawa cytrynowa lub zawieszki o takim aromacie. Między ubrania możemy też włożyć obraną i zasuszoną skórkę pomarańczową.

3. Przyprawy

Przydadzą się nam nie tylko w kuchni. Wśród szczególnie nielubianych wymienić trzeba liście laurowe, ziele angielskie, goździki, miętę czy macierzankę.

4. Herbaty ziołowe

Skuteczne i praktyczne mogą również okazać się herbatki ziołowe, zwłaszcza herbatka miętowa i szałwiowa.

5. Mydło

Mole nie lubią zapachu mydła toaletowego. Można włożyć kostkę między ubrania lub podzielić ją na mniejsze części i każdą owinąć serwetką.

6. Kasztany

Według medycyny ludowej mają wiele zalet: pomagają w walce z reumatyzmem, poprawiają sen i dodają energii, niewiele osób jednak wie, że są bardzo nielubiane przez mole. Nie trzeba szaleć z ilością, wystarczy włożyć kilka kasztanów między ubrania.

7. Gotowe środki odstraszające

W sklepach znajdziemy całą gamę preparatów, które pomogą nam odstraszyć mole. Mogą to być saszetki zapachowe, płytki feromonowe, zawieszki, kulki, aerozole czy olejki aromatyczne.

Kiedy już pozbędziemy się niechcianych lokatorów warto nadal dbać o to, żeby w szafach był odpowiedni przewiew, nie zaszkodzi też trzymanie aromatycznych dodatków na co dzień.

 

Ewa Zawidzka