Złudna moc energetyków

Uwaga wysokie napięcie

Chyba każdy miał okazję spróbować napojów energetycznych, zwanych też energetykami. Sięgamy po nie, kiedy czujemy się niewyspani i senni. Jakie jest ich prawdziwe działanie? Szkodzą, czy też nie? Czy można się od nich uzależnić albo przedawkować?

Napoje energetyzujące są napojami pobudzającymi. Ich główny skład to woda, cukier, kofeina. Dodają nam sił, często poprawiają koncentrację, pomagają wykonywać codzienne zadania, jednak jest to działanie krótkotrwałe.

Regularne spożywanie

W rzeczywistości zalicza się je do grupy napojów szkodliwych. Regularnie spożywane zwiększają ryzyko chorób serca, mogą powodować nadpobudliwość, uczucie niepokoju oraz bóle głowy.

Odradza się spożywanie tego napoju osobom mającym problem z nadciśnieniem, z chorobami serca, diabetykom oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Picie energetyków nie jest wskazane głównie przez zawartość kofeiny, bowiem łatwo można ją przedawkować.

Objawami przedawkowania mogą być m.in. nadpobudliwość, wymioty, drżenie rąk, kołatania serca, a także bezsenność, nadciśnienie tętnicze czy ból brzucha.

Młodzi smakosze     

Napoje energetyczne są dostępne dla osób w każdym wieku. Prawo w Polsce zabrania kupowania produktów uzależniających takich jak papierosy czy alkohol przez osoby poniżej 18. roku życia. Nie dotyczy to energetyków. Czy jednak mimo to powinniśmy pozwalać spożywać je naszym pociechom? Napoje energetyzujące cieszą się największą popularnością wśród gimnazjalistów. Uczniowie piją je w trakcie nauki czy przed trudnym sprawdzianem, myśląc, że pomoże im to lepiej się przygotować i uzyskać dobry wynik. Jest to jednak niebezpieczne dla zdrowia. Picie tego typu napojów w młodym wieku może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, a także w przyszłości do choroby wieńcowej. Niestety energetyki są łatwo dostępne w szkolnych sklepikach. Przestrzegamy zatem rodziców, aby uważnie przyglądali się czy nie są one spożywane przez ich dzieci w nadmiernych ilościach.

Łączenie z alkoholem

Połączenie napojów energetycznych z alkoholem nie jest zbyt bezpieczne. Energetyki sprawiają, że nie odczuwamy skutków picia trunków wysokoprocentowych. Wszystko dlatego, że łatwo je przyswajają. Często prowadzi to do tego, że pijani ludzie wsiadają za kierownicę, ponieważ wydaje im się, że są trzeźwi, co z kolei prowadzi do tragicznych wypadków, o których tyle słyszymy w mediach.

Łączenie energetyków z alkoholem może prowadzić także do zawału lub wylewu, ponieważ taka mieszkanka jest sporym obciążeniem dla naszego serca. Istnieje także ryzyko odwodnienia organizmu.

Leczenie tzw. kaca napojami energetycznymi również nie jest wskazane ze względu na obciążenie serca oraz możliwości przedawkowania kofeiny, o których można przeczytać wyżej. „Wszystko jest dla ludzi” zapewne każdy z nas nieraz słyszał to stwierdzenie. Jest ono jak najbardziej słuszne, jednak, w przypadku napojów energetycznych mogę dodać od siebie – w rozsądnych ilościach. Pamiętajcie o negatywnych skutkach regularnego spożywania energetyków, zwróćcie też uwagę, w jakich ilościach spożywają je Wasze dzieci. Zdrowie mamy tylko jedno i warto o nie dbać.

Autor: Magdalena Nowak