EKOprzewodnik w 5 krokach

butelki

Z każdym rokiem coraz więcej Polaków przekonuje się o tym, że zmiana życiowych przyzwyczajeń może mieć wpływ na ochronę środowiska. Zachowanie ekopostawy na co dzień nie wymaga wielkich wyrzeczeń, a gwarantuje czysty zysk. Poznaj 5 prostych sposobów na EKOżycie!

Aż 74% Polaków postrzega siebie jako osoby dbające o środowisko – tak wynika z badania przeprowadzonego w 2016 roku przez TNS Polska na zlecenie firmy BRITA. Wciąż jednak część z nas uważa, że taka postawa wiąże się z wysiłkiem, większymi wydatkami i utrudnieniami na co dzień. Nic bardziej mylnego – bycie eko to źródło samych korzyści i dla natury, i dla naszego portfela, może również stać się ciekawym sposobem na życie. Jakimi prostymi czynnościami możemy zmieniać stan środowiska na lepsze?

Akcesoria przyjazne naturze na co dzień

Dobrze jest otaczać się przedmiotami, których użytkowanie nie niesie zagrożenia dla przyrody. W kuchni warto zadbać o by – zamiast ręczników papierowych – korzystać z bawełnianych ściereczek. Ich wielkość powinna być dopasowana do naszych potrzeb, a gdy będą ubrudzone, można bez problemu wyprać je z ubraniami. Kiedy planujemy przyjęcie dla większej liczby osób, warto zaserwować posiłki na jednorazowych bionaczyniach wykonanych np. z płatków otrębów – z pewnością niejeden gość będzie pozytywnie zaskoczony jadalnym talerzem albo drewnianymi sztućcami. Dodatkową zaletą oryginalnych dodatków jest ich funkcjonalność. Dzięki dzbankom BRITA Fun możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, zapewniając sobie dostęp do świeżej wody bez szkody dla otoczenia.

Segregujmy śmieci każdego dnia

Mimo że większość z nas dba o to, by nie zaśmiecać otoczenia, część Polaków nie chce się do tego przekonać. Co możemy zrobić, aby dołączyć do grona EKOświadomych konsumentów? W domu warto pamiętać o segregacji śmieci. Nie musimy się obawiać, że oddzielne pojemniki na poszczególny rodzaj odpadów zajmą zbyt dużo miejsca w naszej szafce – w sklepach dostępne są kosze małych rozmiarów Dzięki nim z łatwością będziemy mogli rozdzielać śmieci. Ciekawym rozwiązaniem są pojemniki w różnych kolorach, które gwarantują, że nie zapomnimy, aby papier wyrzucać do niebieskiego kosza, szkło – do czarnego, a odpady zmieszane – do czerwonego. Segregacja jest możliwa również poza domem. Zużyte baterie i makulaturę umieszczajmy w dedykowanych pojemnikach, które pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc.

Plastik? Zdecydowanie nie!

Nikt z nas nie lubi podczas zakupów dźwigać ciężkich toreb z butelkami z wodą, a później składować w domu niepotrzebnych opakowań ze sztucznych tworzyw. Świadomość tego, że plastikowe butelki mogą rozkładać się nawet 400 lat, wpływa na nasze decyzje. Ponad 80% badanych Polaków deklaruje chęć ograniczenia kupowania wody butelkowej w celu ochrony środowiska. Stosowanie rozwiązań filtrujących wodę z kranu, np. dzbanka BRITA Fun, to redukcja produkcji plastikowych odpadów oraz czysta oszczędność. Butelka filtrująca BRITA fill&go Vital wielokrotnego użytku stanowi wygodne rozwiązanie dla wszystkich aktywnych – uprawiając sport, załatwiając różne sprawy na mieście, nie trzeba kupować wody w plastikowym opakowaniu, skoro praktyczną butelkę filtrującą można mieć zawsze przy sobie. Czy nasze codziennie wybory mogą być bardziej świadome? Do sklepu na zakupy warto wybrać się z lnianą torbą, zamiast reklamówki wykonanej ze sztucznego materiału. Taka torba może także stać się atrakcyjnym dodatkiem na co dzień. Zadbaj o jej personalizację, drukując na niej np. swój ulubiony cytat albo zdjęcie.

Oszczędzajmy energię

Aż 66% Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną. Drobne zmiany wprowadzone do naszych codziennych nawyków mogą znacząco zaprocentować. Starajmy się nie zapominać o wyłączaniu oświetlenia w pomieszczeniach, kiedy z nich wychodzimy. Warto pamiętać o tym, by po całonocnym ładowaniu baterii w telefonie komórkowym wyjąć ładowarkę z gniazdka. Gdy wiemy, że nie będzie nas w mieszkaniu dłuższy czas, nie zapominajmy o odłączeniu od kontaktu sprzętu elektronicznego. Zarówno w domu, jak i w miejscu pracy ogrzewajmy pomieszczenia tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne. Warto także uwrażliwiać na tym punkcie naszych bliskich, dając im dobry przykład.

EKOmunikacja

Coraz częściej rezygnujemy z komunikacji prywatnymi samochodami na rzecz transportu publicznego – tak deklaruje 35% badanych. Co poza ekologią zachęca do zbiorowego transportu? Przede wszystkim względy ekonomiczne – wybierając taką formę przemieszczania się po mieście, w skali roku nasze oszczędności mogą znacząco wzrosnąć. Na popularność publicznej komunikacji wpływa także stałe dostosowywanie siatki połączeń autobusowych i tramwajowych do potrzeb mieszkańców. Jeśli spieszymy się do pracy lub szkoły i chcemy ominąć korki w upalny dzień, warto skorzystać z rowerów miejskich. Z każdym rokiem w dużych miastach pojawia się ich coraz więcej. Przejażdżka rowerowa to także wygodna i atrakcyjna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu.

To pewne, że od naszej życiowej postawy zależy, w jakiej kondycji będzie środowisko naturalne w przyszłości. Drobne modyfikacje naszego sposobu życia, często niewymagające dużego wysiłku, mogą posłużyć poprawie stanu przyrody, a nas uczynić świadomymi konsumentami.