Głóg jednoszyjkowy | Crataegus monogyna

głóg właściwości

Roślina nazywana także głogiem pospolitym, cierniem białym czy jaworkiem, jest stosowana w celach leczniczych już od czasów starożytnej Grecji. Jej właściwości wspomagające serce stosowano już w średniowieczu.

Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji i północnej Afryce. Rośnie głównie w zaroślach, na obrzeżach lasów, nad strumieniami, przy polach, na skarpach i zboczach gór, jest także rośliną sadzoną w celach dekoracyjnych w ogrodach, tworząc atrakcyjne żywopłoty.

Jak wygląda głóg

Jest kolczastym krzewem należącym do krzewów dekoracyjnych, który może osiągać wysokość od 2 do 8 metrów. Ma błyszczące klapowe liście, na spodzie których występuje woskowy nalot. Kwiaty są niewielkie, białe i intensywnie pachnące, a owoce okrągłe i czerwone, z pestką w środku.

Głóg kwitnie w maju i czerwcu.

Co w nim znajdziemy?

W kwiatach i owocach głogu znajdziemy flawonoidy, fitosterole, taniny, triterpeny, sole mineralne, steroidy, olejki eteryczne, a także niewielkie ilości witaminy C i prowitaminy A.

Głóg jako surowiec zielarski

W celach leczniczych stosuje się kwiaty, liście i owoce. W Polsce wykorzystuje się kwiaty z przylegającymi do nich 2-5 liśćmi i owoce.

Kwiaty z liśćmi zbiera się na początku kwitnienia w maju, najpóźniej do lipca i suszymy w cieniu układając w jednej warstwie.

Owoce zbiera się we wrześniu lub w październiku, kiedy są całkowicie dojrzałe, ale jeszcze twarde. Po wysuszeniu przechowujemy je, tak samo jak kwiaty, w hermetycznie zamykanych naczyniach, w ciemnym i chłodnym miejscu.

Głóg – działanie zdrowotne

Właściwości głogu są szczególnie wykorzystywane w przypadku problemów z układem krążenia. Polecany jest przy arytmii, chorobie wieńcowej, dusznicy bolesnej, miażdżycy czy nadciśnieniu.

Wzmacnia i ochrania układ sercowo-naczyniowy, rozszerza naczynia wieńcowe, polepszając tym samym ukrwienie serca.

Jest skutecznym wspomaganiem przy miażdżycy dzięki poszerzaniu światła tętnic, wzmacnianiu ich ścian i pozytywnemu wpływowi na stan naczyń.

Jego działanie moczopędne i rozszerzające naczynia krwionośne jest wykorzystywane do regulacji ciśnienia tętniczego.

Ma korzystny wpływ na stan naczyń mózgowych, dzięki czemu przeciwdziała udarom.

Ma działanie antyutleniające, działa przeciwzapalnie, a także jest pomocny w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Ma także działanie przeciwlękowe, uspokajające i przeciwskurczowe, dlatego jest skuteczny we wspomaganiu leczenia nerwic, nadpobudliwości, stanów lękowych i ich objawów w postaci ucisku serca, tachykardii czy problemów z oddychaniem. Wycisza, relaksuje i pomaga przy problemach ze snem o podłożu nerwicowym.

Jego właściwości wzmacniające ściany naczyń są również wykorzystywane w przypadku leczenia żylaków.

Jak stosować głóg

Może być przyjmowany w postaci naparów, wyciągów, nalewek, kapsułek czy odwarów. Gotowe preparaty są często standaryzowane na konkretną zawartość flawonoidów.

Aby przygotować herbatkę przeciwlękową należy zalać łyżeczkę suszu filiżanką wrzącej wody i odstawić na 10 minut do zaparzenia. Po tym czasie przecedzić i pić do trzech filiżanek dziennie.

Głóg – na co uważać?

Głogu nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Uważać powinny także osoby zażywające leki nasercowe i obniżające ciśnienie krwi, gdyż głóg może wchodzić z nimi w interakcje i nasilać ich działanie. Przed przyjęciem preparatu z głogu należy w takim przypadku skonsultować się z lekarzem.

Kilka inspiracji – głóg w herbatkach i nalewkach

Herbatka na bezsenność

W równych częściach zmieszać głóg, lipę, męczennicę cielistą i kwiat pomarańczy, a następnie łyżkę tej mieszanki zalać filiżanką gorącej wody. Odstawić na 10 minut do zaparzenia, przecedzić i pić ciepłą pół godziny przed snem.

Przepis pochodzi z książki „Zioła. Naturalne sposoby na różne dolegliwości”

Nalewka z owoców głogu

100g owoców głogu zalać 1/2l spirytusu i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedzić i pić 2-3 razy dziennie po 20-30 kropli na kieliszek wody.

Przepis pochodzi z książki „Apteczka domowa”

Nalewka na nadciśnienie

10g kwiatów i liści głogu zalać 100ml 70-procentowego alkoholu i odstawić na 10 dni w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie przefiltrować do butelki z ciemnego szkła i zażywać 2 razy dziennie po 20-30 kropli rozcieńczonych wodą. Przyjmować przez 20-30 dni, a następnie zrobić miesięczną przerwę.