Zwichnięcie nadgarstka u dzieci to częsta przypadłość, do której najczęściej dochodzi na skutek upadku. Leczenie opiera się na nastawieniu kończyny, usztywnieniu ręki oraz rehabilitacji. Urazom nadgarstka towarzyszy ból (często bardzo silny), obrzęk, opuchlizna, a nawet krwiak.
Objawy urazu nadgarstka i postępowanie lekarskie
Pierwszym objawem zwichnięcia nadgarstka jest silny ból. W miejscu urazu pojawia się obrzęk i opuchlizna, która uniemożliwia swobodne zginanie. Lekarz ortopeda na podstawie zdjęcia rentgenowskiego określa, czy doszło do przemieszczenia kości w torebce stawowej, naderwania więzadeł czy złamania. Po urazie należy nałożyć na rękę zimny okład, unieruchomić ją w specjalnym usztywniaczu i udać się do specjalisty. Uniwersalne ortezy nadgarstka można kupić, np. w sklepie ortopedycznym online. Jeśli doszło do zwichnięcia, lekarz musi nastawić staw. Bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja na uraz, ponieważ nieleczone zwichnięcie może prowadzić do powikłań. Najczęstszymi z nich są: uszkodzenia ścięgien, osłabienie mięśni i stawów oraz trwałe upośledzenie ruchów ręki.
Zwichnięcia nadgarstka – ile trwa i jak się leczy
Pierwszym postępowaniem po urazie jest nastawienie przez lekarza zwichniętego stawu. Na bardzo silny ból przyjmuje się środki przeciwbólowe. W najbardziej poważnych urazach wykonuje się operację, która polega na nastawieniu kończyny, zszyciu zerwanych więzadeł i wstawieniu drutów. Po zabiegu nadgarstek unieruchamia się w gipsie, który nosi się przez około 8 tygodni. W przypadku lekkiego zwichnięcia, rękę usztywnia się na około 3-5 tygodni.
Rehabilitacja po zwichnięciu nadgarstka
Rehabilitacja zwichniętego stawu polega głównie na kinezyterapii, czyli leczeniu ruchem. Regularna gimnastyka i ćwiczenia ręki, a także całego ramienia, mają na celu poprawić ukrwienie, wzmocnić mięśnie oraz zmniejszyć ból. Powrót do sprawności po zwichnięciu nadgarstka przyspiesza też fizykoterapia, np. zabiegi polem magnetycznym, które przyspieszają gojenie się ran lub laserem, pobudzającym wzrost uszkodzonych tkanek. Do rehabilitacji stosuje się również bioptron, czyli kurację spolaryzowanym światłem. Naświetlanie lampą poprawia ukrwienie, mniejsza ból i łagodzi obrzęk