Olej lniany – cenny jak złoto

categories-img-2

Len stanowi roślinę niezwykle pożyteczną, o szerokim zastosowaniu. Len radzi sobie bardzo dobrze w każdych warunkach na niemal całym naszym kontynencie, a przywędrował do nas z obszaru Morza Śródziemnego. Wytwarza się z niego lekkie i przewiewne ubrania, lecz przede wszystkim olej lniany posiadający wiele wspaniałych właściwości. Najwyższą jakość oleju uzyskuje się podczas tak zwanego „tłoczenia na zimno”, czyli w temperaturze poniżej 50 stopni Celsjusza. Sekret właściwości oleju tkwi w jego składnikach – zawiera on bowiem wielonienasycone kwasy Omega-3 i Omega-6, których jest w nim najwięcej ze wszystkich innych znanych źródeł. W jego skład wchodzą także witaminy z grupy B.

Zastosowanie

Olej lniany ma szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości zarówno wewnątrz organizmu, jak i nadaje się do użytku zewnętrznego. Doskonale działa na podrażnione błony śluzowe, koi ból brzucha i dolegliwości związane z nieżytem żołądka. Jest skuteczny w leczeniu zaparć oraz hemoroidów. Wspomaga odporność, sprawdza się także w leczeniu alergii. Spożywany regularnie wspomaga układ nerwowy oraz hormonalny. Pomaga w koncentracji – nawet w warunkach stresowych. Poprawia zdolność przyswajania informacji. Olej lniany jest przydatny w leczeniu depresji – poprawia samopoczucie. Reguluje gospodarkę hormonalną, dzięki czemu łagodzi dolegliwości związane między innymi z napięciem miesiączkowym i bolesnym miesiączkowaniem.

Zewnętrznie przydaje się w nagłych przypadkach – przy drobnych zranieniach, czy oparzeniach. Świetnie działa jako środek, który przyśpiesza gojenie, a także chroni delikatny naskórek przed środowiskiem zewnętrznym. Osłania odsłonięte nerwy dzięki czemu ból spowodowany oparzeniem staje się zdecydowanie mniej dotkliwy. Leczy egzemę oraz łuszczycę. 

Z powodzeniem płeć piękna stosuje go w celu poprawy urody. Nakładany na włosy, skórę, jak i spożywany doustnie znacząco poprawia ich kondycję. Dzięki działaniu oleju lnianego skóra staje się gładka, odżywiona, rozświetlona i elastyczna. Wcierany w skórę nie zatyka porów i dobrze ją nawilża wspomagając warstwę lipidową. Trądzik cofa się, paznokcie stają się mocne, włosy natomiast lśniące.

Olej lniany kontra rak

Najbardziej intrygującą z punktu widzenia dzisiejszej medycyny właściwością oleju lnianego jest jego działanie antyrakowe. Badania wskazują, że może zapobiegać jak i leczyć różne rodzaje raka. Dzieje się tak ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość kwasów wielonienasyconych oraz witaminy B17. Zapadanie na choroby nowotworowe ma – według dr Ernsta T. Krebsa – związek z bardzo niskim przyswajaniem witaminy B17 w codziennej diecie. Prawdą jest natomiast fakt, że najpowszechniejsze źródło witamin z grupy B stanowią produkty zbożowe. Dziś chleb jest jednak do tego stopnia przetworzony, że niewiele pozostaje w nim naturalnych składników. Dlatego niedobór witamin z grupy B jest jednym najpowszechniejszych dziś niedoborów w ogóle. Uzupełnienie go na przykład poprzez spożywanie oleju lnianego może chronić przed nowotworem. Badania wykazały, że kwasy nienasycone Omega-3 są pomocne w walce z rakiem piersi oraz rakiem prostaty.

Jak przechowywać?

Aby jednak olej lniany był rzeczywiście skuteczny warto go przechowywać w odpowiedni sposób. Ze względu na szybkie utlenianie się wielonienasyconych kwasów olej szybko traci drogocenne składniki. Długotrwałe wystawienie na działanie powietrza, wysokiej temperatury oraz ostrego światła nie wpływa dobrze na jego właściwości lecznicze. Dlatego nie należy oleju kupować w zwykłych sklepach spożywczych, o ile chcemy wykorzystać wszystkie jego zbawienne własności. Olej lniany nie powinien zbyt długo stać niewykorzystany. Wszystkie oleje – a szczególnie lniany – powinno przechowywać się w określonych warunkach: w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach (także w ciemnej, szklanej butelce), z ograniczonym dostępem powietrza. Dobrze jest znaleźć aptekę, w której w sprzedaży znajduje się odpowiednio przechowywany olej lniany lub kupić go bezpośrednio u  producenta.

Autor: Katarzyna Balińska