Sezon na jeżyny

jeżyny

Jeżyny są jednymi z najstarszych znanych owoców. Swoim wyglądem przypominają maliny, ponieważ należą do tej samej rodziny roślin. Jeżyny są jednak ciemnofioletowe lub czarne i mają słodki lub kwaśny smak (w zależności od gatunku).

Jeżyny mają wiele właściwości prozdrowotnych i są sprzymierzeńcami w walce z nadmiarowymi kilogramami.

Wartości odżywcze jeżyn    

Jeżyny zawierają silne przeciwutleniacze: antocyjany i kwasy fenolowe.

Antocyjany, to polifenolowe barwniki roślinne: niebieskie, różowe, czerwone i fioletowe.  Wykazują właściwości przeciwzapalne, regulują mikrokrążenie, mają pozytywne działanie w przypadku uszkodzenia mięśnia sercowego. Doniesiono też, że polepszają również ukrwienie w tęczówce oka i mają wpływ na ostrość wzroku. Coraz częściej mówi się też o ich działaniu antynowotworowym.

Kwasy fenolowe wykazują zdolność blokowania substancji rakotwórczych, powstających na drodze przemian metabolicznych niektórych substancji kancerogennych. Poza tym mają działanie antybakteryjne, antyseptyczne oraz przeciwzapalne.

Jeżyny są niskokaloryczne – w 100 gramach znajdują się 43 kcal. Dodatkowo zawierają dużo pektyn – błonnika, który zwiększa swoją objętość pod wpływem wody i dzięki temu zapewnia długotrwałe uczucie sytości. W 100 gramach jeżyn znajduję się ok. 5 gram błonnika.

Poza tym dzięki zawartości malutkich pestek, jeżyny pobudzają trawienie i zapobiegają zaparciom.

Jeżyny zawierają duże ilości witamin, które są niezbędne do zachowania zdrowia:

Witamina C – 21 mg
Tiamina – 0.020 mg
Ryboflawina – 0.026 mg
Niacyna – 0.646 mg
Witamina B6 – 0.030 mg
Kwas foliowy – 25 ug
Witamina A – 11 ug
Witamina E – 1.17 ug
Witamina K – 19.8 ug

Jeżyny w kosmetyce   

Niedawno polscy naukowcy opracowali nową metodę pozyskiwania ekstraktu z jeżyn. Najcenniejsza w pielęgnacji skóry jest między innymi witamina E, zwana witaminą młodości oraz witamina C. Kosmetyki z ekstraktem z jeżyn polecane są zatem do skóry dojrzałej, suchej i wrażliwej.

Z pestek jeżyn wytwarza się też olej. Olejek jeżynowy wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego może być stosowany w pielęgnacji cery naczynkowej. Poza tym reguluje wydzielanie sebum, a więc sprawdzi się przy cerze mieszanej oraz tłustej. Olejek można stosować też do pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami.

Z owoców jeżyn można też wykonać prostą maseczkę. Wystarczy je zmiażdżyć i wymieszać z jogurtem lub śmietanką, po czym nałożyć na twarz i szyję. Skóra po takim zabiegu będzie nawilżona i wygładzona.

Jeżyny w kuchni   

Jeżyny wspaniale smakują solo, można też je wykorzystać do przygotowania wielu smakołyków. Z jeżyn można przygotować wiele przetworów – dżemy, nalewki, kompoty…

Można wykorzystać je w wielu dietetycznych przepisach na słodkości. Poszukiwacze ciekawych i niebanalnych smaków, powinni spróbować sałatki z jeżynami, szpinakiem i szparagami. Sałatka jest niskokaloryczna i prosta w wykonaniu. Wystarczy połączyć garść liści świeżego szpinaku z ugotowanymi szparagami, polać sosem na bazie oliwy z oliwek i cytryny, posypać jeżynami i świeżą miętą. Można podawać z grzankami czosnkowymi z pieczywa pełnoziarnistego.   

Sezon na jeżyny w pełni, warto więc z niego korzystać. Połączymy dzięki temu przyjemne z pożytecznym – zadbamy o nasze zdrowie, urozmaicając jednocześnie dietę.

 

Ada Cytryniak