Jest pierwiastkiem, który w większości występuje w tarczycy i ma bardzo duży wpływ na jej właściwe funkcjonowanie. Wpływa na prawidłowy metabolizm organizmu, a zarówno jego niedobór, jak i nadmiar, może powodować wiele niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.
Podstawowe funkcje jodu
- jest składnikiem hormonów produkowanych przez tarczycę,
- ma duży wpływ na prawidłowy metabolizm organizmu,
- jest niezbędny dla odpowiedniego wzrostu,
- wpływa na zwiększenie energii życiowej,
- bierze udział w spalaniu nadmiernych ilości tłuszczu,
- ma duży wpływ na prawidłowy stan układu nerwowego i pracę mózgu,
- jest konieczny dla osiągnięcia dojrzałości płciowej i prawidłowych procesów rozrodczych.
Jod – skutki niedoboru
Niedobór jodu w organizmie powoduje przede wszystkim zaburzenia w pracy tarczycy, prowadzące do jej niedoczynności. Efektem tego może być gorszy metabolizm i problemy z płodnością, nadmierny przyrost masy ciała, zmęczenie, osłabienie, brak energii. U dzieci pojawia się opóźnienie rozwoju psychicznego i fizycznego.
Może wystąpić powiększenie gruczołu tarczowego i powstanie wola prostego. Szczególnie niebezpieczny jest niedobór jodu u kobiet w ciąży, może on doprowadzić do uszkodzeń płodu.
Jod – skutki nadmiaru
Nadmiar jodu może u niektórych osób skutkować wystąpieniem nadczynności tarczycy i powstawaniem wola. Mogą wystąpić również biegunki, wymioty i nudności, a także zmiany skórne.
Duży nadmiar jodu może prowadzić do zatrucia jodem, objawiającego się bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką czy zaburzeniami pracy serca.
Źródła jodu
Do głównych źródeł jodu należy jodowana sól kuchenna oraz żywność pochodzenia morskiego (ryby, mięczaki, skorupiaki), niewielkie ilości jodu znajdziemy też w warzywach uprawianych na glebach bogatych w jod. Źródłem jodu może być też powietrze morskie, z którego organizm wchłania jod poprzez błony śluzowe i skórę.
Zapotrzebowanie organizmu na jod wynosi 150mcg dla dorosłego człowieka i do 200-300mcg dla kobiet w ciąży.