Pewność siebie w ogromnym stopniu wpływa na całe nasze życie – jego jakość, relacje z innymi, na pracę i osobiste sukcesy oraz porażki. Mimo tego, że niektóre osoby rodzą się z naturalnym poczuciem własnej wartości, to wiele ludzi musi pracować nad jego rozwinięciem. Na szczęście, ta cecha stanowi umiejętność, którą można zdobywać i rozwijać. W artykule przyjrzymy się skutecznym sposobom na to, jak być pewnym siebie. Jak poczuć się bardziej pewnym siebie w codziennym życiu? Dowiedz się, jak zrozumieć swoje mocne strony, radzić sobie z krytyką oraz niską samooceną oraz pokonywać wewnętrzne bariery.
Z artykułu dowiesz się:
- Skąd bierze się brak wiary w siebie?
- Jakie są skutki braku poczucia własnej wartości?
- Jak być pewnym siebie?
- 5 efektywnych metod na zwiększenie poczucia własnej wartości.
Jak być pewnym siebie?
Wśród wielu ludzi panuje mylne przekonanie, że pewność siebie stanowi cechę wrodzoną, którą albo się posiada, albo nie. Tymczasem poczucie własnej wartości należy do takich nieocenionych umiejętności, których można się nauczyć i stale je udoskonalać.
Człowiek pewny siebie akceptuje swoje ja, znając przy tym własne możliwości i ograniczenia. W związku z tym też ma zwykle realistyczne oczekiwania wobec siebie i wobec otoczenia. Bierze też odpowiedzialność za swoje uczucia, będące rezultatem jego osobistego sposobu myślenia.
Pewność siebie – dlaczego nam jej brakuje?
Psychologowie dosyć łatwo potrafią wyjaśnić podstawy braku pewności siebie – jest to głęboko ukryty w człowieku lęk przed odrzuceniem. Wiele osób, szczególnie w pewnych okresach życia, buduje obraz swojej osoby wyłącznie na podstawie opinii innych. Za wszelką cenę próbują dopasować się do ich oczekiwań, często przy tym mylnie je interpretując i rezygnując z własnych potrzeb, aspiracji i ambicji.
Przyczyny braku wiary w siebie mogą też mieć swoje źródło w dzieciństwie. Niestety dosyć często dzieci spotykają się z komunikatami w rodzaju „nic nie umiesz” czy „jesteś do niczego”.
Często pojawia się również ze strony osób dorosłych stawianie trudnych do spełnienia wymagań, bez zapewnienia odpowiedniego wsparcia. Mózg dziecka nie potrafi przetworzyć krytycznie takich informacji (pochodzących w dodatku od osób bliskich) i co gorsza buduje na ich podstawie negatywne strategie zachowania, jak wycofywanie czy unikanie. W życiu dorosłym mają one wpływ na poczucie własnej wartości i mogą stać się one silną przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście można uwolnić się od tych ograniczeń. Uwolnić się – to znaczy zmienić swoje myślenie i sposób działania.
Brak pewności siebie i jego skutki
Osoba mająca problemy z odwagą i zdecydowaniem z czasem staje się obiektem agresji ze strony innych i kandydatem do roli kozła ofiarnego. Otoczenie bezwzględnie wykorzystuje fakt, że walka o swoje uznanie i prawo wyrażenia woli przychodzi jej z trudem lub nie ma jej wcale.
Brak wiary w siebie przeszkadza w osiągnięciu poprawnych relacji z otoczeniem, jest prostą drogą do marginalizacji, ale przede wszystkim jest barierą w wykorzystaniu swojego potencjału. W życiu codziennym pogłębiające się poczucie wyobcowania i wycofania może przełożyć się na dotkliwie odczuwalne sytuacje jak rozpad związku czy utrata pracy. W efekcie często pojawia się depresja i inne zaburzenia zdrowotne.
Jak zwiększyć pewność siebie? Poznaj 5 skutecznych trików!
Istnieje kilka skutecznych sposobów, by zwiększyć wiarę w siebie i w efekcie poprawić jakość swojego życia. Zmiany nie przyjdą z dnia na dzień, ale naprawdę warto podjąć ten wysiłek i walczyć o zaufanie do swoich sił, mając na uwadze ogromne korzyści, jakie się z tym wiążą.
1. Pewność siebie poprzez samoświadomość
Przede wszystkim należy pracować nad poznawaniem siebie, nazywaniem swoich uczuć, potrzeb, obaw. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, medytacja, rozmowa z innym człowiekiem czy prowadzenie dziennika (wg schematu: sytuacja + opis przeżyć, jakie ta sytuacja w nas wywołuje). Samoświadomość jest istotnym elementem nabrania wiary we własne siły.
2. Oddzielenie opinii od faktów
Już Sokrates nauczał, że to nie fakty niepokoją, tylko opinia o nich. Człowiek powinien uświadomić sobie, że opinia innych nigdy nie oddaje w pełni prawdy o nim samym. Zachowanie wobec nas często opiera się na nieracjonalnych elementach jak zazdrość, zawiść czy zwykła chęć dokuczenia.
3. Docenienie siebie samego
Docenianie swoich sukcesów – warto zrobić sobie listę czegoś, z czego jesteśmy zadowoleni, przy czym liczą się tu nawet małe sukcesy. Może to być udana rozmowa z bliską osobą, rozwiązanie problemu związanego z pracą, a nawet smaczne ciasto, jakie udało się upiec. Taką listę można mieć stale przy sobie i potraktować jako motywator do dalszego działania.
4. Samoakceptacja ma wpływ na poczucie własnej wartości
Warto też pracować nad akceptacją lub/i pokonaniem własnych wad i niedoskonałości. Mimo iż możliwości rozwojowe człowieka są bardzo duże, to jednak z pewnymi ograniczeniami trzeba się pogodzić. Osoba z wadą wzroku raczej nie zostanie pilotem wojskowym, ale na przykład może stać się świetnym aktorem czy sportowcem.
5. Właściwy trening zbuduje Twoją śmiałość
Praktyka czyni mistrza. Dlatego warto codziennie znaleźć jedną lub dwie niezbyt trudne sytuacje, w których można wykazać się odwagą. Wcześniej można odegrać je w wyobraźni, zwracając uwagę na pojawiające się wtedy myśli (zwłaszcza te, które hamują okazanie wiary we własne siły) oraz mowę ciała – ma ona bardzo ważne znaczenie wspierające i wywierające wpływ na naszego rozmówcę i nas samych. Dzięki temu przeanalizujemy nasze zachowanie i nauczymy się nowego, korzystnego sposobu reagowania w określonej sytuacji.
Jak być pewniejszym siebie? Bądź konsekwentny i nie zrażaj się potknięciami!
Budowanie wiary w siebie stanowi proces wymagający czasu, zaangażowania i stałej pracy. W tym przypadku wymagana jest wytrwałość oraz akceptacja swoich potknięć jako element naturalnej części rozwoju. Każdy krok w stronę większej odwagi i zdecydowania zbliża do realizacji celów i marzeń. Nie zrażaj się problemami, które napotkasz po drodze – to normalne, należą one do części drogi, którą podążasz. Dzięki konsekwentnemu działaniu osiągniesz poziom śmiałości, który pozwoli Tobie w pełni cieszyć się życiem i realizować swój potencjał.
Autor: Piotr Pokój