Trzy kroki do zdrowego otoczenia

zdrowe otoczenie

Zdrowy styl życia to nie tylko zdrowa dieta, ale też zwracanie uwagi na to, co nas otacza i może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Dodatki do kosmetyków, chemii gospodarczej, wszechobecna elektronika powodują, że czujemy się coraz gorzej, a liczba chorób z tym powiązana coraz bardziej rośnie. Na co więc zwracać uwagę, gdy chcemy żyć trochę bardziej naturalnie?

Chemia gospodarcza

Wszelkiego rodzaju proszki, detergenty, środki do dezynfekcji zawierają wiele szkodliwych dla zdrowia substancji, podrażniających drogi oddechowe i mogących przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznych.

Zamiast zwykłych, drogeryjnych środków można zaopatrzyć się w środki ekologiczne (opatrzone europejskim znakiem Ecolabel lub innym certyfikatem ekologicznym) lub użyć do sprzątania naturalnych środków, takich jak ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, sól, orzechy piorące czy szare mydło.

Niebezpieczne są także środki do ochrony i pielęgnacji roślin zawierające pestycydy, kupując takie produkty zwracajmy uwagę, aby wyprodukowane były na bazie olejków eterycznych, kwasu bornego albo diatomitu.

Należy również pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza po użyciu chemicznych środków czystości, a w przypadku ich użycia warto zakładać rękawiczki i maskę, ograniczającą wdychanie niebezpiecznych substancji.

Kosmetyki

Szampony, odżywki, kremy, żele, lakiery, dezodoranty itp. to produkty, których używamy w bardzo dużych ilościach, a które zawierają wiele szkodliwych substancji.

Zamiast zwykłego dezodorantu zawierającego aluminium warto wybrać produkt naturalny, np. ałun czy dezodorant aloesowy. Perfumy zawierają niekorzystne dla zdrowia ftalany, warto więc zamienić je na wodę kolońską, która ma o wiele mniej szkodliwych substancji.

Przy wyborze innych kosmetyków należy unikać w składzie parabenów, ftalanów, estrogenów, SLS, triclosanu, glikoli, substancji ropopochodnych (np. parafina), a także sztucznych dodatków zapachowych, które mogą powodować reakcje alergiczne. Pamiętajmy też, że nie wszystkie kosmetyki, oznaczone jako ekologiczne, w rzeczywistości takie są, warto więc zawsze czytać dokładnie etykiety.

Elektronika

Komputery, telefony, telewizory – produkty elektroniczne otaczają nas z każdej strony, w niespotykanych do niedawna ilościach.

Specyficzne, niebieskie światło wydzielane przez komputery, telefony czy telewizory negatywnie wpływa na organizm, zaburza procesy snu, działa niekorzystnie na koncentrację, nastój, przyczynia się też do gorszego stanu naszej skóry i jej szybszego starzenia.

Pracując przy komputerze warto zrobić sobie co jakiś czas przerwę, wstać, pospacerować, skupić wzrok na zielonych przedmiotach, które sprzyjają odpoczynkowi oczu. Należy pamiętać o regularnym nawilżaniu organizmu, zarówno piciu wody, jak i o nawilżaniu zewnętrznym przy pomocy kremu.

Długie siedzenie przed komputerem działa również niekorzystnie na kręgosłup, plecy, nogi (żylaki, obrzęki), oczy (łzawienie, zaczerwienienie spojówek, podwójne widzenie, zespół suchego oka), a także powoduje problemy ze słuchem.

Warto ograniczyć rozmowy telefoniczne, a jeśli musimy długo rozmawiać użyć zestawu słuchawkowego, który pozwala trzymać telefon dalej od naszego ciała.