“Bluzgaj zdrowo” Emma Byrne

bluzgaj zdrowo

Każdy z nas prawdopodobnie chociaż raz w życiu przeklął. Wielu twierdzi, że podczas używania wulgaryzmów znacząco zmniejsza się poziom stresu, a negatywne emocje opuszczają nasze wnętrze. Druga grupa mówi zdecydowane NIE wulgaryzmom argumentując swoje zdanie tym, że język polskim jest tak urokliwy, że grzechem byłoby go nie doceniać okraszając go brzydkimi słowami.

Tak zwany nieparlamentny język wpisał się na stałe w słownik wielu osób. Pomimo, iż przekleństwa są taķ chętnie używane, nikt nie pokusił się o zebranie informacji na ich temat. Skąd wzięły się przekleństwa? Jak długo są znane w nasźej kulturze? Za sprawą Emmy Byrne stajemy przed szansą zapoznania się z genezą i szeregiem ciekawostek na temat przekleństw.

W swojej książce w sposób wyczerpujący i konkretny przedstawia zebrane informacje. Przytacza szereg badań o wpływie wulgaryzmów na ludzkie życie. Czy zdawaliśmy sobie sprawę z faktu, że bluzgi pomagają zwalczać ból? Istnieje znacząca różnica pomiędzy przeklinaniem kobiet i mężczyzn, a wulgaryzmów używają nawet szympanse. Jak to wsźystko możliwe? Tego dowiemy się z książki. Jako ciekawostkę autorka przedstawia również popularne przekleństwa w różnych obcych językach.

Chociaż “Bluzgaj zdrowo” to książka zaliczona do kategorii popularnonaukowej, zdaje się znacząco odstawać od innych pozycji tam zamieszczonych, gdyż została napisana lekko i z domieszką humoru. Autorka podjęła się ciekawego tematu i w sposób satysfakcjonujący go zglebiła.

Uwaga! To książka bez cenzury.

 

Agnieszka Miśkowiec