Naturalne sposoby na mycie łazienki

sprzątanie łazienki

Okres przedświąteczny to czas, w którym szczególną uwagę przywiązujemy do wysprzątania całego domu. Któż z nas nie lubi pięknie udekorowanego mieszkania, pachnącego przy tym czystością i świeżością. Niestety również właśnie wtedy, mamy szczególnie mocny kontakt z chemicznymi środkami czystości, co nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Na szczęście można inaczej – bezpieczne środki z naszej kuchni i spiżarni, pomogą nam skutecznie wysprzątać mieszkanie, bez użycia niepotrzebnej chemii. Na początek skupimy się na łazience.

Glazura i terakota

– Glazurę można wytrzeć wilgotną szmatką z niedużą ilością delikatnego środka czyszczącego (np. płynu do mycia naczyń) lub samą wodą. Do wody z płynem można dodać odrobinę amoniaku, będzie wtedy ładnie błyszczała.

– Dla dobrego efektu błyszczenia można też użyć preparatu do mycia okien.

– Jeśli na naszych kafelkach znajdują się uporczywe plamy, do ich mycia warto użyć ciepłej wody z octem (w proporcji 1:1) lub przetrzeć je połówką cytryny i po chwili spłukać.

– Żeby fugi odzyskały świeży kolor, wetrzyjmy w nie preparat zrobiony z proszku do pieczenia i wody, który po godzinie należy spłukać. Szczególne zabrudzenia możemy usunąć nakładając pastę na starą szczoteczkę do zębów i szorując konkretne miejsca.

– Fugi możemy też wyczyścić nałożonym na szczoteczkę lub ściereczkę roztworem amoniaku, octem, sokiem z cytryny lub solą.

Kabina prysznicowa

– Ścianki kabiny prysznicowej warto myć szmatką zamoczoną w occie, nie tylko usunie osad, ale zapobiegnie też matowieniu.

– Aby zapobiec powstawaniu pleśni, wszelkie zakamarki kabiny dobrze jest przetrzeć roztworem octu i sody oczyszczonej. Na grzyby lepiej podziała woda utleniona.

– Warto pamiętać, aby po każdej kąpieli dokładnie wytrzeć drzwi i ścianki kabiny. Zapobiegniemy wtedy pojawieniu się osadu i pleśni.

Armatura łazienkowa

– Armaturę metalową czyścimy wilgotną ściereczką z kilkoma kroplami amoniaku.

– Aby zapobiec rdzewieniu metalowych elementów armatury, warto posmarować je od czasu do czasu wazeliną i dokładnie wytrzeć.

– Należy pamiętać, aby nie czyścić armatury kolorowej czy pozłacanej octem czy spirytusem. Najlepiej sprawdzi się tutaj miękka szmatka zwilżona ciepłą wodą, ewentualnie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, np. mydła.

– Aby usunąć osad z chromowanych części kranu, należy owinąć go na pół godziny kawałkiem nasączonej octem waty. Podobnie możemy zrobić z końcówką prysznica, zanurzając ją w gorącej wodzie z dodatkiem octu lub soli.

– Sito prysznica warto co jakiś czas odkręcić i porządnie umyć. Sitko możemy wyczyścić starą szczoteczką do zębów, a jeśli w dziurkach jest osad, to można przetkać je igłą lub niewielkim gwoździem.

– Części ze stali nierdzewnej możemy przetrzeć skórką z wyciśniętej cytryny.

Wanna i brodzik

– Wannę emaliowaną można wyczyścić specjalnym mleczkiem lub mieszanką octu, soli i maślanki.

– Jeśli na wannie, brodziku czy umywalce znajdują się żółte zacieki, możemy je usunąć roztworem soli i octu (w równych proporcjach), który należy nałożyć na zabrudzenia na kilka godzin, a następnie dokładnie spłukać. Skutecznym preparatem na zażółcenia może się również okazać roztwór soli i terpentyny.

– Żeby na wannie nie pojawiły się odpryski, należy wlewać do niej najpierw wodę zimną, a potem gorącą. Jeśli jednak już się pojawią, możemy je ukryć, nakładając na nie niewielką ilość emalii w płynie.

– Zatkanemu odpływowi wody zapobiegniemy, kładąc na otworze odpływowym sitko. Jeśli natomiast przeszkadza nam zapach z rur kanalizacyjnych, wsypmy do nich sodę i zalejmy wrzątkiem.

Muszla klozetowa

– Żeby wyczyścić muszlę klozetową z osadu, należy wsypać do niej proszek do pieczenia i na jakiś czas zostawić. Skuteczna także jest mieszanka wody z octem w proporcji 10:1.

– Kamień z muszli możemy również usunąć napełniając syfon na kilka godzin octem. Niektórzy, do usunięcia kamiennego osadu używają wody po ugotowanych ziemniakach.

– Pamiętajmy, że środki do mycia muszli klozetowej są najbardziej trujące, więc jeśli już decydujemy się na ich zakup, chowajmy je szczególnie dokładnie przed dziećmi.

Lustro

– Aby lustro łazienkowe ładnie wyglądało, warto przemyć je denaturatem, a następnie wytrzeć zgniecioną gazetą.

– Po kąpieli lustro można ogrzać przez chwilę suszarką do włosów, zlikwidujemy w ten sposób zaparowanie szkła.

Inne

– Nie umieszczajmy w łazience metalowego kosza na śmieci, gdyż może szybko zardzewieć.

– Aby usunąć osad z kubków na szczoteczki do zębów, można umyć je w wodzie z octem.

– Białe drzwi łazienkowe można umyć bezbarwną pastą do podłóg, mycie wodą z mydłem może spowodować zmatowienie lakieru. Gdy pojawią się na nich większe zabrudzenia, użyjmy miękkiej ściereczki z odrobiną pasty do zębów.

– Zasłony prysznicowe po kąpieli należy zostawić przez jakiś czas rozsunięte, będą mogły wtedy swobodnie wyschnąć.