Sposoby na zdrowe oczy

oczy dieta

Kondycja naszych oczu może wiele powiedzieć o ogólnym stanie, w jakim znajduje się organizm. Żyjemy szybko, stres jest wszechobecny i spędzamy długie godziny przed komputerem. Ostatecznie jesteśmy przemęczeni fizycznie i psychicznie. Każdy, kto pracuje przy komputerze miał do czynienia z przykrymi dolegliwościami ze strony oczu, objawiającymi się pieczeniem, łzawieniem, zaczerwienieniem lub bólem.

Dzisiaj przybliżmy kilka sposobów, które mogą przynieść ulgę zmęczonym oczom.

Ćwiczenia na zmęczone oczy   

Należy zwrócić uwagę, że z reguły przez większość czasu patrzymy blisko, a nie w dal. Skutkuje to przeciążonymi mięśniami gałek ocznych, które rzadko są rozluźnione.

Pomocne jest w tym momencie zamknięcie oczu i wykonywanie delikatnego ruchu gałkami w tył. W celu skupienia, można zakryć oczy rękami (jednak nie dotykając ich). Ćwiczenie powinno wykonywać się co ok. godzinę pracy przy monitorze.

Dobrze robić sobie krótkie przerwy, podczas których spojrzymy w dal lub zieleń na zewnątrz. Jeśli nie mamy możliwości opuszczenia pomieszczenia, można zamknąć oczy i spoglądać w dal w wyobraźni.

Do ćwiczeń można wykorzystywać również długopis. Należy trzymać go nieruchomo przed sobą i obserwować jego końcówkę prawym i lewym okiem. Odliczyć do dziesięciu i przenieść wzrok w dal.

Dieta    

Oczy można wzmacniać odpowiednią dietą. Kluczowym składnikiem jest luteina.

Należy dostarczać ją z pożywieniem lub przyjmować w postaci suplementu, ponieważ organizm nie jest w stanie jej wyprodukować. Luteina gromadzi się głównie w plamce żółtej oraz w soczewce. Zmniejsza ryzyko zaćmy. Jest antyoksydantem, dzięki temu chroni fotoreceptory plamki żółtej przed uszkodzeniem. Doskonałym źródłem luteiny jest szpinak, natka pietruszki, dynia, cukinia, brukselka oraz brokuły.

Kolejnym ważnym składnikiem jest zeaksantyna – karotenoid, który znajduje się w centralnej części siatkówki. Podobnie jak luteina, pełni rolę antyutleniacza, a dodatkowo chroni przed działaniem fal światła niebieskiego. Substancję możemy znaleźć w wielu warzywach, m.in. pomidorach, marchwi, ogórkach i żółtej papryce.

Za prawidłowe funkcjonowanie oczu odpowiadają również witaminy A i E. Witamina A, czyli beta-karoten jest świetnym przeciwutleniaczem, który zapobiega uszkadzaniu wzroku przez wolne rodniki. Poza tym pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu receptorów znajdujących się w siatkówce oka, które odpowiadają za widzenie podczas dnia i po zmroku. Niedobór witaminy A może prowadzić do kurzej ślepoty, a dalej do owrzodzenia i blizn rogówki. Witamina E odpowiada za poprawne wchłanianie beta-karotenu i jest również antyoksydantem.

Warto pamiętać o mikro- i makroelementach. Jednym z ważniejszych minerałów dla prawidłowego wzroku jest cynk, który obecny jest w syntezie rodopsyny – barwnika występującego w siatkówce oka.   

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto więc poświęcić kilka minut dziennie na wzmacnianie oczu poprzez ćwiczenia oraz wprowadzić na stałe zróżnicowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce – naturalne źródła niezbędnych antyoksydantów.