Chronię lasy. Segreguję!” to wyjątkowa akcja edukacyjna, na którą składa się cykl wydarzeń, promujących proekologiczne postawy wśród mieszkańców Krakowa. Jej głównym tematem jest segregacja opakowań, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań po płynnej żywności. Efektem akcji ma być podniesienie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu kartoników. Dodatkowo, mieszkańcy dowiedzą się, co zrobić, aby praktycznie bez wysiłku znacząco zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko i chronić lasy.
Patronat nad akcją objął Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, a zorganizowały ją firmy Tetra Pak oraz MPO z Krakowa. W jej przygotowanie czynnie włączył się Wydział Kształtowania Środowiska UM Krakowa.
Akcja trwać będzie od 17 września do 4 listopada i obejmuje działania:
Prowokację ekologiczną w formie instalacji (17 września, Bulwar Czerwieński na wysokości ul. Smoczej).
Ciekawa i prowokacyjna instalacja, w obrazowy sposób pokaże, jak ważne jest pozyskanie surowców wtórnych (np. celulozy) z opakowań.
Wystawę edukacyjną (17 – 20 września, Bulwar Czerwieński).
Przechodnie będą mogli obejrzeć bogato ilustrowane plansze, pokazujące: dlaczego segregacja opakowań jest tak ważna, jakie są korzyści z recyklingu kartonów po płynnej żywności, dlaczego pewne decyzje zakupowe i nasza świadomość jako konsumentów ma wpływ na ochronę lasów. Pokażemy też, na czym polega proces recyklingu, co powstaje w wyniku tego procesu oraz jaki system gospodarowania odpadami obowiązuje na terenie Krakowa.
Ekoklubik – animacje dla dzieci (19 września, Bulwar Czerwieński).
Przez cały dzień zapraszać będziemy dzieci w wieku szkolnym wraz z rodzicami do wspólnej ekozabawy. Już od 10.30 zaproponujemy młodym uczestnikom akcji malowanie miasteczka papierowych domków (z recyklingu), zajęcia plastyczne, ruchowe, konkursy, układanie wielkich puzzli, a nawet ekoaerobik. Od 10.30 do 15.30 odbywać się będą pokazy przygotowania papieru czerpanego z kartoników po mleku i sokach. Będziemy budować, śpiewać, skakać, segregować. Na dzieci czekają balony, stanowisko do malowania buziek, rusałka, leśnik, pan Karton i Pan Drzewo, którzy opowiedzą o tym, jak żyć eko i rozdadzą upominki. W konkursach przewidziano symboliczne nagrody rzeczowe.
Kampania edukacyjna w środkach masowego transportu w Krakowie.
Od 21 września do 2 października w prawie 300 autobusach i tramwajach w Krakowie emitowany będzie krótki film edukacyjny, zachęcający do prawidłowej segregacji kartoników. Film wyświetlony zostanie około 200 000 razy.
Gra Miejska (28 września – 19 października).
Konkurs w formie podchodów dla uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jest to wyjątkowo atrakcyjna dla dzieci przygoda edukacyjna, okazja do wyjścia ze szkoły, nauki w niekonwencjonalny sposób, zabawa, która pozwala na rywalizację, integrację, poznanie własnego miasta. Polega na odnalezieniu 6 plansz na 2,5 kilometrowej trasie oraz udzieleniu odpowiedzi na zamieszczone na nich zagadki dotyczące segregowania odpadów. Dla zwycięzców, w dwóch kategoriach wiekowych, czekają bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe – sprzęt RTV, nagrody książkowe, dyplomy oraz bilety do kina.
Pakiety edukacyjne dla szkół.
W czasie trwania akcji na adres szkół podstawowych i gimnazjalnych prześlemy pakiet z materiałami edukacyjnymi dla dzieci.
Akcje towarzyszące w mediach społecznościowych.
We wrześniu i październiku, poprzez kanał Facebook dotrzemy do ok. 200 – 300 000 osób z informacją o akcji, jej celach oraz – mamy nadzieję – zaangażujemy użytkowników do wspólnej zabawy.
Konferencja prasowa (4 listopada, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha).
Dziennikarze z lokalnych i ogólnopolskich mediów dowiedzą się w jej trakcie o wynikach akcji, badania świadomości ekologicznej Krakowian. Wspólnie obalimy kilka mitów związanych z opakowaniami. Konferencja odbędzie się w leśnej scenerii, w otoczeniu smakowitych borowików i innych leśnych przysmaków. Wszystko to po to, by jeszcze bardziej pokazać piękno i bogactwo lasów, a dzięki segregacji, wspólnie promować ich ochronę.
Uroczyste podsumowanie akcji, wręczenie nagród i koncert zespołu Recycling Band (4 listopada, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha).
Zwycięzcy konkursu „Gra Miejska” podczas gali otrzymają nagrody rzeczowe. Wyświetlimy film o recyklingu kartoników. Podsumujemy akcję zbiórki makulatury. A na koniec wszystkich uczestników zaprosimy na wyjątkowy koncert zespołu, który instrumenty wykonuje z… odpadów.
Integralną częścią akcji będą też programy telewizyjne na temat recyklingu kartoników po mleku i sokach – np. Ekoagent, który zrealizuje TVP Katowice.