Otwarcie Biblioteki Małego Pacjenta w Łodzi. Sukces wspólnej akcji Fundacji Zaczytani.org oraz Empiku

biblioteka

Regał wypełniony książkami, z którego do woli mogą korzystać mali pacjenci stanął 29 sierpnia w Szpitalu Pediatrycznym im. dr. J. Korczaka. Otwarcie Biblioteki Małego Pacjenta było możliwe dzięki środkom pozyskanym ze wspólnej akcji świątecznej Fundacji Zaczytani.org i Empiku.

Zimą ubiegłego roku na specjalne zamówienie Empiku powstała książka „List od…” autorstwa Katarzyny Ryrych (Wydawnictwo Wilga). Cały zysk ze sprzedaży tej wyjątkowej publikacji firma przekazała Fundacji Zaczytani.org na tworzenie kolejnych Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach w całej Polsce. Zebrane przez Empik pieniądze – w sumie 137 tysięcy złotych pozwolą na wyposażenie aż 100 Bibliotek Małego Pacjenta.

– Empik wspiera Fundację Zaczytani od samego początku. Salony sieci są naszymi Punktami Zbiórki podczas Wielkiej Zbiórki Książek. Bardzo się cieszę, że wspólnie udało nam się również podarować bibliotekę szpitalowi im. J. Korczaka w Łodzi. Nasi wolontariusze regularnie spotykają się tutaj z małymi pacjentami i przekazują im swoją miłość do książek. Teraz dzieci stale będą mogły czytać samodzielnie lub z rodzicami –  powiedziała Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org.

– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w zaczytanych projektach Fundacji. Dobrze wiemy, jak ważne są rozwijanie pasji i kontakt z literaturą już od najmłodszych lat. Także z tego powodu właśnie rusza nasza cykliczna akcja Tysiąc powodów by czytać, w której przekazujemy bibliotekom szkolnym tysiące książek – podkreśla Monika Marianowicz, Menadżer ds. PR w Empiku. Szczegóły można znaleźć na stronie:  www.empik.com/biblioteki.

Otwarcie 605. Biblioteki Małego Pacjenta w Łodzi było dla młodych podopiecznych szpitala okazją do radosnego spotkania z literaturą i nie tylko… Pacjentów oddziału dziecięcego odwiedził niezwykły gość, ambasadorka Fundacji Zaczytani.org, Joanna Osyda. Aktorka filmowa i teatralna, znana m.in. z serialu „Majka” oraz „M jak Miłość”, przedstawiła najmłodszym pacjentom perypetie małej myszki Tupcia Chrupcia. Dodatkowo, z dziećmi spotkał się iluzjonista, który skradł serca małych i dużych uczestników. Na uroczystości nie zabrakło również gości z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który reprezentowała Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego.

Biblioteki Małego Pacjenta to specjalne regały z książkami. Lektury te dzieci mogą czytać podczas hospitalizacji, ale też zabierać ze sobą do domu. Dzięki społecznemu zaangażowaniu każdego roku Fundacja Zaczytani.org otrzymuje setki tysięcy książek, które po odpowiedniej selekcji trafiają na szpitalne półki. Fundację wspierają setki osób działających wspólnie na rzecz promowania czytelnictwa, a także wywoływania uśmiechów na twarzach chorych dzieci. Do tej pory Zaczytani.org zebrali ponad milion dwieście tysięcy książek oraz zorganizowali ponad 200 spotkań bajkoterapeutycznych.