Stan naszego języka stanowi prawdziwą mapę ważnych informacji o stanie naszego zdrowia. W medycynie chińskiej obserwacja języka jest stosowana od dawna, jednak u nas do tej pory interesowało to głównie stomatologów czy dietetyków. Na szczęście coraz więcej lekarzy potrafi dostrzec na języku pacjenta objawy konkretnych schorzeń i powszechne powiedzenie w gabinecie lekarskim „proszę wystawić język” nie dotyczy już tylko obejrzenia gardła.
Jednak nawet jeśli nie mamy potrzeby pójścia do lekarza to warto samemu kontrolować stan swojego języka i w przypadku jakichś wątpliwości zrobić odpowiednie badania.
O kondycji naszego organizmu może się świadczyć wygląd języka, jego struktura, grubość czy kolor nalotu.
Kolor i nalot na języku
Język w naturalnym stanie powinien być różowy, wilgotny i sprężysty, pokryty cieniutką warstwą jasnego nalotu.
Zbyt blady, białawo-szary kolor języka może świadczyć o niedoborach żelaza, niedokrwistości czy zaburzeniach w układzie odpornościowym.
Jeśli język robi się intensywnie biały warto sprawdzić czy nie jest to zakażenie grzybami, które często pojawia się po kuracji antybiotykowej.
Nalot żółty może wynikać z występującej w organizmie infekcji bakteryjnej, cofania się soków żołądkowych czy choroby wrzodowej żołądka. Według medycyny chińskiej może też świadczyć o przegrzaniu ciała.
Język brązowy może być oznaką problemów trawiennych lub niedotlenienia organizmu, często występuje także u palaczy. Jeśli nasz język zabarwi się na taki kolor, warto szybko pokazać się lekarzowi, gdyż może on (ale nie musi!) sygnalizować chorobę nowotworową.
Kolor intensywnie czerwony, wręcz purpurowy może wskazywać na niedobory witamin z grupy B lub problemy z woreczkiem żółciowym, natomiast pojawiające się na nim plamki lub koniuszek w tym kolorze oprócz wskazywania na te niedobory może sygnalizować brak magnezu, nadmiar stresu, a także wynikające z niego problemy z układem krążenia i jelitami.
Język sinawy mają często osoby borykające się z układem krążenia, natomiast zabarwienie czarne świadczy najczęściej o chorobach nerek.
Wygląd języka
Poszarpane brzegi języka mogą wskazywać na choroby tarczycy czy dróg żółciowych, natomiast drobne pęknięcia i suchość języka są jednym z objawów cukrzycy.
Jeśli przez środek naszego języka przebiega głęboka bruzda to jest duże prawdopodobieństwo, że cierpimy na choroby żołądka, nadkwasotę, doskwierają nam również wzdęcia.
Rysy, pęknięcia na języku, nazywane inaczej tzw. językiem geograficznym, wskazują na niedobory witamin z grupy B.
Język opuchnięty to najczęściej rezultat uczulenia.
Odciski zębów pojawiające się przy brzegach języka mogą sugerować kłopoty z trzustką i trawieniem.
Inne zmiany na języku
Należy jednak pamiętać, że zmiany na języku mogą też powodować określone leki czy produkty spożywcze.
Po kuracji antybiotykowej na języku, podobnie jak w całej jamie ustnej, mogą pojawić się bolesne zmiany, takie jak afty czy nadżerki. Nie jest to objaw choroby, ale gdy mimo smarowania i płukania jamy ustnej nie mijają po kilu dniach również warto pokazać się lekarzowi.
Przy przyjmowaniu sterydów nasz język może być bardziej czerwony i obrzęknięty, natomiast w czasie przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych może być pokryty czerwonymi plamkami.
Również to co jemy, ma na kolor języka niebagatelny wpływ. Picie dużych ilości kawy czy używanie znacznej ilości pikantnych przypraw może spowodować zażółcenie języka, natomiast sok z czarnej porzeczki czy buraczki mogą go przyciemnić.
Warto raz na jakiś czas obejrzeć dokładnie swój język i sprawdzić czy wszystko z nim jest w porządku. Jeśli pojawiają się na nim jakieś zmiany, a nie możemy połączyć tego z aktualną dietą czy przebytą chorobą, zawsze powinno się wybrać do lekarza ogólnego w celu weryfikacji naszych wątpliwości.