Błyszcząca skóra? Dowiedz się, co ją wywołuje, by móc skutecznie z nią walczyć!

Błyszcząca skóra

Błyszczenie skóry to dla niejednej z nas problem, który powoduje uczucie wstydu, a także spadek samooceny. Błyszcząca skóra nie tylko wygląda niezdrowo, ale także niekorzystnie wygląda na zdjęciach i utrudnia wykonanie efektownego makijażu. Posiadaczki błyszczącej skóry nie pozostają jednak bez wyjścia i mogą uzyskać zdrową i matową cerę dzięki wypróbowanym sposobom na błyszczącą cerę, a także specjalnie do tego przeznaczonym matującym kosmetykom do twarzy. Błyszcząca skóra charakteryzuje się również pojawiającymi się na niej niedoskonałościami w postaci krostek i wyprysków, dlatego należy skupić się nie tylko na oczyszczaniu jej z nadmiaru sebum, ale także zapobieganiu rozprzestrzeniania się bakterii wywołujących pryszcze.

Czym jest spowodowane nadmierne błyszczenie skóry?

Błyszczenie kojarzy nam się zazwyczaj z trądzikiem i tłustą skórą, która nie potrafi zachować matowości nawet po porannym oczyszczaniu. Jest to często spowodowane zbyt dużą ilością gęsto rozmieszczonych na twarzy gruczołów łojowych. Prawidłowa ich ilość sprawia, że skóra jest codziennie odpowiednio nawilżona i posiada naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami. Problem zaczyna się pojawiać w momencie, gdy gruczołów łojowych jest za dużo lub wtedy, gdy pracują one zbyt intensywnie. Istnieje kilka powodów sprawiających, że wydzielanego sebum jest zdecydowanie więcej niż powinno:

  • wahania hormonalne – np. w trakcie ciąży lub przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych,
  • nieprawidłowa dieta zawierająca bardzo dużo słonych i tłustych potraw,

  • wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy,

  • używanie niedopasowanych do typu skóry kosmetyków,

  • zbyt częste mycie twarzy – paradoksalnie prowadzi do jej przesuszenia, a tym samym wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Czy są jakieś zalety posiadania tłustej skóry?

Nie należy załamywać rąk nad tłustą i świecącą się cerą, gdyż są pewne pozytywne aspekty jej posiadania:

  • skóra tłusta nie wymaga ciągłego nawilżania i rzadko kiedy ulega wysuszeniu,

  • dzięki temu zachowuje jędrność i gładkość, a także nie jest tak podatna na powstawanie zmarszczek – oznacza to, że dłużej zachowuje młodość!

  • skóra tłusta jest znacznie bardziej zabezpieczona podczas opalania,

  • cera tłusta jest zdecydowanie bardziej odporna na różne szkodliwe czynniki chemiczne i środowiskowe.

Sposoby na błyszczącą się skórę

Chociaż może wydać się to dziwne – tłustą cerę należy nawilżać, a nie wysuszać. Wysuszenie powoduje podrażnienie wrażliwych gruczołów i zwiększenie wydzielania sebum. W tym celu wybierz  jednak lekkie kosmetyki nawilżające, nie natłuszczające.

Maści antybakteryjne stosuj punktowo, szczególnie te z cynkiem – mają one działanie lekko wysuszające i nie mogą być używane na całej powierzchni twarzy. Stosuj tego typu specyfiki pod opieką lekarza dermatologa i kupuj tylko profesjonalne maści z apteki.

Nie zapominaj o peelingu twarzy. Mimo że może Ci się wydawać, że działa on podrażniająco na skórę, nic bardziej mylnego. Drobnoziarnisty peeling na bazie kwasów owocowych znacząco przyczyni się do poprawy kondycji Twojej tłustej i błyszczącej się skóry. Wymaga ona systematycznego oczyszczania, by mogła swobodnie oddychać bez zatkanych porów.

Stosuj kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego typu cery. Zacznij od głębokiego oczyszczania – możesz do tego wykorzystać oczyszczającą piankę Vichy Normaderm o dodatkowym działaniu matującym.

Oprócz kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji problematycznej skóry nie zapominaj o produktach do makijażu, które działają na korzyść tłustej skóry. Dzięki temu nie tylko będą one lepiej działały, ale także zajmą się pielęgnacją cery przez cały dzień. Szczególnie ważny w tej kwestii jest odpowiednio dobrany podkład, który zredukuje podrażnienia, a także zadziałała antybakteryjnie i skutecznie zakryje drobne niedoskonałości.

Kosmetyki matujące skórę, a także inne produkty francuskiej marki Vichy, znajdziesz pod adresem: http://www.vichy.pl/potrzeby/preparat-matujacy/ps1038.aspx.