Protect Our Winters – fińska kampania społeczna

ekoenergy

Protect Our Winters to organizacja pozarządowa zrzeszająca globalną społeczność przedstawicieli sportów zimowych. Założona w 2007 r. przez amerykańskiego snowboardera Jeremiego Jones’a, szybko rozpoczęła działalność również w Europie. Celem organizacji jest walka z postępującymi zmianami klimatycznymi oraz budowanie świadomości społecznej na temat efektu cieplarnianego.

Finowie walczą o zimę

Mroźna i biała zima – to pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się na myśl o Finlandii. Co jednak, jeżeli już wkrótce taki widok pozostanie wyłącznie wspomnieniem? Fińscy specjaliści coraz częściej ostrzegają, że jeżeli nie uda nam się spowolnić zachodzących zmian klimatycznych, to do 2050 roku zniknie kilkadziesiąt ośrodków narciarskich. I to tylko w samej Finlandii.

Fińscy przedstawiciele Protect Our Winters rozpoczęli kampanię o tym samym tytule. Twarzą akcji została srebrna medalistka olimpijska w snowboardzie – Enni Rukajärvi. Film promujący kampanię ma bardzo jasny przekaz. Rukajärvi śni o stokach pełnych śniegu, budzi się i planuje kolejny trening. Wygląda za okno, patrzy w kalendarz – 22 stycznia, 22 dzień bez śniegu. Z domu wychodzi  z deską i wiadrem śniegu wybranym… z lodówki. Zamiast szusować po zaśnieżonych stokach, uklepuje wąski tor z własnych zapasów. Mocny przekaz, pokazujący jak wyglądać bedzie zima, jeżeli jej nie ochronimy.

Organizatorzy akcji postanowili zwrócić uwagę ludzi, którzy najwięcej na braku zimy stracą. I nie chodzi tutaj wyłącznie o miłośników sportów zimowych, ale przede wszystkich właścicieli stoków, dla których to mróz i śnieg stanowi źródło dochodu. Jak temu zapobiec?

Przełącz się na EKOenergy

Spalanie paliw kopalnianych jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, które wpływają na zmiany klimatyczne. Zużycie energii w ośrodkach narciarskich jest niezmiernie wysokie, jednakże tylko nieliczne z nich zasilane są energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Twórcy kampanii zachęcają do przełączenia się na EKOenergy. Co jednak kryje się za zielonym logiem? EKOenergy, to międzynarodowa sieć ponad 40 ekologicznych organizacji pozarządowych zajmujących się stymulowaniem rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii elektrycznej i promowaniem rozwiązań przyjaznych dla klimatu. Jej główne narzędzie stanowi jej ekoetykieta, czyli pierwsze i jedyne ogólnoeuropejskie oznakowanie energii elektrycznej. Ekoetykieta EKOenergy to wyraźny sygnał dla konsumenta, że energia, której używa pochodzi ze źródeł odnawialnych, a także spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju.