Wpływ nadmiaru opakowań na środowisko

Plastikowe butelki - opakowania do recyklingu

Dzięki wynalezieniu sposobu na przemysłową produkcję plastiku, możemy praktycznie wszystko zapakować tak, aby służyło nam długo. W ten sposób znacznie ograniczono straty wywołane psuciem się żywności, umożliwiło to też bezpieczne przechowanie wrażliwych materiałów, np. leków. Ale postęp w tej dziedzinie ma też katastrofalne skutki dla środowiska.

Z czego wykonuje się opakowania

Pakujemy wszystko i wszędzie. Przy kasach supermarketów czekają na nas foliowe torby we wszystkich rozmiarach w ilościach nieograniczonych. Spora część z nas traktuje je jak opakowania jednorazowe i pozbywa się zaraz po wypakowaniu zakupów. Każdy ogórek jest zafoliowany osobno. Korzystamy z jednorazowych worków na śmieci. Pakujemy kanapki w jednorazową folię plastikową lub aluminiową. Kupujemy wodę butelkowaną po pół litra. Każdy plasterek sera topionego jest chroniony osobnym arkuszem folii. Można tak wymieniać niemal bez końca.

Z czego wykonywane są opakowania, które zdominowały nasze codzienne życie? Są to głównie polimery syntetyczne – substancje złożone z długich łańcuchów cząsteczek. Robione z nich opakowania są elastyczne, dzięki czemu dostosowują się do kształtu zawartości. Nie niszczą się w niskich temperaturach, więc możemy w nich mrozić żywność. Są rozciągliwe i lekkie, a ich produkcja – tania. Dzięki wyjątkowej trwałości mogą być wykorzystywane wielokrotnie.

Jak nadmiar opakowań wpływa na środowisko

Trwałość plastiku jest bronią obosieczną. Z jednej strony może sprawiać, że plastikowe opakowania zyskają nowe życie na drodze recyklingu, z drugiej zaś – plastik nieodpowiednio zutylizowany, niewykorzystany ponownie, zalega w środowisku przez setki lat. Papierki po cukierkach potrzebują 450 lat, aby się rozłożyć. Dla plastikowej butelki czas ten wynosi aż 900 lat. W tym okresie odpad nie pozostaje obojętny dla środowiska. Stopniowy wydobywają się z niego substancje szkodliwe dla roślin i zwierząt. Przenikają do gleby, powietrza i wody i krążą w całych ekosystemach. Niektóre zwierzęta używają foliowych skrawków do budowy swoich siedzib lub próbują połykać znalezione niewielkie elementy wykonane z plastiku. Często kończy się to tragicznie dla nieświadomego stworzenia.

Poświęcając chwilę na wrzucenie np. plastikowej butelki do odpowiedniego kontenera, sprawiamy, że nie będzie ona zalegała w ziemi, zanieczyszczając otoczenie, a stanie się użyteczna w innej postaci – i nie będzie potrzeby wytwarzania nowych opakowań. Od tego, co robimy z pustymi pudełkami i foliami, a więc jaki popyt tworzymy, zależy postępowanie producentów opakowań. Nowoczesne maszyny do wyrobu opakowań pozwalają maksymalnie wykorzystać każdy gram materiału, ale technologia nie zwalnia nas z odpowiedzialności za wykorzystanie już wytworzonego plastiku. Od nas zależy też, czy wybieramy opakowania pochodzące z recyklingu i nadające się do powtórnego wykorzystania. Takie opakowania wytwarza np. Polpak.