Rola witamin dla kobiet w codziennej diecie

Witaminy dla kobiet

My, kobiety, w szczególny sposób dbamy o swoje zdrowie i wygląd. Jedno i drugie w znacznej mierze zależy od kosmetyków i pielęgnacji, ale w rzeczywistości uroda jest konsekwencją dobrego stanu zdrowia. Organizm, któremu dostarczamy wszystkie konieczne witaminy i mikroelementy to organizm atrakcyjny i zdrowy.

O czym należy pamiętać komponując dietę bogatą w witaminy dla kobiet?

Ich niedobory odbijają się na stanie naszej skóry i włosów. Choć nie są one składnikami pokarmowymi w klasycznym tego słowa rozumieniu, należy dostarczać je organizmowi w rozsądnych ilościach, pełnią bowiem rolę regulacyjną skomplikowanego układu, jakim są nasze ciała. Człowiek sam nie jest w stanie je syntezować, dlatego też należy przykładać szczególną wagę do tego, by trafiały do organizmu wraz z jedzeniem. Co istotne, witamin dla kobiet nie może być ani za mało, ani za dużo – hiperwitaminoza jest równie niebezpieczna, jak awitaminoza. Dlatego przed zdecydowaniem się na suplementy należy przeanalizować codzienną dietę, sprawdzając przy okazji czy spożywamy produkty bogate w odpowiednie składniki, a nawet wykonać specjalistyczne badania pod kątem nasycenia krwi organicznymi związkami chemicznymi. Tylko wtedy dowiemy się, czy faktycznie czegoś nam brakuje i czy musimy dostarczyć organizmowi jakiekolwiek substancje z innych źródeł. Przy suplementacji lub komponowaniu diety bogatej w witaminy dla kobiet (dotyczy to zwłaszcza osób będących na diecie redukcyjnej) należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości tłuszczów – wyłącznie ich obecność gwarantuje wchłanianie się niektórych spośród witamin, takich jak np. A, D, E oraz K.

Witaminy dla kobiet – które są najważniejsze?

Choć wszystkie witaminy są ważne i powinny być spożywane w wymaganej ilości, niektóre spośród nich mają specjalne znaczenie dla kobiecego zdrowia i urody.

WITAMINA A

Nie jest żadną tajemnicą to, że kobiety w szczególny sposób narażone są na zrzeszotowienie kości. Dlatego tak ważne jest dla nas budowanie od najmłodszych lat zdrowego i silnego kośćca. Witamina A odpowiedzialna jest m.in. za wzrost kości i ich prawidłowy rozwój. Poza tym odpowiedzialna jest za stan naskórka (jej niedobory mogą powodować stwardnienie i łuszczenie się skóry) oraz za dobry wzrok.

WITAMINA D

Podobnie jak wit. A, również D odpowiedzialna jest za stan naszych kości. Jeśli dbasz o dostarczanie organizmowi wapnia, licząc na to, że ten minerał zapewni Ci silne i zdrowe kości przez długie lata, ale równocześnie zaniedbujesz wit. D, Twoje starania spełzną na niczym, bo to właśnie ona odpowiedzialna jest za odkładanie się wapnia w kościach. Jej niedobory wywołują krzywicę u dzieci i zmiękczenie kości u dorosłych, poza tym problemy z zębami i deformacje stawów.

WITAMINA E

Oto witamina dla kobiet, której powinnyśmy poświęcić szczególną uwagę. Jej brak odpowiedzialny jest za poronienia i problemy z płodnością, a ponadto negatywnie wpływa na stan skóry – wywołuje przedwczesne jej zwiotczenie oraz zwiększa szanse na powstawanie przebarwień. Ponadto sprawia, że czujemy się zmęczone i osłabione.

WITAMINA B2

Jeśli często cierpisz na tzw. zajady, być może przyczyną jest niedobór witaminy B2. Jej rozsądna suplementacja zapobiegnie powstawaniu zapalenia kącików ust, a także pomoże zachować zdrowe oczy, niepodatne na zapalenie spojówek.

WITAMINA B3

Witamina B3, znana też jako niacyna, ma niebagatelny wpływ na ludzką skórę. Jej brak wywołuje tzw. pelagrę, rumień lombardzki, której objawy to między innymi zapalenie skóry – łuszczenie się, zaczerwienie. A to tylko najmniej przykry i groźny dla zdrowia objaw choroby. I choć obecnie nie jest łatwo doprowadzić organizm do takiej awitaminozy, by wywołać pelagrę, należy mieć na uwadze zły wpływ braków witamin B3 na stan naszego zdrowia. Dodajmy jeszcze, że jej obecność ma wpływ na spalanie makroelementów diety!

WITAMINA B5

Każda kobieta zmartwiona tykającym zegarem biologicznym i upływającym czasem powinna pamiętać o konsumpcji tej właśnie witaminy! Dzięki niej ludzka skóra dłużej zachowuje jędrność i młodość, później pojawiają się na niej zmarszczki, a włosy wzmacniają się i poprawiają swój koloryt. Witamina B5 to prawdziwy eliksir młodości!

WITAMINY B6-B12

Te witaminy odpowiedzialne są za wiele niezwykle istotnych dla kobiet spraw. Począwszy od stanu skóry, poprzez istotny wpływ na samopoczucie i skłonność do powstawania depresji, skończywszy na płodności – przyjmowanie witamin z grupy B zapobiega bardzo wielu problemom ze zdrowiem! Dodajmy tylko, że zalecany w czasie starań o ciążę i zmniejszający prawdopodobieństwo zachorowania na raka macicy kwas foliowy to właśnie substancja z grupy witamin B.

WITAMINA C

Witaminy C chyba nie trzeba szczególnie reklamować. Wspomaga działania układu immunologicznego, a jej regularne przyjmowanie poprawia odporność. Poza tym na niebagatelny wpływ na stan naczyń krwionośnych – zapobiega ich nadmiernej kruchości i pękaniu. Jest więc szczególnie polecana dla osób z żylakami oraz dla cierpiących na trądzik różowaty, dolegliwości związane z cerą naczynkową i skłonnościami do czerwienia się.

Wszystkie chcemy wyglądać pięknie i młodo, oszałamiać urodą, a ponadto cieszyć się dobrym zdrowiem, spokojem i stabilnością psychiczną. Wielu z nas leży na sercu nasza płodność i bezpieczny przebieg ewentualnej ciąży. I choć nie istnieje recepta na wszystkie dolegliwości, w magiczny sposób gwarantująca nam pełnię zdrowia i atrakcyjność, odpowiedni wybór i suplementacja witamin dla kobiet może znacząco zwiększyć nasze szanse na dobrą formę przez długie lata oraz na zachowanie świeżego wyglądu i urody. Właściwa, zbilansowana dieta ze zdrowymi proporcjami makroelementów, rozsądne uzupełnianie mikroelementów oraz witamin, do tego odrobina ruchu, właściwa rekreacja i relaks to tajemnica zachowania sił i kobiecości. Dla kobiet witaminy są szczególnie ważne – bo ważne są dla nas zdrowie, uroda oraz pogoda ducha.

Jeśli poszukujesz witamin dla kobiet, sprawdź tę stronę: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/witaminy-dla-kobiet,750.html