Wielkimi krokami zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych. Istnieje wiele tradycji, które związane są z tym świętem. Jedną z nich jest malowanie jaj. Gdy dysponujemy czasem, sami chwytamy za przybory, by pomysłowo udekorować pisanki. Kiedy mamy do dyspozycji małych pomocników zabieramy się do pracy po to, aby przekazać im tę tradycję. Co jednak zrobić w momencie, gdy nie wiemy jak wziąć za barwienie jaj, takie żeby powstały ładne, kolorowe pisanki? Przedstawiamy kilka pomysłów na naturalne, zdrowe barwienie jaj.
Pisanki wielkanocne ręcznie robione za pomocą wody z barwnikiem
Najszybszą i zarazem najprostszą metodą barwienia jajek jest zanurzenie ich w wodzie z rozpuszczonym barwnikiem, a intensywność koloru zależy od czasu, jaki jajko spędzi w wodzie. Do farbowania niezbędne są na pierwszym miejscu same jajka, łyżki metalowe, papierowe ręczniki, stojaki do suszenia, garnki i sitka. Wybrany kolor trzeba włożyć do garnka i zalać wodą tak, aby zakryła barwniki. Należy odstawić na dobę, a następnie zagotować, dodać kilka kropli octu, wymieszać i przecedzić.
Do wyboru mamy dwa sposoby barwienia jajek:
- Na zimno, czyli ugotowane jaja należy włożyć do gorącej wody z barwnikiem i zostawić aż do wystudzenia.
- Na gorąco, czyli surowe jajka trzeba włożyć do zimnej wody z barwnikiem i gotować. Dzięki ciepłu barwnik wnika w skorupkę i uzyskujemy intensywniejszy kolor.
Po zafarbowaniu należy wyjąć jajko za pomocą metalowej łyżki i odłożyć na stojak do wyschnięcia. Warto pamiętać, że mocniejszą barwę jajka otrzymujemy również wtedy, gdy ma ono jasną skorupkę.
Barwienie jaj wywarem z cebuli
Barwienie jaj za pomocą wywaru z cebuli należy do jednego z najczęściej stosowanego sposobu, do którego potrzeba dużo suchych łupin z cebuli. Dzięki dodaniu łupin z czerwonej cebuli uzyskamy jeszcze lepszy efekt. Pisanki wielkanocne ręcznie robione będą miały intensywniejszy kolor z bordowo-brązowym odcieniem.
Gotowanie w wodzie z naturalnym barwnikiem
Sprawdzonym sposobem barwienia jajek jest gotowanie ich w wodzie z dodatkami:
- łupin cebuli (pomarańczowobrązowe);
- wody z dodatkiem octu (białe);
- kory dębu, olchy lub łupin orzecha włoskiego (czarne);
- kurkumy, curry (żółte);
- soku z buraka (różowe);
- kory młodej jabłoni lub płatków kwiatu nagietka (żółtozłociste);
- pędów młodego żyta lub listków barwinka (zielone);
- mrożonych malin lub żurawiny (jasnoczerwone);
- liści czerwonej kapusty i kilku kropel octu (granatowe);
- szpinaku (jasnozielone);
- płatków kwiatu ciemnej malwy (fioletowe).
Czy barwniki ze sklepu dadzą tyle radości, co naturalne pisanki?
W sklepach znajdziemy wiele barwników, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni wkładać w to zajęcie zbyt wiele pracy. Jednak sposoby, jakie zostały wyżej zaprezentowane nie są trudne. Warto więc poświęcić czas na samodzielne farbowanie jaj z naturalnymi składnikami co sprawi, że z dumą spojrzymy na różnokolorowe pisanki – nasze własnoręcznie wykonane dzieła znajdujące się na wielkanocnym stole.
Smacznych i pięknie zabarwionych jaj :)!
Autor: Agnieszka Miśkowiec