Planeta Energii tłumaczy najmłodszym skąd się bierze prąd

Planeta Energii - skąd się bierze prąd

Jak wytłumaczyć najmłodszym uczniom czym jest prąd, skąd trafia do lodówki, czemu jest tak potrzebny, ale jednocześnie bardzo niebezpieczny? W podjęciu przez nauczycieli tych trudnych choć ciekawych dla dzieci tematów, pomaga Grupa Energa  – organizator kolejnej, V edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”.

Planeta Energii – konkurs dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski

Nauczyciele mogą zgłaszać udział swoich klas w konkursie do 31 stycznia 2015 roku. Czasu nie zostało już dużo, gdyż trzeba zaplanować przeprowadzenie minimum trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej i podjąć dodatkowe działanie autorskie. Sprawozdania z przeprowadzonych zajęć należy złożyć do 13 lutego 2015 roku.

Warto dodać, że udział w projekcie przynosi korzyści zarówno uczniom jak i nauczycielom, szkołom i lokalnej społeczności.

Korzyści dla najmłodszych

Przede wszystkim zdobycie wiedzy, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej. Eksperymenty i nauka poprzez zabawę pomaga dziecku zrozumieć niełatwe zagadnienia związane z prądem elektrycznym. Dowiadują się czym jest prąd, poznają odnawialne źródła energii, uczą się  właściwego postępowania np. podczas burzy czy w wypadku porażenia prądem.                

Na najlepsze klasy, które wezmą udział w konkursie czeka w sumie 10 nagród głównych. Dodatkowo przyznanych zostanie 50 wyróżnień, a każde dziecko otrzyma atrakcyjny upominek.

Korzyści dla pedagogów i lokalnych społeczności

Grupa Energa dostarcza gotowe materiały dydaktyczne, powstałe we współpracy z ekspertami. Dzięki temu nauczyciel może przeprowadzić bardzo ciekawe zajęcia zgodne z podstawą programową. Za swoje zaangażowanie otrzymuje certyfikat poświadczający uczestnictwo w programie „Planeta Energii”.

Zwycięstwo w konkursie to również prestiż dla mieszkańców miejscowości, której szkoła zajmie pierwsze miejsce. Jest ona obecna w mediach a wszyscy mieszkańcy mogą włączyć się do edukacyjnej zabawy. Do miast, z których pochodzić będą zwycięskie klasy, przybędzie bowiem mobilne miasteczko z kilkoma strefami edukacyjnymi, pełnymi niezwykłych eksperymentów oraz kinem 3D.

Do wzięcia udziału w projekcie zachęca dr Tomasz Rożek, ambasador „Planety Energii”:

– Jako fizyk i jednocześnie ojciec bliźniąt zdaję sobie sprawę, jak istotna jest rola nauczyciela wczesnoszkolnego. To on wprowadza dzieci w świat skomplikowanych dla nich zjawisk fizycznych. Dlatego zachęcam do wyjścia poza utarty schemat i poprowadzenia nieszablonowych, ciekawych lekcji, dzięki którym dzieci nie tylko szybciej zrozumieją materiał, ale również zafascynują się nauką. Dodatkową zaletą udziału w konkursie są materiały dydaktyczne od Grupy Energa, w oparciu o które nauczyciel może przeprowadzić interesujące lekcje.

Udział w konkursie należy zgłosić poprzez stronę www.planetaenrgii.pl.

Zwycięzców „Planety Energii” poznamy 13 marca 2015 roku.