Certyfikaty zdrowego i racjonalnego żywienia dla wrocławskich stołówek i sklepików szkolnych

certyfikat stołówki

Startuje druga edycja projektu „Smacznie, zdrowo, wartościowo”, którego celem jest poprawa jakości żywienia we wrocławskich placówkach edukacyjnych. W ramach prowadzonych działań stołówki i sklepiki szkolne mogą zostać wyróżnione certyfikatem zdrowego i racjonalnego żywienia. Zgłoszenia można wysyłać do 15 maja 2015 r.

Coraz więcej wrocławskich przedszkoli i szkół może pochwalić się wysoką jakością żywienia. Dzieje się tak m.in. za sprawą pilotażowego projektu realizowanego przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. „W ramach projektu jednostki oświatowe mogą bezpłatnie korzystać ze wsparcia specjalisty ds. żywienia oraz ubiegać się o otrzymanie certyfikatu zdrowego i racjonalnego żywienia. Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w projekcie, ogłoszony został drugi nabór” – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Aby wziąć udział w projekcie „Smacznie, zdrowo, wartościowo”, wystarczy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.szkolawformie.pl. Aplikacje można wysyłać do 15 maja 2015 r. Certyfikaty otrzymają przedszkola i szkoły, które po konsultacji doradcy żywieniowego spełnią wymagane kryteria. Najważniejsze z nich to stosowanie się do listy produktów rekomendowanych dla stołówek i sklepików szkolnych oraz promowanie zasad zdrowego żywienia.

Jak dotąd certyfikat zdobyło 13 stołówek przedszkolnych, 6 stołówek szkolnych oraz 2 sklepiki, a 28 kwietnia zostanie wręczonych kolejnych 25 wyróżnień. Uroczystość przyznania certyfikatów odbędzie się w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia i wezmą w niej udział przedstawiciele placówek edukacyjnych, Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz zaproszeni goście.

W związku z koniecznością wprowadzenia zmian w ofercie żywieniowej w ramach projektu „Smacznie, zdrowo, wartościowo” opracowana została książeczka „Zdrowe żywienie w przedszkolu i szkole”, która trafiła do wszyskich wrocławskich placówek edukacyjnych. W materiałach znajdują się m.in. wymagania dla stołówek przedszkolnych i szkolnych, przykładowe jadłospisy, lista produktów rekomendowanych do sklepików szkolnych i wiele innych informacji pomagających odnieść sukces w zakresie prowadzenia sklepiku i stołówki zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Wskazówki można także znaleźć na stronie: www.szkolawformie.pl.

Więcej informacji o projekcie i certyfikacji: tel. 71 77 24 925, e-mail: info@szkolawformie.pl.

Projekt jest realizowany przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.