Roślina nazywana także głogiem pospolitym, cierniem białym czy jaworkiem, jest stosowana w celach leczniczych już od czasów starożytnej Grecji. Jej właściwości wspomagające serce stosowano już w średniowieczu.
Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji i północnej Afryce. Rośnie głównie w zaroślach, na obrzeżach lasów, nad strumieniami, przy polach, na skarpach i zboczach gór, jest także rośliną sadzoną w celach dekoracyjnych w ogrodach, tworząc atrakcyjne żywopłoty.
Jak wygląda głóg
Jest kolczastym krzewem należącym do krzewów dekoracyjnych, który może osiągać wysokość od 2 do 8 metrów. Ma błyszczące klapowe liście, na spodzie których występuje woskowy nalot. Kwiaty są niewielkie, białe i intensywnie pachnące, a owoce okrągłe i czerwone, z pestką w środku.
Głóg kwitnie w maju i czerwcu.
Co w nim znajdziemy?
W kwiatach i owocach głogu znajdziemy flawonoidy, fitosterole, taniny, triterpeny, sole mineralne, steroidy, olejki eteryczne, a także niewielkie ilości witaminy C i prowitaminy A.
Głóg jako surowiec zielarski
W celach leczniczych stosuje się kwiaty, liście i owoce. W Polsce wykorzystuje się kwiaty z przylegającymi do nich 2-5 liśćmi i owoce.
Kwiaty z liśćmi zbiera się na początku kwitnienia w maju, najpóźniej do lipca i suszymy w cieniu układając w jednej warstwie.
Owoce zbiera się we wrześniu lub w październiku, kiedy są całkowicie dojrzałe, ale jeszcze twarde. Po wysuszeniu przechowujemy je, tak samo jak kwiaty, w hermetycznie zamykanych naczyniach, w ciemnym i chłodnym miejscu.
Głóg – działanie zdrowotne
Właściwości głogu są szczególnie wykorzystywane w przypadku problemów z układem krążenia. Polecany jest przy arytmii, chorobie wieńcowej, dusznicy bolesnej, miażdżycy czy nadciśnieniu.
Wzmacnia i ochrania układ sercowo-naczyniowy, rozszerza naczynia wieńcowe, polepszając tym samym ukrwienie serca.
Jest skutecznym wspomaganiem przy miażdżycy dzięki poszerzaniu światła tętnic, wzmacnianiu ich ścian i pozytywnemu wpływowi na stan naczyń.
Jego działanie moczopędne i rozszerzające naczynia krwionośne jest wykorzystywane do regulacji ciśnienia tętniczego.
Ma korzystny wpływ na stan naczyń mózgowych, dzięki czemu przeciwdziała udarom.
Ma działanie antyutleniające, działa przeciwzapalnie, a także jest pomocny w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Ma także działanie przeciwlękowe, uspokajające i przeciwskurczowe, dlatego jest skuteczny we wspomaganiu leczenia nerwic, nadpobudliwości, stanów lękowych i ich objawów w postaci ucisku serca, tachykardii czy problemów z oddychaniem. Wycisza, relaksuje i pomaga przy problemach ze snem o podłożu nerwicowym.
Jego właściwości wzmacniające ściany naczyń są również wykorzystywane w przypadku leczenia żylaków.
Jak stosować głóg
Może być przyjmowany w postaci naparów, wyciągów, nalewek, kapsułek czy odwarów. Gotowe preparaty są często standaryzowane na konkretną zawartość flawonoidów.
Aby przygotować herbatkę przeciwlękową należy zalać łyżeczkę suszu filiżanką wrzącej wody i odstawić na 10 minut do zaparzenia. Po tym czasie przecedzić i pić do trzech filiżanek dziennie.
Głóg – na co uważać?
Głogu nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia.
Uważać powinny także osoby zażywające leki nasercowe i obniżające ciśnienie krwi, gdyż głóg może wchodzić z nimi w interakcje i nasilać ich działanie. Przed przyjęciem preparatu z głogu należy w takim przypadku skonsultować się z lekarzem.
Kilka inspiracji – głóg w herbatkach i nalewkach
Herbatka na bezsenność
W równych częściach zmieszać głóg, lipę, męczennicę cielistą i kwiat pomarańczy, a następnie łyżkę tej mieszanki zalać filiżanką gorącej wody. Odstawić na 10 minut do zaparzenia, przecedzić i pić ciepłą pół godziny przed snem.
Przepis pochodzi z książki „Zioła. Naturalne sposoby na różne dolegliwości”
Nalewka z owoców głogu
100g owoców głogu zalać 1/2l spirytusu i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedzić i pić 2-3 razy dziennie po 20-30 kropli na kieliszek wody.
Przepis pochodzi z książki „Apteczka domowa”
Nalewka na nadciśnienie
10g kwiatów i liści głogu zalać 100ml 70-procentowego alkoholu i odstawić na 10 dni w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie przefiltrować do butelki z ciemnego szkła i zażywać 2 razy dziennie po 20-30 kropli rozcieńczonych wodą. Przyjmować przez 20-30 dni, a następnie zrobić miesięczną przerwę.