Polacy będą nurkować w Tres Cruces – najwyżej położonym jeziorze na świecie

Tres Cruses

Pięciu Polaków, członków wyprawy Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition, zamierza zanurkować w najwyżej położonym na świecie (5915 m n.p.m.) jeziorze kraterowym Tres Cruces i pobić rekord Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim. Wyprawa ma również cel badawczy – uczestnicy będą mieli wszczepione urządzenia, tzw. miniaturowe rejestratory arytmii, aby sprawdzić, jak funkcjonuje serce w ekstremalnych warunkach. Zwykle korzystają z nich pacjenci kardiologiczni, w celu wykrycia np. przyczyny omdleń.

Dotychczas tylko sześciu osobom udało się zanurkować na wysokości powyżej 5500 m. n. p. m., w tym dwóm Polakom, członkom MedExpeditions. Obrany cel wyprawy, Tres Cruces Norte Lake, jest najwyżej położonym jeziorem kraterowym na świecie. Dzięki jego lejowatej misie, można się w nim zanurzyć na głębokość ponad 5 metrów, co klasyfikowane jest jako „nurkowanie”.

Masyw Nevado Tres Cruces leży na granicy Chile i Argentyny, na południowych krańcach pustyni Atakama. Jest nie tylko jednym z najwyższych, ale także jednym z najrozleglejszych wulkanów w Andach. 22 lutego 2015 roku wyruszy z Polski ekipa, która zamierza dotrzeć do Jeziora Tres Cruces Norte i w pierwszej połowie marca pobić rekord Guinnessa.

Jezioro pod Tres Cruses

Uczestnicy wyprawy to siedmiu pasjonatów wypraw górskich, nurkowania oraz zgłębiania zachowań ludzkich w ekstremalnych warunkach. Dwóch z nich jest lekarzami i wraz z ratownikiem medycznym będą przeprowadzać badania: monitoring pracy serca, EKG, analizy krwi oraz snu. Wszyscy nurkowie będą mieli wszczepiony pod skórę długoterminowo działający rejestrator arytmii – Reveal Linq. Zwykle korzystają z nich pacjenci, którzy nie znają przyczyny niespodziewanych omdleń, kołatań serca, palpitacji mimo wykonanej kompleksowej diagnostyki. Dzięki telemedycynie, zapis z rejestratora przesyłany jest na serwer i podlega stałej obserwacji. W warunkach wysokogórskich, gdzie serce jest poddawane ekstremalnym obciążeniom jest to o tyle istotne, że pamięć takiego urządzenia zostałaby zapełniona bardzo szybko. Dlatego też ekipa MedExpeditions zostanie dodatkowo wyposażona w urządzenie do telemonitoringu oraz modem satelitarny w celu transmisji danych. Dzięki temu wszystkie zebrane dane będą dostępne do późniejszej analizy.

Nevdo Tres Cruces 2015 MedExpedition to wyprawa, która łączy dwa cele – projekt badawczy i próbę pobicia rekordu. Aby spełnić restrykcyjne wymogi konkursu Guinnessa, w wyprawie bierze udział dwóch niezależnych obserwatorów – wśród nich Dariusz Załuski, reżyser filmów o tematyce górskiej, himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz dwukrotnie Mount Everest. Dzięki niemu, cała wyprawa, a przede wszystkim rekordowe nurkowanie zostanie sfilmowane.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z serwisu Flickre.com na licencji Creative Commons 2.0 od Ricardo SánchezLindsey Nicholson.