Stare ludowe sposoby na różne przypadłości w głównej mierze opierają się na roślinach, które znajdziemy w lesie czy na łące. Nie inaczej jest z pokrzywą – sprawdź jaka drzemie w niej moc!
Jak parzyć pokrzywę?
Na sam początek zdradzimy Ci sekret: z każdego zioła można wyciągnąć naprawdę wiele dobrego dla naszego organizmu – trzeba jednak wiedzieć jak się z daną rośliną obchodzić!
Pokrzywa w tym aspekcie jest bardzo wszechstronna: można z niej zrobić nalewkę, można wyciskać z niej wyciągi lub sok, można wypić w formie herbatki lub… przygotować z niej obiad. Najczęściej wykorzystuje się liście rośliny (najlepsze na herbatę!), jednak warto też docenić łodygi i kłącza (np. zrobić z nich soki i nalewki). Liście pokrzywy, z których parzymy herbatkę, zbiera się w okresie kwitnienia rośliny. Wykorzystujemy zapasy na bieżąco, a resztę suszymy – napar możemy przygotować zarówno z suszonej pokrzywy, jak i ze świeżej.
Herbatka jest bardzo łatwa w przygotowaniu – łyżeczkę (czubatą, od serca!) liście pokrzywowych wsypujemy do kubka, zalewamy wrzątkiem… i już! W przypadku świeżych liści zaparzanie trwa króciutko, ok. pół minuty, jeśli parzymy suszoną pokrzywę to niewiele dłużej, bo minutę lub dwie.
Możemy też parzyć pokrzywę dłużej, nawet do 10 minut – wtedy napar będzie intensywniej pachniał, miał mocniejszy kolor i… silniejsze działanie moczopędne.
Witaminowa bomba!
No dobrze, ale dlaczego w ogóle powinniśmy pić napar pokrzywowy? Bo zawiera ogrom zdrowia w postaci mikro- i makroelementów, witamin oraz innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są to m.in.:
- Witamina C
- Witamina B2
- Witamina K
- Wapń
- Fosfor
- Żelazo
- Siarka
- Potas
- Jod
- Sód
- Flawonoidy
- Garbniki
- Olejki eteryczne
Wpływ pokrzywowej herbaty na nasz organizm
Pokrzywa kojarzy nam się często z poparzeniami i cierpieniem z dzieciństwa – naszym babciom natomiast z świetnie zaopatrzoną apteczką. Nie bez powodu pokrzywa jest nazywana naturalnym antybiotykiem!
Herbata z pokrzywy pomaga na problemy układu trawiennego i krążenia. Działa bardzo moczopędnie, dzięki czemu łatwiej jest pozbyć się toksyn z organizmu. Przeciwdziała anemii i osłabieniu. Wzmacnia naszą odporność, pomaga w regeneracji po zażywaniu antybiotyków.
Pokrzywa wspiera nas także w walce o piękno i urodę: wzmocni Twoje paznokcie, przestaną wypadać Ci włosy, zapomnisz o łupieżu, pozbędziesz się problemów z cerą.
Pokrzywa to samo zdrowie – warto zaufać ludowej wiedzy i zaparzyć herbatę z tej rośliny.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem: herbata.info