Spędzając całe dnie w zamkniętych pomieszczeniach, nie mamy możliwości dostarczenia organizmowi wystarczającej ilości świeżego powietrza, którego tak bardzo potrzebuje. Skupieni na pracy i obowiązkach domowych zapominamy, jak bardzo jest ważne to, czym oddychamy. Dodatkowo otaczające nas powszechnie urządzenia elektryczne wytwarzają jony dodatnie, które nie są korzystnie dla naszego organizmu, bywają nazywane nawet “elektrycznym smogiem”. Jak temu przeciwdziałać i polepszyć jakość powietrza w naszym otoczeniu?
Według wielu badań, nadmiar jonów dodatnich w powietrzu, wytwarzanych przez sprzęt elektroniczny, może powodować niekorzystne objawy, takie jak kaszel, katar czy suchość w gardle, a w efekcie prowadzić do bólów głowy, kłopotów z koncentracją czy problemów ze snem. Przyciągają one do siebie również bakterie i wirusy, a także zwięszają zawartość w powietrzu alergenów i zarodników grzybów.
Najprostszym sposobem na oczyszczenie powietrza jest regularne i dokładne wietrzenie mieszkania. Naturalnym jonizatorem powietrza jest burza, jony ujemne powstałe w jej wyniku wspaniale oczyszczają powietrze i ułatwiają oddychanie. Niektórzy używają jako jonizatorów lamp i świeczniów solnych, korzystnie wpływają także rośliny, zwłaszcza paprocie.
Często jednak takie naturalne metody oczyszczania nie są wystarczające, stąd coraz większa popularność jonizatorów powietrza.
Jonizatory powietrza w pomieszczeniu
Jonizatory powietrza wspomagają nasz organizm przy obciążającym wpływie wszechobecnej klimatyzacji, urządzeń elektrycznych czy niedokładnie wywietrzonym mieszkaniu. Gdy przez dłuższy czas przebywamy w zanieczyszczonym pomieszczeniu możemy odczuwać negatywne skutki, takie jak kaszel bądź katar, przez które zmniejsza się m.in. nasza odporność. To może być znak, że w naszym otoczeniu jest zbyt wiele jonów dodatnich.
Aby zrekompensować je jonami ujemnymi warto usunąć z pomieszczenia niepotrzebne urządzenia elektryczne oraz ustawić w nim jonizator powietrza.
Jego praca sprawi, że nasze samopoczucie ulegnie poprawie dzięki oddychaniu powietrzem czystym i świeżym. Dzięki jonizatorowi zapomnimy o przykrych dolegliwościach, ponieważ czyszczone przez niego powietrze możemy porównać do powietrza po burzy, świeżego i pozbawionego zanieczyszczeń. Jeżeli podejmiemy decyzję o zakupie jonizatora, należy zastanowić się, jaki będzie dla nas najlepszy.
Rodzaje jonizatorów
- klasyczne, nazywane inaczej ostrzowymi lub ulotowymi – wytwarzają jony ujemne przy pomocy wysokiego napięcia i w szybkim tempie. Należy tu zwrócić szczególną uwagę na atest i to, czy nie wytwarzają nadmiernych ilości ozonu i tlenku azotu, które w dużych ilościach są szkodliwe dla organizmu
- termoemisyjne – nie wytwarzają dodatkowych substancji, działają wolniej niż klasyczne, są też na ogół od nich większe i cięższe. Produkowane jony ujemne dłużej jednak utrzymują się w powietrzu niż wydobywające się z jonizatora klasycznego, ponieważ są znacznie cięższe. Dzięki termoemisyjnemu jonizatorowi w pomieszczeniu powietrze będzie bardziej zbliżone do tego, które wdychamy na zewnątrz.
Jonizatory mogą również być połączone z oczyszczaczami lub nawilżaczami powietrza, co jednak znacznie podwyższa ich cenę.
Jonizację stosować możemy również w samochodzie, podłączając jonizator w miejscu otworu na zapalniczkę. Samochodowy jonizator sprawi, że radość podróżowania będzie większa. Warto o tym pomyśleć jeśli dużo podrózujemy lub przed wyjazdem na wakacje, gdyż dzięki niemu uzyskamy czyste, pozbawione spalin i zapachu metalu powietrze.
Agnieszka Miśkowiec