Naturalne sposoby na sprzątanie łazienki

lazienka

Wciąż zbyt rzadko przychodzi nam do głowy myśl, by spróbować wyczyścić dom bez dodatku chemii. Jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy zabieramy się za porządki, najpierw nabywamy przeróżne płyny do szyb i podłóg oraz ściereczki do kurzu, które szybko pomogą pozbyć się brudu. Okazuje się, że są inne sposoby, bardziej ekologiczne a nie mniej skuteczne.

Jak wyczyścić łazienkę bez dodatku chemii? Oto sprawdzone sposoby

  • Aby pozbyć się nalotu rdzy na armaturze łazienkowej warto użyć soku z pokrojonej cytryny. Na świeże plamy świetnie sprawdzi się też kwasek cytrynowy, który zlikwiduje również kamień. Kwasek należy zmieszać z solą i odstawić na 30 bądź 60 minut. Utworzoną zawiesinę nakładamy na rdzę. Taki zabieg warto powtarzać co kilka miesięcy.
  • Z osadem często pojawiającym się na kranie, można poradzić sobie za pomocą octu. Wystarczy nasączyć nim ściereczkę lub większy wacik i dokładnie umyć kran. Jeśli nie przyniesie to pożądanych efektów, należy owinąć kran szmatką nasączoną octem na 3 godziny, a następnie spłukać go dokładnie ciepłą wodą. Z cienkim osadem dobrze poradzi sobie też sok z cytryny, wystarczy plastrem tego owocu potrzeć kran a następnie spłukać.
  • By odzyskać pierwotny kolor fug, warto porządnie wyszorować je octem. Można też do czyszczenia spoin wykorzystać proszek do pieczenia, który dobrze radzi sobie z brudem na fugach. Wystarczy rozprowadzić go wzdłuż nawilżonych fug, tak, aby się rozpuścił. Po upływie 30 minut należy go zmyć, a następnie umyć podłogę oraz kafelki. By poradzić sobie z uporczywym brudem fug można również zastosować pastę do zębów. Najpierw należy rozprowadzić ją po całej długości spoiw, a po kilkunastu minutach zmyć pastę letnią wodą. Również w tym przypadku pomoże cytryna. Jeżeli mamy fugi w jasnym kolorze, ten kwaśny owoc skutecznie nam je wybieli. Wyciśnięty sok należy nałożyć na spoiny, a po 10 minutach przetrzeć je wilgotną ściereczką.
  • Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z sedesu? Jednym ze sposobów jest wpuszczenie do niego wypalonej do końca zapałki. Kolejnym zaś jest wsypanie do odpływu 2-3 łyżek soli kuchennej, wodę należy spuścić dopiero po 2 godzinach. Przykry zapach pomoże usunąć ocet i proszek do prania. Muszlę posypaną proszkiem nalezy wyszorować szczotką i spłukać wodą.
  • Aby odzyskać połysk luster, warto sięgnąć po wodę z octem. Ocet nie tylko uwolni powierzchnię od brudu, ale także nada jej nowy blask. Można także do 2,5 litra wody wycisnąć sok z cytryny. Kwas z tego owocu odświeży, wyczyści i wybieli powierzchnię.

Jak skutecznie wyczyścić pralkę?

Niezbędna tutaj będzie soda oczyszczona. Wystarczy wsypać ją do dozownika na proszek i włączyć pralkę na pełny cykl prania w wysokiej temperaturze. Do czyszenia pralki można również użyć kwasku cytrynowego oraz octu. Należy wlać do bębna 3 litry octu spożywczego wraz z dwiema pełnymi opakowaniami kwasku cytrynowego i włączyć pralkę na najwyższe obroty.

To często używane urządzenie potrzebuje regularnego czyszczenia, więc prócz wyżej wymienionych czynności warto pamiętać, by częściej wykonywać również te profilaktyczne. Za pomocą sody oczyszczonej i octu należy umyć filtr, podajnik na płyn i proszek nie pomijając uszczelek. Po takich czynnościach trzeba wytrzeć mokre miejsca i zostawić drzwiczki pralki otwarte, co zapewni świeżość i dokladne wyschnięcie wnętrza pralki.

Istnieje jeszcze jeden detergent pozbawiony chemii, którym z łatwością można usunąć każdy osad i brud. Mowa tutaj o ziołowym occie. Wystarczy posiekać 1 – 2 garście ziół, na przykład melisy bądź mięty, dobrze sprawdzą się tutaj również zasuszone zioła. Po czym należy wrzucić je do słoja, zalać litrem octu winnego i odstawić na kilka dni. Płyn nalezy przecedzić i przelać do spryskiwacza. Poza skutecznym działaniem uzyskamy też ładny zapach.

 

Agnieszka Miśkowiec