W ofercie sklepów i supermarketów znajduje się wiele środków czystości – zarówno do ciała, jak i mieszkania. Niektóre mogą poważnie zagrażać nam oraz środowisku, w którym żyjemy. Wszystkie środki czystości stosowane są głównie w zamkniętych pomieszczeniach. Brak dopływu świeżego powietrza sprawia, że podrażniają skórę, oczy oraz system oddechowy człowieka. Powstające opary, szczególnie wynikające z niefortunnego zmieszania środków, mogą prowadzić w drastycznych przypadkach nawet do śmierci. Nigdy nie wiadomo jak jakiś środek zareaguje z drugim, a sprzątając dom stosujemy ich zwykle kilka na raz. Mało kto przejmuje się również ich szkodliwością dla środowiska – mimo ostrzeżeń na opakowaniach.
Środki czystości do domu
Aby utrzymać dom w czystości i nie truć się, wcale nie trzeba wydawać fortuny. Większość chemicznych środków czyszczących, reklamowanych jako super skuteczne posiada skuteczność zaledwie przeciętną. Zamiast kupować wiele opakowań tych specyfików, zainwestujmy w urządzenia takie jak myjka ciśnieniowa lub parowa. Para wodna oraz gorąca woda pod ciśnieniem doskonale dezynfekują oraz oczyszczają powierzchnie takie jak toalety lub płytki w łazience.
Doskonałe właściwości czyszczące ma zwykła soda oczyszczona. Jest nietoksyczna i rozkłada się w środowisku. Każda gospodyni domowa powinna mieć ją w swojej kuchni. Usuwa plamy, zabrudzenia oraz osady na naczyniach. Nadaje idealny połysk srebrnym przedmiotom (wystarczy na chwile włożyć je do roztworu wody i sody). Soda ma odczyn zasadowy, dlatego neutralizuje kwasy. Dobrze pochłania także nieprzyjemne zapachy. Dzięki konsystencji twardego proszku soda nadaje się do szorowania powierzchni. Aby wyczyścić dywan należy rozsypać sodę na całej jego powierzchni i odkurzyć następnego dnia.
Podobne działanie ma kwasek cytrynowy zawarty w soku z cytryny. Aby pozbyć się kamienia z łazienek albo czajnika, można pozostawić sok z cytryny na noc na tych przedmiotach. Działanie odkamieniające ma także ocet. Wszystkie te środki można bezpiecznie łączyć.
Aby pozbyć się kurzu wystarczy kupić w sklepie ścierkę z mikrofibry. Stosowana na sucho doskonale go zbiera. Po skończonej pracy wystarczy ścierkę wytrzepać, wyprać i wysuszyć, by znów była gotowa do użytku. Okna i lustra w domu myjmy roztworem z octu i sody oczyszczonej. Aby pozbyć się smug, można użyć zmiętej szarej gazety do ich polerowania.
Naturalne kosmetyki
Wydaje się, że środki pielęgnacji przeznaczone do ciała muszą być mniej toksyczne. Tak jest w istocie. Jednak tak naprawdę nie znamy skutków stosowania pewnych substancji. Jesteśmy jedynymi stworzeniami na ziemi, które ich używają. Większość zwierząt w ogóle nie bierze kąpieli, a na pewno nie codziennie. Za kosmetyk służy im w najlepszym razie piasek. Tylko my usuwamy naturalny płaszcz łojowo-tłuszczowy z naszej skóry i zastępujemy go sztucznym balsamem.
Najpopularniejszym środkiem myjącym jest oczywiście zwykłe mydło. Wegetarianie oraz weganie mogą jednak mieć co do niego pewne obiekcje, gdyż w zatrważającej liczbie przypadków mydła zawierają tłuszcz zwierzęcy. Pasty do zębów mają natomiast fluor, który może być toksyczny. W ofercie niektórych sklepów internetowych szukajmy past bezfluorowych.
Aby uniknąć niespodzianek twórzmy własne mydło, z takich składników jak tłuszcze roślinne ciekłe (oliwa z oliwek, olej lniany, rzepakowy, rycynowy etc) oraz tłuszcze stałe (kokosowy, palmowy, woskowy). Osoby z pewnym doświadczeniem chemicznym mogą dodać wodorotlenek sodu. Używając go należy zastosować wszelkie środki ostrożności, musi być dobrze rozcieńczony, gdyż stężony jest silnie żrący. Bezpieczna za to do użytku jest soda oczyszczona. Do tak przygotowanego mydła można dodać różne zapachy olejków eterczynych. Wszystkie te składniki są także między innymi częścią mydeł kupowanych w sklepie. W sklepie można kupić także mydła z tłuszczów roślinnych.
Aby skóra była miękka nawilżajmy ją oliwą z oliwek lub olejkiem lnianym, który nie zatyka porów. Do kąpieli można używać kwaśnego mleka, bądź przetworów mlecznych takich jak maślanka. Zawierają one kwas mlekowy, który nawilża skórę i chroni naturalny płaszcz lipidowy na jej powierzchni.
Nie każdy ma jednak czas robić swoje własne kosmetyki w domowym zaciszu. Dla takich osób alternatywą mogą być sklepy ze zdrową żywnością, które oferują także gotowe kosmetyki ekologiczne. Zakupy ekologiczne cieszą się rosnącą popularnością, również w związku z tym, że ilość sztucznych składników wokół nas powiększa się w zatrważający sposób. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy bogaty asortyment, począwszy od środków czystości do domu, a skończywczy na tych higienicznych. W tym na przykład pasty bezfluorowe, które mogą stosować dzieci, proszki do prania, czy szampony do włosów.
Nawet jeśli nie udowodniono szkodliwości środków czystości do ciała, należy pamiętać, że płaszcz lipidowy jest nam niezbędny. Nadmierne przesadzanie z dbałością o higienę może nas zapędzić w kozi róg. Łój posiada działanie bakteriobójcze, jest pierwszą barierą dla wirusów. Usunięty obniża odporność człowieka. Natomiast nadmierna dbałość o czystość otoczenia może prowadzić do tworzenia się alergii.
U wielu osób pokutuje przekonanie, że prawdziwą czystość wokół siebie osiągniemy jedynie stosując drastyczne środki. Jesteśmy owładnięci chęcią osiągnięcia sterylnej czystości. Tymczasem okazuje się, że nie jest to wcale konieczne, a wręcz szkodliwe. Dlatego warto zupełnie, lub chociaż częściowo przestawić się na skuteczne i nieszkodliwe środki czystości. Niczym nie ryzykujemy, a możemy zyskać.
Autor: Katarzyna Balińska