Pielęgnacja twarzy: tłusta cera

Tłusta cera najczęściej pojawia się u nastolatków i przemija zazwyczaj w czasie studiów. Jednak zdarza się i tak, że osoby starsze, w trzeciej, czwartej dekadzie życia, także borykają się z przetłuszczoną skórą. No cóż, widocznie taki urok ich skóry.

Skóra tłusta wygląda dość nieestetycznie, ponieważ nadaktywne gruczoły łojowe, wydzielają za dużo sebum, przez co na twarzy pojawia się charakterystyczne błyszczenie, a także mogą zacząć występować kłopotliwe krosty, wągry, zaskórniki oraz rozszerzone pory. Skóra łojotokowa bezsprzecznie wymaga odpowiedniej i profesjonalnej pielęgnacji, która załagodzi istniejące zmiany, a także ochroni przed pojawieniem się problemów skórnych takich jak trądzik lub przebarwienia.

Zalety i wady cery tłustej

Chociaż przetłuszczona skóra świeci się i błyszczy, chociaż pojawiają się na niej znienawidzone wypryski i krosty podskórne, chociaż ogólnie nie prezentuje się dobrze, posiada także pewne zalety. Taki typ skóry jest mniej wrażliwy na drażniące działanie wysokich i niskich temperatur. Często osoby z tłustą skórą wychodząc na srogi mróz nie muszą używać mazistych kremów nawilżających. Zaletą cery tłustej jest także fakt, iż jest bardziej gładka, jędrna i elastyczna niż skóra sucha. Nadmiar sebum zapewnia skórze łojotokowej zachowanie odpowiedniego nawodnienia, także twarze z taką cerą później się starzeją i nie mają problemów z wczesnymi zmarszczkami. Mimo tego, iż znaleźliśmy wiele pozytywów skóry tłustej, nie oznacza to, że problem można bagatelizować. Cera łojotokowa jest bardziej narażona na infekcje, dlatego też należy odpowiednio się z nią obchodzić.

Kosmetyki do tłustej cery

Pielęgnacja tego typu skóry opiera się na podstawowej zasadzie, jaką jest odpowiednie dobranie kosmetyków przeznaczonych do takiego rodzaju cery. W przypadku stosowania przypadkowych produktów można przysporzyć swojej skórze biedy. Dlatego też, w doborze preparatów należy kierować się opinią dermatologa, fachowej kosmetyczki lub informacjami podanymi na opakowaniu produktu skontrastowanymi z naszą wiedzą.

Jeśli chodzi o skład chemiczny, to kosmetyki do cery tłustej powinny zawierać cynk, siarkę lub miedź, które wpływają na pracę gruczołów łojowych i ograniczają nadmierne wydzielanie sebum.

Aby pozbyć się łojotoku skórnego powinno się stosować kremy do cery tłustej, które nie zawierają gliceryny ani substancji lipidowych. Są to bowiem składniki, które właśnie mogą spotęgować nasz problem. Ważne jest także, by codzienna pielęgnacja twarzy nie obyła się bez dwukrotnego użycia toniku. Tonizowanie twarzy przywraca jej prawidłowe pH i usuwa nadmiar sebum. Należy przy tym pamiętać, że nie do cery tłustej nie można stosować preparatów o stężeniu alkoholowym wyższym niż 10%. Dla poprawienia regeneracji skóry zalecane jest wykonywanie co tydzień peelingu drobnoziarnistego, który złuszczy martwy naskórek i odsłoni jaśniejszą i zdrowszą skórkę, a także różnego rodzaju maseczek odżywczych, które dostarczą organizmowi ważnych witamin i substancji odżywczych. Przy nakładaniu makijażu można sięgnąć po lekkie kremy matujące i podkłady, których formuła nie zatka porów. Każdy krem na dzień powinien zawierać filtry chroniące przed promieniowaniem UV. Bardzo ważną kwestią jest to, aby każdorazowo, regularnie i dokładnie zmywać makijaż. Dzięki codziennemu demakijażowi cera będzie mniej zapchana, co sprawi, że łatwiej będzie jej odzyskać zdrowy wygląd i koloryt. Dodatkowym zabiegiem, jaki możemy zafundować naszej twarzy, jest wizyta w saunie.

Wiemy już jak należy pielęgnować cerę tłustą. Ale czego nie powinno się robić, gdy praca gruczołów łojowych jest zaburzona? Przede wszystkim zabronione jest mycie twarzy wodą z mydłem, które nadmiernie wysusza skórę. Niewskazane jest także nadmierne opalanie się, gdyż promienie UV mogą się przyczynić do powstania blizn i przebarwień. Ważne jest także, aby nie wyciskać krost i pryszczy, ponieważ to jedynie pogarsza stan skóry.

Skóra sucha nadmiernie się błyszczy i pełna jest niedoskonałości. Jednak istnieje wiele sposobów, aby taki typ cery ujarzmić. Jeśli będziemy wiedzieli, co należy robić i będziemy przestrzegać kilku prostych zasad pielęgnacji twarzy, wszystko z pewnością wróci do normy… oczywiście po pewnym czasie. Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji na temat kosmetyków do cery tłustej, wejdź na stronę garnier.pl.