Dieta azjatycka a cukrzyca typu II

Morwa biała

W walce z cukrzycą typu II nie trzeba opierać się tylko na lekach. Naturalne składniki są w stanie obniżyć poziom cukru we krwi i poziom złego cholesterolu. Do tego pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Cukrzyca nie jest chorobą zarezerwowaną dla współczesnych ludzi. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze starożytności. Sama jej nazwa (łac. diabetes) została ukuta przez Areteusza z Kadadocji około setnego roku naszej ery. Niestety insulinę wynaleziono dopiero w 1922 i to ten rok stał się przełomowy, jeśli chodzi o walkę z cukrzycą. Wcześniej choroba była postrzegana jako dużo groźniejsza, ponieważ przez barierę językową i geograficzną, naturalne składniki pomocne cukrzykom, były stosowane jedynie na dalekim wschodzie. W tamtym zakątku świata dawno odkryto, że czarna soja, morwa biała i gorzki melon dodane do codziennej diety, wpływają korzystnie nie tylko na metabolizm, ale także na obniżenie cukru we krwi i niwelację złego cholesterolu.

Nadwaga przyczyną cukrzycy typu II

Głównym sprawcą cukrzycy typu II jest otyłość brzuszna, więc utrata wagi poprawia równowagę glikemiczną organizmu i zapobiega rozwojowi choroby. Czarna soja zawiera rozpuszczalny błonnik, a także jest źródłem białka, które pobudza metabolizm tłuszczów w wątrobie, co znacząco ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Niedawno naukowcy odkryli, że właśnie ta konkretna odmiana soi – soja czarna – jest o wiele zdrowsza niż inne jej rodzaje. Oprócz korzystnego wpływu na wagę, jej nasiona zawierają polifenole, które uważa się za związki posiadające właściwości przeciwutleniające, czyli hamujące powstawanie wolnych rodników.

Czarna soja hamuje wytwarzanie glukozy

Czarną soję nietrudno wprowadzić do codziennej diety. Można ją dodawać do innych warzyw, gulaszów, sosów i ryb. Jej ziarna zawierają witaminy z grupy B, potas, wapń i magnez. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają krążenie, a także wpływają korzystnie na pracę nerek. Wspomagają oczyszczanie organizmu, czyli są bardzo przydatnym składnikiem diet polegających na detoksie. Czarna soja wpływa również na intensywniejsze przekształcanie się proinsuliny w insulinę i hamuje wytwarzanie się glukozy w wątrobie.

Gorzki melon pomaga wchłaniać glukozę

Jeśli chodzi o glukozę, u cukrzyków występuje problem z przekształcaniem jej na energię, z powodu upośledzonej wrażliwości insuliny. Gorzki melon wspomaga jej uwalnianie i poprawia wchłanianie glukozy przez komórki. Reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów. Dzięki temu, że podwyższa tolerancję glukozy, wpływa korzystnie na spalanie tłuszczu. Jest też bogaty w żelazo, beta-karoten, wapń, potas, witaminy z grupy B, witaminę C, a także fosfor i błonnik. Ponadto białka i alkaidy, zawarte w gorzkim melonie hamują rozwój nowotworów i zwiększają odporność na infekcję i wirusy.

Morwa wyrównuje poziom cukru

Liściom morwy białej już dawno udowodniono działanie przeciwcukrzycowe. Ich spożywanie – na przykład w formie herbaty – pomaga znormalizować poziom cukru we krwi. Substancje aktywne morwy białej spowalniają rozkład węglowodanów w układzie pokarmowym, szczególnie ograniczają metabolizm cukrów złożonych (skrobia, sacharoza), a dokładniej: utrudniają ich przemianę w łatwo przyswajalną glukozę, dzięki czemu większość węglowodanów zostaje wydalona, zamiast wchłonięta do organizmu. Wpływa to korzystnie na sylwetkę, ponieważ morwa obniżając wchłanianie cukrów, obniża wchłanianie kalorii.

Picie herbaty z morwy białej nie tylko wspomaga walkę z cukrzycą i nadwagą, ale obniża również stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne (przeciwutleniające), co pomaga łagodzić przewlekły stan zapalny o niewielkim nasileniu, który towarzyszy cukrzycy. Liście morwy białej są bogate w witaminy z grupy B, których spożywanie poprawia nastrój, korzystnie wpływa na wzrok i usprawnia funkcjonowanie mózgu. Żeby tego było mało – substancje z morwy zmniejszają również ochotę na słodycze.

Oczywiście żaden z tych składników, sam w sobie nie zapobiegnie rozwojowi cukrzycy. Konieczna jest zdrowa dieta i aktywny tryb życia. Mimo to, wprowadzenie do jadłospisu dań z czarną soją, picie herbaty z gorzkiego melona i z morwy białej, ma zbawienny wpływ na organizm i sylwetkę. Urozmaicając dietę w te składniki, już po dwóch tygodniach można zaobserwować obniżenie poziomu cukru we krwi. Nie trzeba zwiększać dawki leku, żeby móc zadbać o zmniejszenie złego cholesterolu. Wszystko zależy od naszej diety i składników, w które ją wzbogacimy.

Autor: Magdalena „Freya” Pawłowska