Mydła z Aleppo są w pełni naturalnym produktem o właściwościach leczniczych, wytwarzanym ręcznie w Syrii. Oryginalne mydła zawierają tylko cztery składniki i są produkowane bez użycia tłuszczy zwierzęcych, konserwantów oraz substancji zapachowych.
W mydle Aleppo znajdziemy olej laurowy, oliwę z oliwek, wodorotlenek sodu i wodę.
Mydła różnią się między sobą zawartością oleju laurowego (znajdziemy wersję 0%, 5%, 12%, 20%, 40% i 70%) oraz dodatkami (możemy spotkać mydła z czarnuszką, błotem z Morza Martwego, glinkami lub olejami).
W zależności od naszych potrzeb wybieramy odpowiednią wersję. Im wyższa zawartość oleju laurowego, tym lepsze właściwości lecznicze (jednak 70% mydło nie jest raczej polecane do codziennej pielęgnacji cery) oraz wyższa cena.
Co to jest mydło?
Zanim zaczniemy dokonywać wyboru najlepszego mydła dla siebie, warto zastanowić się czy tak naprawdę wiemy czym jest ten popularny produkt.
Pierwsze mydło zostało najprawdopodobniej otrzymane przez Fenicjan w formie grudkowatej masy, która była wynikiem gotowania tłuszczu koziego z ekstraktem popiołu drzewnego (był źródłem alkaliów potrzebnych do przeprowadzenia rekcji).
Jednak dopiero w osiemnastym wieku mydło zyskało na popularności.
Od chemicznej strony mydło jest mieszaniną soli sodowych lub potasowych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, którą otrzymuje się przez zmydlenie (inaczej hydrolizę) tłuszczu roślinnego za pomocą zasad (alkaliów).
Surowe mydło zawiera glicerynę i nadmiar wodorotlenku sodu, oczyszcza się je przez gotowanie z wodą i chlorkiem wapnia. Następnie mydło jest suszone i prasowane w kostki.
W przypadku mydła Aleppo proces suszenia i dojrzewania trwa około sześć do dziewięciu miesięcy, a podobno niektóre kostki dojrzewają nawet po kilka lat.
W skrócie: im starsze Aleppo, tym lepsze ma właściwości.
Jednak niezależnie od modyfikacji składu czy rytuałów przy produkcji – pod względem chemicznym wszystkie mydła są tym samym.
Dlaczego Aleppo?
Wiele mydeł, które możemy znaleźć na drogeryjnych półkach zawiera szereg substancji zapachowych, barwniki oraz konserwanty. W przypadku cery problematycznej i wrażliwej, takie składniki pogarszają stan skóry. Mydło Aleppo wykazuje właściwości lecznicze – wszystko dzięki zawartości oleju laurowego.
Produkowany jest z wawrzynu szlachetnego i posiada przede wszystkim silne właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze, działa również jak naturalny antybiotyk.
Zatem osoby ze zmianami skórnymi mogą włączyć ten olej do codziennej pielęgnacji, przy regularnym stosowaniu z pewnością zniweluje stany zapalne i złagodzi podrażnienia.
Mydło Aleppo zawiera również oliwę z oliwek, która działa nawilżająco i natłuszczająco oraz pozostawia warstwę ochronną na skórze.
Aleppo możemy z powodzeniem stosować do pielęgnacji całego ciała oraz do prania.
Po zastosowaniu trzeba wysuszyć mydło – wystarczy zostawić je na mydelniczce.
Sprzedawane jest w formie dużej kostki (w pewnym sensie jest to wada ponieważ jest nieporęczna, jednak można przekroić ją rozgrzanym nożem), na zewnątrz ma szary kolor, w środku zielony. Mydło posiada charakterystyczny zapach, który może przeszkadzać na początku stosowania, jednak łatwo się do niego przyzwyczaić.
Jakie mydło Aleppo wybrać?
Mydło Aleppo występuje w wielu wariantach. Im większa zawartość oleju laurowego, tym silniejsze właściwości antyseptyczne, ściągające i przeciwtrądzikowe.
Analogicznie, im więcej oliwy z oliwek, tym mocniejsze nawilżenie skóry.
Najlepiej zacząć od mydła z 5% stężeniem oleju laurowego, żeby stopniowo przyzwyczajać skórę do nowej, naturalnej pielęgnacji.
Dla skóry tłustej i trądzikowej z reguły polecane są mydła 40%. Takie mydło ma silniejsze właściwości wysuszające, jednak bardzo dobrze radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry.
W przypadku skóry normalnej najlepiej powinno sprawdzić się 5% Aleppo. Przy skórze suchej i naczynkowej, również nie poleca się stosowania mydła z wyższą zawartością oleju laurowego.
Dla cery mieszanej dobrym rozwiązaniem będzie 20% Aleppo lub wersja z olejem z czarnuszki siewnej, który ma właściwości antyalergiczne – posiadaczki skóry wrażliwej i alergicznej również będą z niego zadowolone.
Jednak prawidłowy dobór mydła, to metoda prób i błędów. Warto wypróbować kilka wariantów, żeby stwierdzić, które najbardziej odpowiada naszej skórze.
Należy pamiętać, że mydło ma odczyn zasadowy, a skóra kwaśny. Zaleca się po umyciu twarzy Aleppo zastosować tonik, który przywróci naturalne pH skóry. Przez silnie oczyszczające właściwości, nie należy stosować mydła częściej niż raz dziennie (skóra potrzebuje ok. dwóch godzin, żeby wrócić do stanu normalnego), dlatego dobrze mieć w zapasie delikatny żel myjący.
Ogólna opinia
Jako właścicielka cery mieszanej wybrałam Aleppo z dodatkiem oleju z czarnuszki.
Odkroiłam mały kawałeczek mydła, a resztę przechowuję w oryginalnym opakowaniu.
Stosuję je od trzech miesięcy, co drugi dzień. Przy codziennym stosowaniu niestety zbyt mocno wysuszało mi skórę. Najpierw zmywam makijaż, potem zwilżam twarz i stosuję mydło.
Aleppo słabo się pieni, jednak nie przeszkadza to w stosowaniu. Po umyciu skóra jest ściągnięta, dlatego stosuję tonik, a potem krem.
Moja skóra jest dobrze oczyszczona, pory na nosie są zwężone, wypryski pojawiają się rzadziej. Mydełko czasem stosuję jako maseczkę – zostawiam je na skórze przez kilka minut.
Do mydełka dodaję też korund lub peeling ze skały wulkanicznej – dzięki temu cera jest gładka, a pory jeszcze lepiej oczyszczone.
Podsumowując, Aleppo jest dobrym środkiem uzupełniającym pielęgnację (jednak nie należy spodziewać się, że zastąpi wszystkie specyfiki). Ze względu na przyjazny skład na pewno nie zaszkodzi skórze, warto więc zainwestować we własną kostkę.