Posadzą drzewa w walce ze smogiem

drzewa dla Krakowa

Światowa Organizacja Zdrowia w maju 2016 roku opublikowała raport o najbardziej zanieczyszczonych miastach Unii Europejskiej. Aż 33 z 50 miejscowości leży w Polsce. Temat jakości powietrza nie jest często podejmowany, dlatego już 26 listopada rusza Smoghaton – wyjątkowe wydarzenie zrzeszające grafików, designerów, programistów, świat biznesu i pasjonatów innowacji w walce ze smogiem. Partnerami akcji jest między innymi Komisja Europejska i Electrolux. Pierwszym wspólnym projektem będzie sadzenie setek drzew w Krakowie dla czystszego powietrza.

Co to jest Smogathon?

Smogathon to coroczne wydarzenie, podczas którego młodzi przedsiębiorcy, naukowcy i wynalazcy pracują nad stworzeniem praktycznych rozwiązań opartych o nowe technologie. Celem jest znalezienie pomysłów, które mogą realnie przyczynić się do walki ze smogiem. Między 26 a 28 listopada w Krakowie spotkają się startupowcy, naukowcy, wynalazcy i pasjonaci nowych technologii, by zmierzyć się z mentorami – najlepszymi i międzynarodowymi specjalistami, a także potencjalnymi inwestorami. Podczas Gali Finałowej 28 listopada zaprezentowane zostaną najlepsze projekty, które potem będą wdrażane w życie.

Electrolux zabiera głos w sprawie smogu

Choć smog stanowi ogólnopolski problem, nadal mówi się o nim zbyt mało. Z uwagi na skalę zjawiska, wiodący na świecie producent urządzeń gospodarstwa domowego Electrolux zdecydował się zwrócić uwagę na to zagrożenie i również podjąć konkretne działania na rzecz lepszego powietrza w Polsce.

– Często zapominamy o tym, że zdrowy styl życia to nie tylko to, co jemy oraz czy jesteśmy aktywni fizycznie. Ogromne znaczenie ma również to, czym oddychamy. Rosnący problem zanieczyszczeń powietrza ma bardzo poważne konsekwencje, więc potrzebujemy innowacyjnych i śmiałych rozwiązań. Naszym klientom dostarczamy produkty gwarantujące wysoką jakość, wydajność pracy i komfort użytkowania. Jesteśmy również aktywni w ważnych społecznie kwestiach, stąd wsparcie Smogathonu jest dla nas naturalnym działaniem – komentuje Kamila Cap, specjalista ds. marketingu firmy Electrolux.

Crowdfunding i drzewa dla Krakowa

Zanim rozpocznie się kolejna edycja Smoghatonu, organizatorzy posadzą setki drzew w stolicy Małopolski, aby zwrócić uwagę na problem smogu oraz oczyścić krakowskie powietrze. W Konarach pojawi się ich 215, a wśród nich m.in. lipa holenderska, klon (jawor i polny) oraz jarząb szwedzki, które poza filtrowaniem powietrza, przyczynią się do zwiększenia produkcji miodu w lokalnych pasiekach. Kolejnych 20 drzew znajdzie się przy ul. Lipskiej w Krakowie. Ponadto, przy współpracy z Uniwersytetem Rolniczym i Bonifraterską Fundacją Dobroczynną, w Konarach powstanie miejsce edukacji antysmogowej.

– Zdecydowaliśmy się wykorzystać jedną z najlepszych technologii antysmogowych, którą dała nam sama matka natura. Chodzi oczywiście o drzewa. Filtrują powietrze, dają tlen, sprawiają że w mieście jest przyjemniej oraz piękniej – tłumaczy Maciej Ryś, organizator Smogathonu.

W akcję sadzenia drzew dla Krakowa może zaangażować się każdy. Do 27 września, zbieranie dodatkowych funduszy prowadzone jest przez popularny portal crowdfundingowy PolakPotrafi.pl. Akcja wspierania jest również przez Electrolux oraz innych partnerów.