Świat fizyczny odbieramy pięcioma zmysłami. Wśród nich wzrok wydaje się być najistotniejszy. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ mają na nasze samopoczucie i zdrowie otaczające nas na co dzień przedmioty, a szczególnie ich kolory. Okazuje się, że kilka prostych zasad dotyczących kolorów ścian i sprzętów w poszczególnych miejscach w domu lub mieszkaniu może znacząco wpłynąć na jakość naszego życia.
Kolory w sypialni
Sypialnia jest miejscem, które kojarzymy ze sferą prywatną i spędzamy tam najwięcej czasu. Warto więc szczególnie zadbać o to miejsce. Może być urządzona na biało. Kolor ten, lub jego elementy sprawdzają się także w każdym innym pomieszczeniu – biel stanowi barwę uniwersalną i dobrze przy niej wypadają inne kolory.
W sypialni dobrze sprawdza się także kolor zielony. Każdy kto spacerował po lesie wie, że po wyjściu z niego człowiek jest bardziej wyciszony. Ten kolor odpręża, uspokaja, a wręcz uzdrawia. Pozytywnie wpływa na oczy – rozluźnia je. Kolor zielony w Feng Shui jest kojarzony z Energią Drzewa i symbolizuje systematyczny wzrost oraz rozwój. Dlatego w sypialni wieczorem wycisza, a rankiem sygnalizuje początek kolejnego dnia, w którym będziemy prosperować i rozwijać się.
Dobrze nadaje się do sypialni także kolor błękitny, który także często występuje w naturze, kojarzy się z niebem. Jest kolorem, który pomaga osiągnąć stabilizację emocjonalną. Sprzyja rozwijaniu bliskich relacji.
Kolory w innych pomieszczeniach
Aby wydać się innym bardziej otwartym, przyjaznym i godnym zaufania, salon możemy udekorować na żółto. Żółty to kolor czakry splotu słonecznego, która odpowiada za poprawne kontakty społeczne oraz życie w społeczeństwie. Otaczając się tym kolorem możemy nauczyć się obcować z innymi ludźmi.
W pomieszczeniach służących do pracy i nauki, dobrze sprawdza się kolor czerwony. W Feng Shui związany jest z Żywiołem Ognia, który bez przeszkód przeciera sobie szlak naprzód. Czerwony pobudza i uwalnia pokłady energii życiowej. Mobilizuje i inspiruje do działania. Nie należy jednak przesadzać z tą barwą. Najlepiej używać jej jako elementu, a nie na przykład jako intesywnego koloru wszystkich ścian, ponieważ przeładowanie nią może być przykre w skutkach np. może powodować rozdrażnienie. Kolor czerwony wpływa pozytywnie na nasze życie doczesne, materialne. Związany jest z czakrą podstawy odpowiadającą za poczucie bezpieczeństwa.
Podobne działanie ma kolor fioletowy. To jednak kolor przypisywany czakrze trzeciego oka. Zatem również pobudza do rozwoju, lecz nie podboju świata zewnętrznego. Umożliwia wędrówkę wgłąb siebie. Wyzwala uczucie braku granic. Koi nerwy i pobudza siły twórcze artystów, zwiększając ich kreatywność.
Każdy z nas codziennie doświadcza oddziaływania kolorów dookoła siebie. Niewątpliwie otaczające nas barwy mają wpływ na nasze życie. Niniejszym tekstem chcemy zainspirować wszystkich Państwa do zgłębiania tego tematu i przyjrzenia się miejscu, w którym żyjecie. Może będzie warto coś zmienić w swoim otoczeniu?
Autor: Katarzyna Balińska