Jod – najważniejsza jest równowaga

jod krystaliczny

Jod stanowi pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców. Jest dla człowieka niezbędnym mikroelementem. Prawie 80% całej zawartości jodu w organizmie znajduje się w tarczycy. W jelitach z pożywienia jest szybko i prawie całkowicie wchłaniany do krwiobiegu, może być również absorbowany z powietrza przez błony śluzowe układu oddechowego i przez skórę. Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy – tyroksyny i jej aktywnej formy trijodotyroniny.

Od prawidłowego stężenia tych hormonów we krwi zależy prawidłowy rozwój i funkcjonowanie:

 • mózgu i układu nerwowego,
 • przysadki mózgowej,
 • mięśni,
 • serca,
 • nerek.

Skutki niedoboru jodu w organizmie

Konsekwencje niedoboru jak również nadmiaru jodu w organizmie są tak samo poważne. Niedobór jodu właśnie w zależności od jego stopnia powoduje różne zaburzenia:

1) Długotrwałe niedobory tego mikroelementu w diecie osoby dorosłej prowadzą do:

 • Niedoczynności tarczycy,
 • Przerostu gruczołu tarczowego,
 • Powstania wola.

Objawami zaawansowanej niedoczynności tarczycy są m.in. ospałość, spowolnienie umysłowe, obniżenie wydolności intelektualnej, obniżenie temperatury ciała i uczucie zimna, sucha i łuszcząca się skóra.

2) U dzieci niedoczynność tarczycy jest przyczyną:

 • Opóźnienia rozwoju psychicznego,
 • Opóźnienia rozwoju fizycznego.

3) Zapotrzebowanie na jod kobiet w ciąży jest większe z uwagi na potrzeby, które musi również zaspokoić jej organizm – rosnącego płodu oraz zwiększonego wydalania jodu z moczem. Kobieta karmiąca również ma większe zapotrzebowanie na jod, co jest związane z wydzielaniem jodu wraz z mlekiem. Musi ona uzupełniać ilość jodu w organizmie wraz z dietą. Niedobory jodu u kobiety ciężarnej i kobiet w okresie rozrodczym prowadzą do:

 • Nieodwracalnego uszkodzenia mózgu płodu i noworodków,
 • Zaburzeń rozrodczości (poronienia, przedwczesne porody),
 • Zwiększonej śmiertelności dzieci.

Badania wskazują również, że niedobory jodu mogą obniżać odporność immunologiczną organizmu i mogą być związane ze zwiększonym występowaniem przypadków raka żołądka.  Na świecie występuje zjawisko wola endemicznego. Jod występuje w większym stężeniu tylko w wodzie morskiej, dlatego ryzyko niedoborów jodu jest większe na obszarach oddalonych od morza. 

Skutki nadmiaru jodu w organizmie

Zbyt duże spożycie jodu może prowadzić do nadczynności tarczycy. Jednak nie wszyscy wykazują taką samą tolerancje na wysokie spożycie jodu z żywnością. U niektórych osób z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy, mogą wystąpić niekorzystne objawy nawet przy spożyciu na poziomie uznawanym za bezpieczny dla ogółu populacji. Na szczęście większość ludzi wykazuje właściwy stopień tolerancji na wysokie spożycie jodu w żywności.

Objawami nadczynności tarczycy może być: pobudliwość nerwowa, biegunki oraz chudnięcie. U niektórych osób objawy mogą być bardziej ostre: wzmożona czynność gruczołów ślinowych, nadmierne wydzielanie śluzu w oskrzelach, odczyny alergiczne oraz zmiany skórne. Rzadko, ale występują zatrucia jodem rzędu kilku gramów. Objawami są pieczenie w ustach, gardle i żołądku, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, białkomocz, zaburzenia ze strony serca.

Źródła jodu w diecie

Najlepszym źródłem jodu w diecie jest żywność pochodzenia morskiego – skorupiaki, mięczaki oraz ryby. Szczególnie dużo jodu zawierają dorsze i halibuty, jak również sardynki, makrele oraz mintaj. W Polsce korzysta się również w celu uzupełnienia niedoborów jodu z soli jodowanej. Diety wegetariańskie są uboższe w jod w porównaniu do diet tradycyjnych. Weganie są najbardziej narażeni na niedobory jodu z powodu braku w ich diecie mleka, jaj, ryb oraz owoców morza. Jedynym ich źródłem jodu jest sól kuchenna, której zbyt duże spożycie jest niezdrowe. Spożycie soli w diecie nie powinno przekraczać 5g/os/dzień. Z tego powodu przy niskim spożyciu jodu w diecie należy rozważyć jego suplementację.

Wykorzystanie jodu z diety, a także syntezę i wydzielanie hormonów tarczycy utrudniają substancje wolotwórcze takie jak:

 • Tiocyjaniany (występują w większych ilościach w roślinach krzyżowych – kapusta, brokuły, kalafior),
 • Glikozydy cyjanogenne (występują w nasionach – migdały),
 • Hemaglutyniny (występują w roślinach strączkowych),
 • Polifenole (występują w owocach, kapuście czerwonej, orzeszkach ziemnych).

Dlatego właśnie rośliny kapustne i nasiona roślin strączkowych przez pierwsze kilka minut należy gotować bez przykrycia. Przyswajanie jodu ograniczają również azotany, magnez, żelazo, wapń. Występowanie tych substancji w warzywach jest również problemem dla wegan, dla których te produkty są głównym elementem diety i już bez tego mają problem z zaspokojeniem normy na jod.

Dlatego planując dietę warto mieć na względzie indywidualne potrzeby swojego organizmu, tak aby wiedzieć, czy jego spożywanie nam pomoże czy wręcz przeciwnie. Jak zwykle – zalecany jest zdrowy rozsądek i równowaga w komponowaniu swoich posiłków.

Autor: Katarzyna Skórska

Użyte w artykule zdjęcie jodu krystalicznego pochodzi ze strony, jego autorem jest Tomihahndorf. Udostępnione na zasadzie public domain.