Zalety i wady ogrzewania domu przy pomocy folii grzewczych

Folie grzewcze na podłogę

Ogrzewanie podczerwienią brzmi jak tytuł filmu science-fiction. Okazuje się jednak, że współczesna technika budowlana daje nam właśnie takie możliwości, jako alternatywę dla klasycznego, centralnego ogrzewania. Do emisji fal podczerwonych służy folia grzewcza. Ten produkt wykonany w nanotechnologii może w bardzo ciekawy sposób sprawić, że nasz dom będzie energooszczędny, tańszy w eksploatacji i bardziej przyjazny środowisku.

Folia grzewcza w Twoim domu

Folia grzewcza nie jest produktem nowym na rynku światowym. Szczególnie w krajach skandynawskich znalazła ona sporą rzeszę odbiorców, głównie przez fakt, że promowane są tam odnawialne źródła energii. Folia grzewcza jest dosyć prostym emiterem – składa się z kilku warstw ochronnych oraz jednej, funkcyjnej, zbudowanej z karbonu.

Emisja promieniowania podczerwonego odbywa się poprzez doprowadzenie do folii grzewczej energii elektrycznej. Promieniowanie nagrzewa przegrody domu oraz wszystkie znajdujące się wewnątrz przedmioty, które następnie ponownie emitują ciepło do pomieszczenia. Dzięki temu wnętrze jest ogrzane stale i równomiernie, nie zachodzi zjawisko konwekcji, które jest typowe dla powietrza ogrzanego przez centralne ogrzewanie.

Zalety podłogowych mat grzewczych: www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/folie-i-maty-grzewcze.html

Zalety stosowania folii grzewczych

Do montażu instalacji folii grzewczych nie potrzebujesz kotła, pompy, rurociągów ani grzejników, oszczędzasz więc miejsce (także na składowanie paliwa grzewczego), czas oraz pieniądze. Brak komina oraz pieca to także mniejsze koszta związane z okresową konserwacją. Raz położona folia grzewcza nie wymaga dodatkowych zabiegów i spełnia swoje funkcje nawet do 30 lat.

Wizualizacja montażu folii grzewczych na podłodze mieszkania

Optymalna wilgotność oraz ograniczenie zjawiska konwekcji sprawia, że w pomieszczeniu panuje świeższe powietrze i lepsza atmosfera, ograniczone jest natomiast rozwijanie się patogenów oraz grzybów. Dużą zaletą folii grzewczych jest także fakt, że promieniowanie podczerwone jest w pełni bezpieczne dla domowników.

Folie grzewcze ceni się także przez ich uniwersalność. Można je zastosować zarówno pod podłogą, jak i w suficie i ścianach. Nie ma znaczenia, czy zastosujemy płyty gipsowo-kartonowe, płytki, dywany czy parkiety – sprawność ogrzewania jest zawsze taka sama. Folię grzewczą można montować zarówno na początku budowy jak i w trakcie dowolnego remontu. Pokrycie może stanowić całe pole pomieszczenia, lecz można ją także zainstalować punktowo.

Folie grzewcze pod wpływem energii elektrycznej emitują fale podczerwone ogrzewające dom

Duże znaczenie ma fakt, że folię grzewczą często instaluje się w kooperacji z panelami słonecznymi. Energia promieniowania (odnawialna) skierowana jest do folii grzewczej i w ten sposób emitowane jest promieniowanie podczerwone. W takim układzie nasz dom jest praktycznie samowystarczalny w temacie ogrzewania.

Wada zastosowania folii grzewczej

Trudno doszukiwać się wad tego rozwiązania. Aby jednak nie popaść w przesadny optymizm, można zaznaczyć, że folia grzewcza jest urządzeniem działającym tylko wówczas, gdy dostarczamy mu stale energię elektryczną. W przypadku zaprzestania dostaw energii, folia grzewcza nie emituje podczerwieni, a co za tym idzie w naszym domu chwilowo będzie panować niższa temperatura.

Zobacz na Brewa.pl jakie korzyści i oszczędności finansowe wynikają również z zainstalowania instalacji fotowoltaicznych.