SPA w domowym zaciszu

SPA we własnym domu

Nie ma nic przyjemniejszego, niż popołudniowo-wieczorny relaks w zaciszu własnego, domowego SPA. Podpowiadamy, jak je przygotować.

SPA (nazwa pochodzi od łacińskiego określenia sanitas per aquam, oznaczającego zdrowie poprzez wodę) w pierwszej kolejności jest kojarzone z kąpielą. Do ciepłej wody – jej temperatura nie powinna przekroczyć 30 stopni Celsjusza – warto dodać aromatyczne olejki lub specjalną sól. Dzięki temu lepiej zostaną oczyszczoczne pory skóry, a ona sama otrzyma około 30 procent więcej tlenu. Wśród rozmaitych produktów do kąpieli warto poszukać tych z cennymi składnikami jak algi, sól morska, witamina C, kwasy owocowe, proteiny pszeniczne, elastyna czy aminokwasy. Działają one regenerująco i zabezpieczająco.

SPA w wannie

Czas spędzony w wannie powinien wynosić około 15 – 20 minut. Warto też zadbać o otoczenie – świece, kadzidełka, a może nastrojową muzykę? Po wyjściu z wanny można wmasować w skórę nawilżający balsam lub olejek dla dzieci. Wskazane jest również wykonanie masażu całego ciała, poprawiającego ukrwienie.

Maseczka na twarz

Wiele uwagi wymaga również delikatna skóra twarzy. Rodzaj maseczki powinien być dostosowany do potrzeb naszej skóry. Do cery suchej polecane są maseczki na bazie miodu, awokado czy oliwy. Przy cerze tłustej sprawdzą się natomiast produkty na bazie zielonej glinki – ta dzięki swoim unikalnym właściwościom antyseptycznym skutecznie ułatwia usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Bardzo często na skutek używek, bądź niedoboru snu pojawia się problem z opuchniętymi powiekami. Ulgę może przynieść okład z ciepłej, mocnej herbaty. Na często pojawiające się z niewyspania lub przemęczenia pracą worki pod oczami najlepszy jest okład z lodu lub klasyczne już plastry z ogórka.

Włosy

Po ich dokładnym umyciu i spłukaniu szamponu można zastosować maseczkę bądź specjalny olejek, następnie założyć czepek oraz ręcznik i czekać z ich zdjęciem około godziny. To gwarantuje, że wysuszone włosy będą miękkie i puszyste. Obecnie furorę robi specjalny jedwab do włosów – dzięki swojemu unikalnemu składowi chroni włosy przed przesuszaniem, skutkami dłuższego stosowania agresywnych kosmetyków i zanieczyszczeniami środowiska.

Dłonie i stopy

Na koniec seansu w naszym domowym SPA trzeba poświęcić nieco uwagi dłoniom oraz stopom. Wystarczy wymoczyć je w miseczce z ciepłą wodą i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Następnie usunąć zrogowaciały naskórek (za pomocą pumeksu) i obciąć paznokcie – najlepiej na równo, by uniknąć problemów z ich wrastaniem.

Autor: Piotr Pokój