Przyczyny trądziku

Trądzik

Stan cery ma wpływ na samoocenę. Skóra pokryta krostkami i wypryskami jest często powodem do kompleksów i może nawet przyczynić się do depresji.

Najczęściej trądzik dotyka nastolatków, zmagających się z burzą hormonów. Niemniej jednak na uporczywe wypryski uskarża się coraz więcej dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatek.

By skutecznie walczyć z trądzikiem należy wiedzieć, jakie są jego przyczyny, jakie czynniki nasilają powstawanie wyprysków oraz jak pielęgnować cerę trądzikową. 

Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych w skórze

Gruczoły łojowe są ulokowane w skórze. Występują głównie na twarzy, na klatce piersiowej oraz wszędzie, gdzie znajdują się włosy. Gruczoły łojowe wydzielają sebum, które ma za zadanie chronić ciało przed działaniem czynników zewnętrznych. Do nadmiernej produkcji sebum dochodzi wtedy, gdy w organizmie mają miejsce zaburzenia hormonalne. Powoduje to zatkanie przewodów wyprowadzających łój z gruczołów. Nadmiar sebum reaguje z bakteriami beztlenowymi i następstwem są zmiany trądzikowe takie jak ropnie lub zaskórniki. 

Zakażone przez bakterie gruczoły łojowe ulegają zapaleniu. Powstaje czerwony i piekący wyprysk zawierający treść ropną.

Hiperkeratoza

Hiperkeratoza jest to intensywne rogowacenie zewnętrznej (rogowej) warstwy skóry. Zakłóca ono prawidłowe wydzielanie łoju. Gdy wydzielanie łoju zostaje zaburzone, złuszczanie martwych komórek nie przebiega tak jak powinno. Mieszki włosowe zostają zatkane, co prowadzi do formowania się miękkich czopów. Na skórze pojawiają się zamknięte zaskórniki.

Namnażanie się bakterii

Kiedy dochodzi do zatkania gruczołów łojowych a następnie do hiperkeratozy, namnażają się bakterie. Sprzyja to rozwojowi stanu zapalnego i może dojść nawet do powstania torbieli. 

Predyspozycje genetyczne

Wielu lekarzy dermatologów twierdzi, iż tendencje do zmian trądzikowych, mogą być odziedziczone po rodzicach lub dziadkach.

CZYNNIKI NASILAJĄCE TRĄDZIK

Istnieją czynniki, które mogą znacznie nasilić zmiany trądzikowe. Należą do nich:

  • Zażywanie niektórych leków. Zwłaszcza tych zawierających lit lub androgeny.
  • Odczuwanie długotrwałego i silnego stresu
  • Używanie tłustych, „zapychających” kosmetyków (zwłaszcza tych zawierających Paraffinum Liquidum w składzie).
  • Palenie papierosów i picie alkoholu.

Odpowiednia pielęgnacja może zdziałać cuda. W przypadku istniejących już krostek należy zapobiec powstawaniu blizn. Pokonanie niedoskonałości jest możliwe. Pomocne w pokonaniu trądziku mogą okazać się zasady wymienione przez portal Womenshealth.gov:

  • Myj twarz delikatnie i dokładnie dwa razy dziennie, a także wtedy, gdy mocno się spocisz.
  • Oczyszczaj twarz delikatnym żelem, od czoła po linię szczęki. Dokładnie ją spłucz i przede wszystkim nie trzyj skóry. Unikaj też zbyt ostrych peelingów.
  • Często myj włosy, nawet codziennie, jeśli bardzo się przetłuszczają.
  • Pamiętaj – nigdy nie wyciskaj ani nie przekłuwaj niedoskonałości! To prowadzi do powstawania blizn.
  • Ochraniaj skórę przed słońcem. Unikniesz poparzenia. To ważne dlatego, że niektóre leki na trądzik sprawiają, że skóra staje się bardzo wrażliwa na słońce.
  • Poszukaj kosmetyków (szamponów i kremów), które będą przyjazne skórze i łagodne dla trądziku. Używaj szczególnie tych, które nie zatykają porów i nie powodują łojotoku. Unikaj kosmetyków z zawartością alkoholu.
  • Nie pal papierosów oraz nie pij alkoholu. Naukowcy udowodnili bowiem, iż te dwa czynniki w znaczący sposób wpływają na stan cery.

Autor: Maja Grzesiak