ABC pielęgnacji pod osłonami

pielęgnacja pod osłonami

Sam tunel foliowy to za mało, aby zagwarantować udane plony. Uprawa pod osłonami wiąże się także z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych. Nie są one skomplikowane, ale wymagają od nas znajomości kilku prostych zasad i co najważniejsze konsekwencji.

Jeżeli zdążyliśmy przygotować tunel foliowy do nadchodzącego sezonu pozostaje nam już tylko wysiew, a potem obserwacja i pielęgnowanie upraw. Odpowiednia „opieka” nad warzywami nie tylko przyspieszy termin zbiorów, ale również pozwoli uzyskać obfitszy i lepszy jakościowo plon.

Solidna podstawa

Gleba w zależności od planowanych upraw może się różnić parametrami. Powinna być przede wszystkim ciepła, żyzna i średnio wilgotna. Właśnie tutaj po pewnym czasie może pojawić się problem. Grunt pod tunelami foliowymi, ze względu na intensywność upraw, szybko ubożeje. Dodatkowo wyższa temperatura i wilgotność przyczyniają się do rozwoju niekorzystnych mikroorganizmów. Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tej kwestii. Przede wszystkim glebę powinno się odpowiednio nawieźć jeszcze przed zimą, by na wiosnę nadawała się do siewu. Z kolei bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu należy ją natomiast przekopać i zastosować nawozy zielone. Istnieją także opinie, że najprostszym rozwiązaniem problemów z podłożem jest przestawianie tunelu ogrodniczego przynajmniej raz na trzy lata w inne miejsce.

Optymalne nawadnianie

Zabiegi nawadniające musimy dostosować do rodzaju posiadanego tunelu ogrodniczego. Gleba pod folią bardzo dobrze i długo utrzymuje wilgoć. W konstrukcjach niskich zazwyczaj stosowana jest folia polietylenowa, nieprzepuszczalna dla pary wodnej. Dzięki temu w momencie skraplania woda opada na ziemię ponownie ją zasilając. W takim przypadku rośliny nie wymagają tak częstego podlewania jak w warunkach naturalnych. W przypadku większych upraw lepiej od nawadniania manualnego sprawdzi się indywidualne nawadnianie kropelkowe. Rozwiązań jest wiele. Ważne, aby wybrać takie, które będzie najlepiej dostosowane do naszej uprawy.

Eliminacja szkodników

O tej kwestii powinniśmy pomyśleć jeszcze przed rozłożeniem tunelu ogrodniczego. Chodzi tutaj przede wszystkim o zniszczenie chwastów wieloletnich, czyli tych głęboko zakorzenionych w glebie. Przed rozpoczęciem sezonu należy je usunąć. Jednak prace z tym związane musimy kontynuować również latem. Pod osłonami niepożądani goście rozprzestrzeniają się nieco szybciej. Regularnie trzeba ich usuwać, najlepiej w mechaniczny sposób. Ograniczy to zapas żywotnych nasion chwastów w glebie i tym samym późniejsze zwiększone zachwaszczenie. Nie zapominajmy również o tym, że z upraw natychmiastowo musimy eliminować rośliny porażone chorobami grzybowymi czy pasożytami.

Jeśli odpowiednio zadbamy o sprzyjające warunki pod tunelami foliowymi już niebawem będziemy się cieszyć ze świeżych pomidorów, soczystych papryk czy chrupiących ogórków. Wskazane zabiegi pielęgnacyjne nie przysporzą nam zbyt wielu trudności, ale zaprocentują obfitymi plonami.