Kwas foliowy – niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Kwas foliowy, czyli folacyna - witamina z grupy B

Być może słysząc o kwasie foliowym, natychmiast identyfikujemy go jako niezbędny składnik w diecie ciężarnych kobiet. Możliwe, że nie mamy pojęcia, iż jest on potrzebny także nam. W każdym wieku powinniśmy dbać o jego właściwy poziom, ponieważ, jak się okazuje, jest nam bardzo potrzebny, a niestety, zdecydowanej większości z nas brakuje tej witaminy.

Kwas foliowy – czym jest?

Kwas foliowy to witamina rozpuszczalna w wodzie, która należy do witamin z grupy B. Nazwa obejmuje kwas foliowy i grupę substancji, które wywodzą się z kwasu foliowego. Inne jej nazwy to folacyna, witamina B9, czy witamina M.

Gdzie znajdziemy kwas foliowy?

Tę witaminę znajdziemy przede wszystkim w świeżych warzywach posiadających zielone liście, a więc w: kapuście, sałacie, szpinaku, pietruszce, jarmużu, a także w brokułach, szparagach, brukselce, kalafiorze, owocach cytrusowych, burakach, marchwi, soczewicy, grochu, soi, fasoli, pomidorach, awokado, jajkach, pszenicy i w soku pomarańczowym. Ponadto kwas foliowy występuje również w drożdżach piwnych, orzechach, słoneczniku oraz wątróbce. Przyswajalność kwasu foliowego z pożywienia wynosi średnio 50%.

Kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na oddziaływanie wysokich temperatur i światła. Podczas długotrwałego gotowania ulega rozkładowi, nie służy mu też długie przechowywanie produktów – jego straty mogą wtedy wynosić nawet 50%.

Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny?

Kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju komórek całego organizmu. Bierze udział w procesach krwiotwórczych, jest potrzebny do syntezy hormonów (m.in adrenaliny, noradrenaliny, tyroksyny), jak również melanin, które są barwnikami skóry i włosów.

Jakie mogą być następstwa niedoboru folacyny?

Niedobór lub całkowity brak kwasu foliowego może spowodować:

  1. Niekorzystne zmiany w układzie nerwowym, szczególnie groźne dla rozwijającego się płodu.
  2. Anemię, gdyż w połączeniu z witaminą B12 bierze udział w powstawaniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek.
  3. Większe ryzyko chorób nowotworowych, szczególnie raka szyjki macicy.
  4. Poprzez swój wpływ na poziom homocysteiny jego niedobór może mieć niekorzystne oddziaływanie na układ krążenia, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej i miażdżycy.
  5. Dzięki temu, że bierze udział w syntezie serotoniny, niedobór może powodować gorszy nastrój, zmęczenie, nadwrażliwość i kłopoty z pamięcią.

Dla kogo kwas foliowy?

Folacynę zaleca się każdemu bez wyjątku, gdyż jej odpowiednia ilość w naszym organizmie pomoże nam znacznie dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Warto też wiedzieć, że kwas foliowy może ochronić nas przed udarem, chorobami serca oraz niektórymi nowotworami. Odpowiedni poziom kwasu foliowego jest bardzo istotny dla kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ chroni przed wystąpieniem zdrowotnych komplikacji u dziecka. Zapotrzebowanie na kwas foliowy znacznie wzrasta w czasie szybkiego wzrostu zarodka, a następnie rozwoju płodu. Szczególnie ważne jest to między 15 a 28 dniem od zapłodnienia, gdyż wtedy w przypadku niedoboru kwasu foliowego mogą powstać wady cewy nerwowej, które skutkować mogą bezmózgowiem, przepukliną mózgu czy rdzenia kręgowego.

Kwas foliowy jest przyswajalny z żywności jedynie w 50%, natomiast z jego postaci syntetycznej prawie w 100%, dlatego przy podejrzeniu niedoboru warto wspomagać się również farmakologicznie.

Na niedobór kwasu foliowego najczęściej narażeni są:

  1. Dziewczęta w fazie wzrostu.
  2. Kobiety w ciąży.
  3. Palacze.
  4. Osoby stosujące częste diety.
  5. Osoby często spożywające alkohol.
  6. Starsze osoby.
  7. Osoby zażywające leki przeciwpadaczkowe, leki obniżające kwasowość żołądka lub środki antykoncepcyjne.
  8. Osoby, które nie odżywiają się właściwie lub u których wchłanianie kwasu foliowego z jelita cienkiego jest niewystarczające z powodu chorób tego odcinka przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Nadmierna suplementacja kwasem foliowym jest niewskazana przy niektórych typach nowotworów (np. nowotwory układu krwiotwórczego i nowotwory kości) oraz przy uszkodzeniu rdzenia kręgowego lub tkanki mózgowej.

Toksyczna dawka kwasu foliowego nie jest znana, jednak przy nadmiernym spożyciu tej witaminy mogą wystąpić mdłości, wzdęcia, utrata apetytu, a u niektórych osób także objawy alergiczne.

Autor: Agnieszka Miśkowiec