Energia odnawialna jest dla każdego

Farmy wiatrowe na polach w tle niebo z chmurami

Wykorzystywać, nie zabijać. Pomagać, nie szkodzić. Szanować, nie dewastować. To nie są ani hasła wyborcze ani apel natury.

Energia odnawialna kontra nieefektowne, bo nieodnawialne źródła energii

Wiele kampanii promujących ekologiczny tryb życia odniosło sukces, dzięki temu wiemy, co nam zagraża i jak temu przeciwdziałać. Przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, zanieczyszczenia środowiska czy globalnego ocieplenia jest wydobywanie i eksploatowanie nieodnawialnych źródeł energii. Świetną przeciwwagą do tego jest wykorzystywanie „zielonej” energii, czyli tej szybko odnawialnej.

Zielona energia dostosowana do miejsca zamieszkania

W zależności od tego gdzie mieszkamy i ile baterii potrzebujemy zasilić, wybieramy inne źródła energii odnawialnej. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie jest wietrznie – najlepiej sprawdzą się elektrownie wiatrowe, często nazywane farmami. Ich praca z łatwością zasila gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

Jeżeli mieszkamy na terenie, na którym płynie rzeka dobrym rozwiązaniem będzie elektrownia wodna. Podobnym, również cennym, są te montowane w sztucznych zbiornikach. Wówczas energia wydobywana jest poprzez pompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego, a później następuje jej odpływ przez elektrownię z powrotem do zbiornika dolnego. Jak widać zaawansowana technologia potrafi świetnie wykorzystać każdy rodzaj terenu, na którym jest woda.

Energia z baterii słonecznych

Jeżeli mieszkasz zaś w nasłonecznionym miejscu – odpowiednie dla ciebie będą baterie słoneczne zasilane promieniowaniem. Dziś domy z własną elektroniką to rzadkość. Zdaniem ekspertów niedługo będzie to standard. Ci, którzy wejdą w posiadanie jakiegoś źródła energii odnawialnej będą nie tylko „Eko”, ale także wiele zaoszczędzą na rachunkach, a zgromadzonymi zapasami będą mogli się podzielić z sąsiadami.

Jak to działa? W każdym domu zamontowany jest generator prądu o małej mocy. Jeżeli w danej chwili nie korzystamy z prądu energia płynie do sieci, jeżeli korzystamy intensywnie – wszystkie braki uzupełniane są z sieci. Inne zalety są takie, że nie tracimy ogromnych pokładów energii przy jej dostarczaniu do poszczególnych konsumentów. Ponadto wiele dofinansowań sprawia, że te urządzenia stają się atrakcyjne również cenowo, a inwestycja i tak szybko się zwraca, np. dzięki płaceniu niższych rachunków. Warto więc poświęcić chwilę czasu i pochylić się nad tematem odnawialnych źródeł energii.

Więcej informacji o rozwiązaniach związanych z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych: zpue.pl.