Poza oczywistym wymogiem zdrowego odżywiania i znanym już wszystkim zaleceniem spożywania dużej ilości świeżych warzyw i owoców (zwłaszcza tych zawierających duże dawki witaminy C), istnieją naturalne metody, które mogą okazać się pomocne dla osób usiłujących wyswobodzić się z niewoli nałogu tytoniowego.
Rzucanie palenia wymaga stosowania mniej lub bardziej skutecznych metod i środków proponowanych przez lekarzy i firmy farmaceutyczne. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka innych efektywnych, a do tego całkowicie naturalnych środków, które pomogą wam rzucić palenie.
Rzucanie palenia – naturalni sojusznicy
1. Dziurawiec
To jedno z najskuteczniejszych ziół, które działa uspokajająco, pomaga w osiągnięciu i utrzymaniu pozytywnego nastroju i ma właściwości antydepresyjne. Zachowanie dobrego stanu ducha jest bardzo istotnym czynnikiem zwłaszcza w początkowym okresie abstynencji od nikotyny. Należy jednak zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania w użyciu dziurawca, których nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować (może m.in. wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami, osłabiać czy wręcz anulować ich skuteczność (jak np. w przypadku pigułki antykoncepcyjnej), zwiększać wrażliwość na światło słoneczne. Przyjmowanie dziurawca jest zabronione w okresie ciąży i karmienia piersią).
2. Żeńszeń
To jeden z najpopularniejszych na świecie naturalnych środków o działaniu energetycznym i pomocnych w walce ze stresem, a więc też użyteczny w radzeniu sobie z napięciem psychofizycznym spowodowanym przez rzucanie palenia. Korzeń żeńszenia wspomaga organizm w osiągnięciu nowej równowagi, tym razem bez nikotyny. Należy jednak zachować ostrożność w zażywaniu tej substancji, gdyż przedawkowanie prowadzi do tzw. zespołu żeńszeniowego. Również w tym przypadku istnieją istotne przeciwwskazania, takie jak: nadciśnienie, choroby serca, ciąża i okres laktacji, hipoglikemia, stany zapalne, przyjmowanie leków, w związku z czym warto wcześniej zasięgnąć porady lekarza
3. Lobelia
Wiadomo, że rzucanie palenia nie jest łatwe. Lobelia to roślina szczególnie polecana dla nałogowych palaczy. Uważana jest wręcz za substytut nikotyny, ponieważ zdolna do wytworzenia bardzo do niej podobnej substancji. Jest to środek całkowicie naturalny, choć i w tym przypadku istnieją pewne wyraźne przeciwwskazania (m.in. choroby serca, nadciśnienie, migrena, ciąża, karmienie piersią), przez co przed jej zażyciem należy zapoznać się z opinią lekarza.
4. Skrzyp
Roślina często zalecana osobom, dla których rzucanie palenia to stopniowe oczyszczanie organizmu z nikotyny, ponieważ w niewielkich ilościach skrzyp naturalnie zawiera tę substancję. W przypadku zażywania suplementów zawierających skrzyp należy zadbać też o przyjmowanie zwiększonej dawki witamin z grupy B, gdyż roślina ta może powodować ich niedobór.
5. Owies
Stanowi doskonały sposób na stres, przemęczenie i osłabienie organizmu, zwłaszcza jeśli występują w połączeniu z depresją. Rzucanie palenia zwykle związane jest właśnie z takimi objawami. Owies jest bogatym źródłem cynku i magnezu – minerałów, które wspomagają organizm w odstawieniu nikotyny. Uwaga na nadmierne spożycie owsa, gdyż może być przyczyną migreny.
6. Lukrecja
Korzeń tej rośliny, zawsze w zasięgu ręki, może być używany zamiast papierosa, aby zaspokoić potrzebę trzymania czegoś w dłoni czy w ustach. Można w ten sposób „oszukać” mózg poprzez naśladowanie gestu palenia przy jednoczesnym usatysfakcjonowaniu kubków smakowych poprzez gryzienie czy żucie lukrecji. Roślina ta poosiada ponadto liczne właściwości lecznicze m.in. antyoksydacyjne, przeciwrakowe, przeciwwirusowe i bakteriobójcze, przeciwwrzodowe i przeciwzapalne. Przeciwwskazania: niektóre choroby wątroby i nerek, nadciśnienie, ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie leków. Długotrwałe stosowanie (więcej niż miesiąc) może powodować niepożądane skutki uboczne.
7. Imbir
Pomocny w kontrolowaniu głodu nikotynowego i, podobnie jak w przypadku korzenia lukrecji, użyteczny w celu „oszukania” podniebienia. Jego mocny charakterystyczny smak pomoże odwrócić uwagę od pragnienia zapalenia papierosa. Niewskazany m.in. w przypadku chorób układu pokarmowego, ciąży i karmienia piersią.
8. Waleriana (kozłek lekarski)
Jako naturalny środek uspokajający pomaga w przypadku niepokoju, nerwowości i bezsenności spowodowanych abstynencją od nikotyny. Należy ją stosować okresowo, w miarę możliwości zastąpić innym środkiem lub przerwać kurację co jakiś czas (średnio co 3 tygodnie).
9. Mięta
Ten środek użyteczny w problemach trawiennych łagodzi nudności, które towarzyszą niekiedy osobom podczas rzucania palenia. Pomocny również przy bólach głowy, niepokoju i napięciu nerwowym oraz w przypadku nieświeżego oddechu, często w przypadku palaczy spowodowanego przesuszeniem śluzówki jamy ustnej. Długotrwałe stosowanie może powodować alergię.
Jak widać z powyższego opisu, każdy z wyżej wymienionych środków posiada działanie wspierające rzucanie palenia, które w zależności od przypadku może okazać się korzystne lub niekorzystne dla organizmu. Dlatego zawsze należy przeprowadzić konsultację z lekarzem przed ich stosowaniem.
Na koniec nie pozostaje mi, jak życzyć wam wytrwałości. Powodzenia!
Autor: Natalia Korkuć