Ekologiczne rozwiązania w budynkach wielorodzinnych

Ekologiczne budynki dla wielu rodzin

Niezwykle przyjemnie jest nam poinformować, że deweloperzy podczas budowy coraz to nowych budynków mieszkalnych, biurowych, czy też użyteczności publicznej coraz większą uwagę przywiązują do szeroko pojętej ekologii.

Trend ten można było zaobserwować na początku przede wszystkim w przypadku biurowców, jednakże dość szybko rozwiązania stosowane w rzeczonych obiekty przenosić zaczęto na domy jednorodzinne, a następnie – na przestrzenie mieszkalne zorientowane na zakwaterowanie co najmniej kilku rodzin. Na jakie udogodnienia ekologiczne mogą liczyć osoby decydujące się w nich zamieszkać? Sprawdźmy!

Okazuje się, że nowoczesne rozwiązania implementowane w luksusowych apartamentowcach skupione są przede wszystkim na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Możliwe jest osiągnięcie tego celu między innymi na drodze montażu na dachach budynków wielorodzinnych znacznych ilości paneli słonecznych, które to szczególnie w sezonie letnim generują niemałe ilości prądu wykorzystując w tym celu promienie słoneczne, a co za tym idzie – pozwalają zauważalnie obniżyć koszty ponoszone przez mieszkańców z tytułu zużycia energii elektrycznej jednocześnie zwiększając walory ekologiczne samego obiektu. To jednakże nie wszystko, bowiem deweloperzy niejednokrotnie wykańczają takie powierzchnie wykorzystując w tym celu specjalne szkło cechujące się wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej, dzięki czemu ich wnętrze szybko się nagrzewa, natomiast zastosowana izolacja pozwala utrzymać w poszczególnych pomieszczeniach komfortową temperaturę przez długi okres czasu…i to bez konieczności wykorzystywania w tym celu jakichkolwiek dodatkowych urządzeń czy systemów.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, któremu pragniemy poświęcić choć nieco miejsca na łamach naszego portalu, jest wykorzystanie nie tylko wody deszczowej, ale także tak zwanej wody szarej – a więc będącej produktem zmywania, mycia się, czy też korzystania z toalety. Okazuje się, że dzięki odpowiednim instalacjom może ona zostać wykorzystana do nawadniania znajdujących się w pobliżu obiektu wielorodzinnego przestrzeni zielonych, jednoznacznie przyczyniając się do zauważalnego ograniczenia kosztów, jakie ponosić muszą mieszkańcy na opłaty związane ze zużyciem wody pochodzącej z sieci. Ekologia często łączona jest także z funkcjonalnością, a wszystko to dzięki zastosowaniu najwyższej jakości elementów wykończeniowych, takich jak na przykład oferowane przez renomowanych producentów drzwi czy okna o podwyższonym współczynniku izolacji termicznej oraz akustycznej. Sprawiają one, że ponoszone są mniejsze koszty na ogrzewanie i docieplanie poszczególnych pomieszczeń a dodatkowo – lokatorzy mogą mieć pewność, że w ich mieszkaniach panować będzie przyjemna cisza, nawet w sytuacji gdy nieopodal prowadzone są dość hałaśliwe prace budowlane czy też organizowane jest skupiające duże ilości osób wydarzenie kulturalne. Uważamy, że omawiany w dzisiejszym wpisie trend jest jak najbardziej korzystny i wyrażamy ogromną wręcz nadzieję, że będzie on w najbliższych latach tylko i wyłącznie przybierał na sile oraz znaczeniu!