Zbliża się Smogathon 2016 Ostatnie dni na zgłoszenia innowacyjnych projektów w walce o czyste powietrze

smogathon

Już 26 listopada rozpocznie się Smogathon 2016, czyli 24-godzinna walka o zwycięstwo, w której zmierzy się 20 zespołów z całego świata. Tematem rywalizacji będzie sposób na poprawę jakości powietrza. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji założyli firmę Airly, wycenianą obecnie na ponad 4 miliony złotych. Zapisy trwają tylko do 30 października. Partnerami akcji jest między innymi Komisja Europejska i firma Electrolux.

Do Smogathonu może zgłosić się każdy – zarówno studenci, naukowcy, inżynierowie czy przedsiębiorcy. Pomysłów na walkę ze wszechobecnym smogiem może być całe mnóstwo, ważne, aby były związane ze światem technologii. – Może to być nowe źródło energii, osobisty czujnik smogu, aplikacja edukacyjna, drony badające zanieczyszczenie… Tutaj nie ma limitów! – mówi Maciej Ryś, organizator Smogathonu.

24h na konsultacje

26 listopada w Krakowie spotkają się członkowie 20 najlepszych zespołów. Przez 24 godziny ich projekty będą oceniane pod każdym kątem przez 60 mentorów – specjalistów z całego świata. To ostatnia szansa na doszlifowanie pomysłów przed decydującym starciem. Będzie nim Gala Finałowa, na której zaprezentuje się 10 najlepszych zespołów. Każda ekipa będzie miała pięć minut na przekonanie do swojego pomysłu jury. Nie będzie dodatkowych pytań ani wyjaśnień. Wygra zespół, który w ciągu dwóch dni zmagań zdobędzie najwięcej punktów. Co ważne, nawet jeżeli projekt nie zyska uznania w oczach jurorów, nadal możliwa jest realizacja. Wszystko zależy od zainteresowania partnerów, którzy mogą zainwestować w dany pomysł.

Aby móc uczestniczyć w Smogathonie należy wysłać zgłoszenie do 30 października. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na www.smogathon.com.

Jednym z partnerów tegorocznego Smogathonu jest firma Electrolux, który aktywnie włącza się w akcję walki o czyste powietrze. – Nie tylko włączamy się w promocję rozwiązań, które pozwolą nam odetchnąć pełną piersią, ale sami produkujemy urządzenia, które w jak największym stopniu wykorzystują materiały z recyclingu, co czyni je przyjazne środowisku. Aby zdrowo oddychać w zaciszu własnego domu, kluczowy jest wybór odpowiednich sprzętów, np. odkurzaczy czy oczyszczaczy powietrza o najwyższych parametrach filtracji – mówi Kamila Cap, specjalista ds. marketingu Electrolux Polska.

100 tysięcy złotych dla najlepszego projektu

Nagrodą w konkursie jest 100 tysięcy złotych, a organizatorzy nie otrzymują w zamian żadnych udziałów w zwycięskiej pracy. Zwycięski projekt poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 28 listopada w krakowskim kinie Kijów.Centrum. Firma Airly, założona przez uczestników Smogathonu 2015, kilka tygodni temu wprowadziła na rynek prototyp nowoczesnych mierników czystości powietrza. Aktualna wycena firmy to ponad 4 miliony złotych. Inny projekt, który lada chwila doczeka się wersji końcowej to KillSmog. Dzięki grze planszowej i aplikacji mobilnej dzieci w szkołach będą uczyć się czym jest smog i jak się przed nim chronić.

Tegoroczna edycja Smoghatonu ma szansę zebrać innowacyjne, kreatywne rozwiązania do walki ze smogiem, ale przede wszystkim zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza i zachęca do szerszej debaty.