Zmiana sposobu myślenia, a sukces

Sukses zależy od naszego myślenia

W ostatnim artykule dotyczącym roli motywacji w realizowaniu celów wspomniałam, że sukces tkwi w naszej głowie, dlatego należy zmienić sposób myślenia i patrzenia na świat. Brzmi całkiem łatwo, prawda? Jak się okazuje, to faktycznie nie jest nic trudnego. Wystarczy wypróbować kilka prostych technik, które w krótkim czasie zmienią Twoje postrzeganie, podejście, a z czasem nawet życie. Na lepsze rzecz jasna.

Wizualizacja

Pierwszą techniką, którą bez wątpienia warto poznać, jest wizualizacja. Krótko mówiąc jest to proces tworzenia (wyobrażania sobie) określonych obrazów w głowie, które w łatwy sposób mogą zmienić nasz stan emocjonalny: zarówno na lepszy jak i na gorszy. My, ludzie (nadchodzącego) sukcesu, chcemy skupić się wyłącznie na stanie pozytywnym, dlatego nasze wizualizacje będą skierowane wyłącznie w tym kierunku. Przykładem może być odchudzanie. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w tym, co robisz – w tym przypadku osiągnąć wymarzony wygląd, idealną sylwetkę – wyobraź sobie efekt końcowy, tzn. jak będziesz wyglądać, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. NIGDY odwrotnie.

Ważne jest, aby obraz pojawiający się w Twojej głowie skojarzony był z sukcesem. Wyobrażając sobie porażkę, jesteś na dobrej drodze ku klęsce. Niemniej ważną rzeczą jest, by utworzony obraz był bogaty w szczegóły, by angażował wszystkie zmysły na odpowiednio wysokim poziomie.

Zmiana przekonań

Kolejnym sposobem na zmianę myślenia jest po prostu zmiana przekonań: na temat rzeczywistości, na temat ludzi, na temat siebie. Szokujący jest fakt, jak wielki wpływ na określone zachowania mają przekonania ludzkie. Wielu z nas zamyka się na świat, ukrywa swój potencjał, ogranicza możliwości tylko i wyłącznie ze strachu przed innymi ludźmi, przed tym co ONI o nas pomyślą.

Prawda natomiast jest taka, że nie wszystko jest takie jakie nam się wydaje, a niemal wszystkie nasze obawy okazują się błędne i nigdy nie spełnione. Prosty przykład – bieganie na świeżym powietrzu przez osoby pragnące zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Pomyślmy, jak wielu z nich rezygnuje z tego pomysłu, bojąc się opinii publicznej, obawiając się wyśmiania, demotywacji? Tym sposobem ludzie myślący w takich kategoriach nadal stoją w miejscu, nie realizują się, nie mają szans na osiągnięcie sukcesu. A wystarczy tylko i wyłącznie zmienić przekonania, zmienić postrzeganie innych ludzi i przede wszystkim – samego siebie.

Jak to zrobić? Spróbuj spojrzeć z innej perspektywy (a najlepiej z trzech różnych). Pierwsza oczywiście będzie Twoja własna – Twoje odczucia, myśli i przekonania na temat danej sytuacji. Druga i trzecia perspektywa należą do bezpośredniej osoby i pośredniego obserwatora zdarzeń. Z tych perspektyw wyobraź sobie kogoś podobnego do Ciebie, biegającego w parku, starającego się o siebie zadbać, zrobić coś w dobrym kierunku. Co myślisz widząc taką osobę? Dokładnie! Nic złego, czujesz podziw i respekt, sam rwiesz się do działania. Ty również możesz stać się czyjąś inspiracją. Zmiana sposobu myślenia potrafi zdziałać cuda, prawda?

Przeramowanie

Ostatnią taktyką, o której wspomnę, jest przeramowanie. Jest to bardzo bezpośredni sposób na zmianę myślenia, ponieważ proces przeramowania opiera się po prostu na zmianie wszelkich negatywów na pozytywy. Wszystko to polega na znajdowaniu dobrych rzeczy w sytuacjach bądź bodźcach, które z jakichś względów wywołują u nas nieprzyjemny stan: stres, smutek, żal.

Spójrzmy na to opierając się prostymi, wyciągniętymi z codziennego życia przykładami:

  1. Właśnie zepsuł Ci się samochód, a Ty musisz jechać do pracy. Denerwujesz się, w jednej chwili dopada Cię zły nastrój, czujesz, że tak już zostanie do końca dnia, musisz jechać autobusem. Zastanawiasz się, gdzie w takiej sytuacji schowały się te wyżej opisane pozytywy? To proste, pojedziesz autobusem, zrobisz dobry uczynek ku ekologii, możliwe, że w komunikacji miejskiej poznasz kogoś ciekawego, a dodatkowo oszczędzisz na paliwie.
  2. Właśnie zostawił Cię chłopak, z którym byłaś dobre kilka lat. Czujesz, że Twój świat się zawalił, musisz zaczynać wszystko od początku, we wszystkim widzisz brak jakiegokolwiek sensu. Bzdura, przecież to jest najlepszy czas, by zacząć od początku, nowy etap, nowe szanse, nowe przygody, a Twój następny mężczyzna udowodni Ci, że to rozstanie, to było najlepsze co mogło Cię w życiu spotkać. I jak, nadal jest tak beznadziejnie jak na początku mogło się wydawać?

Powyżej przedstawiłam krótko kilka technik, które pomogą Ci w zmianie myślenia na lepsze, a to z kolei bez wątpienia przyczyni się do osiągnięcia sukcesu, do którego dążysz. Powtórzę raz jeszcze, sukces zaczyna się w głowie, bez tego ciężko jest zacząć, a z pewnością jeszcze ciężej zakończyć to działanie z powodzeniem. Wizualizuj, zmień przekonania i stosuj metodą przeramowania, a na pewno osiągniesz sukces. Powodzenia!

Autor: Paulina Bagrowska