Grabienie i palenie liści, usuwanie połamanych gałęzi z drzewek oraz krzewów owocowych… wiosenne porządki w ogrodzie to nie wszystko. Aby do Twojego domu zawitała wiosna, również musisz mieć w tym swój udział. Chcesz, żeby Twoje mieszkanie było równie kolorowe i zielone, jak przestrzeń ogrodu? Przeczytaj nasz poradnik.
Zimą Twoje mieszkanie było przede wszystkim przestrzenią ochronną dla tych roślin, które nie przetrwałyby minusowych temperatur panujących na zewnątrz. Zatrzymanie się procesów wegetacyjnych sprawiało również, że zakładanie nowych upraw w domu było trudne. Jak zatem można się domyślić, wiosną w domu warto skupić się na pobudzeniu uśpionych roślin do życia oraz rozpoczęciu hodowli świeżych roślin, żeby już w maju móc cieszyć się efektownym kwietnikiem lub zielnikiem.
Co konkretnie trzeba zrobić w domowym ogrodzie, aby zaczął on konkurować z tym, który znajduje się za oknem? Jak obudzić z zimowego snu szczególnie wrażliwe rośliny? Sprawdź, jakie wiosenne porady przygotował dla Ciebie ZIEMOVIT.
Zielnik domowy wiosną – jak założyć?
Zakładanie zielnika to bardzo prosty oraz tani sposób na ożywienie Twojego mieszkania na początku wiosny. Lepiej jest samodzielnie rozpocząć ich uprawę, ponieważ zioła z hipermarketu kupowane w doniczkach bywają tak osłabione, że mogą szybko obumrzeć po przeniesieniu do domu. Najpopularniejsze gatunki ziół używane w polskiej kuchni są wytrzymałe i potrzebują jedynie regularnego podlewania oraz dostępu do słońca. Mowa tutaj przede wszystkim o takich ziołach, jak:
- mięta – preferuje stanowiska lekko zacienione;
- kolendra – wymaga dużej ilości wody;
- oregano – lubi wilgoć oraz duże nasłonecznienie;
- bazylia – najlepiej zasiać wczesną wiosną;
- tymianek – dobrze wysiać na przełomie marca i kwietnia.
Zioła można uprawiać w kilku rodzajach pojemników: skrzynkach, doniczkach, plastikowych tackach czy nawet w małych wiaderkach. Ważne jest to, aby dobrze znosiły one stały kontakt z wilgocią oraz miały otwory, przez które od spodu będzie uciekał nadmiar wody. Zioła potrzebują podłoża o dużej przepuszczalności, niewysychającego zbyt szybko – ziemia uniwersalna ZIEMOVIT z dodatkiem kory i torfu sprawdzi się tutaj świetnie.
Kwiaty cebulowe we wiosennym domu – jak pielęgnować?
Od przedwiośnia aż do maja na rynku są dostępne kwiaty cebulowe w doniczkach, które dzięki szybkiemu rozwojowi w krótkim czasie przyozdobią Twój dom pięknymi kwiatami. Kupując je, upewnij się, że roślina jeszcze nie rozpoczęła kwitnienia – w przeciwnym wypadku będziesz się nią cieszył przez krótszy czas. Kwiaty cebulowe doniczkowe nadające się idealnie do uprawy w domu to:
- hipeastrum,
- krokusy,
- ciemierniki,
- amarylis
- lilia pajęcza.
Warto pamiętać, że im wyższa temperatura w pomieszczeniu, w którym znajdują się kwiaty cebulowe, tym krótszy czas ich kwitnienia. Dlatego w ciepłe dni lepiej wystawić je na balkon czy taras, gdzie jest odrobinę chłodniej niż w nagrzewającym się od słońca domu. W zależności od gatunku oraz zapewnionych im warunków rośliny rozkwitną po 7 lub 14 dniach od przyniesienia do domu.
Po zwiędnięciu kwiatów nie wyrzucaj jednak tych roślin – najpierw wystaw doniczki na zewnątrz, a po kilku dniach, gdy rośliny będą już przystosowane od nowej temperatury, możesz albo zasadzić je w ogrodzie, albo przechować w doniczkach aż do wiosny w następnym roku.
Kaktusy domowe wiosną – jak obudzić po zimie?
W okresie zimowym kaktusy musiały praktycznie zatrzymać swoje funkcje życiowe, niemal w ogóle nie pobierały wody. Wraz z wydłużaniem się dnia i zwiększonym nasłonecznieniem powracają jednak do życia. Po pierwszym podlaniu warto pomyśleć o zapewnieniu im azotu, potasu oraz fosforu, tak aby szybciej rozpoczęły kwitnienie – do tego celu może przydać się nawóz uniwersalny do wszystkich roślin ZIEMOVIT.
Kaktusy po zimie wymagają również odkurzenia oraz umycia – po prostu spryskaj je delikatnie wodą i zetrzyj z nich wszelkie zabrudzenia za pomocą miotełki. Jeśli zauważyłeś uschnięte fragmenty rośliny, spróbuj je uciąć za pomocą bardzo ostrego i sterylnego noża do tapet. Wiosną podlewaj kaktusy co 2 tygodnie, kiedy ziemia w doniczce będzie już sucha, i zapewnij im jednocześnie stały, intensywny dostęp do słońca.