Gdy nadchodzą zimne miesiące i temperatura drastycznie spada, większość z nas marzy o ciągłym przebywaniu w ciepłych pomieszczeniach. Narzekamy na oblodzone chodniki oraz ulice, z niechęcią myślimy o wyjściu na zewnątrz. Warto więc zadbać o to, aby w mieszkaniu panowały odpowiednie warunki dla zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez właściwe nawilżanie powietrza.
W zimie największym problemem staje się zbyt niska wilgotność w pomieszczeniach. Wystarczy jednak poznać kilka sposobów na własne, domowe nawilżacze powietrza, następnie wybrać, naszym zdaniem, najodpowiedniejsze z nich i cieszyć się komfortem oraz zdrowiem.
Oto kilka z nich:
1. Kwiaty doniczkowe to świetne nawilżacze powietrza
Pierwsze naturalne nawilżacze powietrza to kwiaty doniczkowe. Zdecydujmy się na rośliny, które wyparowują największą ilość wody. Wśród takich wymienić możemy: fikus, paproć, lipka oraz bluszcz. Pochłaniają one wiele substancji toksycznych. Można również dolać do wody w doniczkach olejek zapachowy. Prócz pożądanego efektu otrzymamy również niezwykły zapach.
2. Kąpiel w wannie nawilży cały dom
Jeśli jesteś miłośnikiem prysznica, zaprzyjaźnij się w zimowym okresie z wanną. Będzie to miało podwójne korzyści. Parująca z niej woda nawilży powietrze. Kąpiel nawilży również skórę. Po wyjściu z wanny otwórz drzwi i pozwól wilgotnemu powietrzu rozejść się po mieszkaniu.
3. Kuchenny nawilżacz powietrza – garnek z wrzątkiem
Napełnij garnek wrzącą wodą i postaw go blisko źródła ciepła. W ten sposób woda będzie parowała i powietrze stanie się wilgotne.
4. Nawilżacze powietrza na kaloryferze
Powieś pojemniki na kaloryferze – zamiast zwykłych, ceramicznych, które mają małą powierzchnię parowania i szybko namnażają się w nich bakterie, lepiej wybrać nawilżacze powietrza większe i płaskie. Na kaloryferze można powiesić też mokry ręcznik, należy go jednak często zmieniać.
5. Po prostu gotuj
W okresie obniżonej wilgotności postaraj się przygotowywać posiłki na kuchence, nie w piekarniku. Woda będzie parować dzięki czemu nawilżysz powietrze.
6. Wywietrz mieszkanie
Jeśli mróz nie jest tak dotkliwy, wywietrz mieszkanie. Otwórz okno na parę minut w celu wymiany powietrza.
7. Susz pranie
Susz pranie w domu i to najlepiej tuż przy grzejniku.
8. Elektryczny nawilżacz powietrza
Sposobów na nawilżanie powietrza w domu jest dużo. Jednak najłatwiejszym z nich jest kupienie do mieszkania nawilżacza. Wybór elektrycznych nawilżaczy powietrza jest całkiem spory. Poza wilgotnością bardzo ważna jest też jonizacja powietrza – decydując się na kupno nawilżacza powietrza warto sprawić sobie taki, który dodatkowo jonizuje, bądź po prostu posadzić w domu więcej roślin.
A Ty? Już wiesz jaki sposób wybierzesz?
Autor: Agnieszka Miśkowiec