Na zdrowe odżywianie nigdy nie jest za późno, czyli dieta dla osoby starszej

Dieta dla osoby starszej - jaka powinna być?

Osobom w wieku podeszłym przeważnie nie zależy już na utrzymaniu talii osy lub budowaniu masy mięśniowej, jednak nie oznacza to, że będąc osobą starszą można zaniedbywać zdrową dietę.

Niedostarczenie odpowiedniej ilości wartości odżywczych może powodować osłabienie i znaczne problemy zdrowotne. Z kolei przejadanie się i otyłość sprawi, że seniorowi szybko wysiądą stawy i wzrośnie poziom cholesterolu, co ostatecznie prowadzić może do problemów z sercem. Jesień życia to czas, kiedy w szczególności powinno się dbać o to, by nie jeść byle czego. Być może też to ostatni dzwonek, żeby pozbyć się złych nawyków żywieniowych, które nagromadziły się przez całe życie. Poniżej kilka porad na temat tego co służy naszym dziadkom i babciom, a co lepiej im odradzać.

Jaka dieta jest dobra dla seniora?

Główną przyczyna, dla której osoby starsze często nie dojadają i rezygnują z wartościowych posiłków, są baraki w uzębieniu i liczne problemy dentystyczne, które utrudniają przyjmowanie pokarmów stałych. Dobrze jest więc podawać seniorowi zmiksowane warzywa, zupy krem i inne dania, które będzie mu łatwo przełknąć. Wapń zawarty przetworach mlecznych również będzie miał dobroczynny wpływ na wiekowy organizm. Oprócz tego w diecie powinny pojawić się chude mięsa, warzywa, owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Nie bez znaczenia jest także ilość spożywanych w ciągu dnia posiłków. Powinno ich być około 5 i łącznie oscylować powinny w okolicach 2000kcal. Podawanie mniejszej ilości spowoduje osłabienie, a znaczne przekroczenie kaloryczności może prowadzić do otyłości, która znacząco utrudni funkcjonowanie.

Kolejną rzeczą, o której seniorzy często zapominają jest nawadnianie organizmu. Wskazane jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie i należy tego pilnować, jeśli chce się utrzymać starszą osobę w dobrej kondycji fizycznej.

Czego unikać w podeszłym wieku?

Przygotowując jadłospis dla osoby w podeszłym wieku, trzeba pamiętać, żeby wykreślić z niego tłuste, ciężkostrawne dania oraz niestety także słodkie przekąski. Cukier w nadmiernej ilości jedynie pogorszy stan zdrowia, podobnie jak sól. Całkowicie odpada też alkohol. W trosce o zachowanie zdrowego apetytu u seniora oraz dobrej kondycji psychicznej, nie należy podawać nudnych, niezachęcających posiłków i sprawiać, aby czuł się wykluczony jedząc samotnie. Sprawdź tutaj https://bedietcatering.pl/wroclaw/ sposób na urozmaiconą i zdrową dietę. Serwowanie dań, które smakują i cieszą oczy pomoże seniorowi w przejściu na zdrową dietę.