Cera mieszana – jak sobie radzić?

Cera mieszana

Mało kto może cieszyć się cerą bez problemów. Nasza skóra zmienia się wraz z wiekiem i czasem nie tyle cera mieszana, ale nawet cera normalna może sprawiać kłopoty. Kluczem jest właściwa pielęgnacja.

Jednak dobór właściwych kosmetyków wcale nie jest łatwy. Przede wszystkim należy określić typ swojej cery. Możemy bowiem posiadać cerę: normalną, suchą, mieszaną oraz tłustą. Ponadto skóra może być naczyniowa, wrażliwa, odwodniona, trądzikowa, atopowa czy łojotokowa. Dziś zajmiemy się pielęgnacją cery określanej jako cera mieszana.

Jak wygląda cera mieszana?

Cera mieszana przetłuszcza się w strefie T (czoło, nos, broda), a poza nią może być sucha lub normalna. W strefie T występują z reguły zaskórniki i rozszerzone pory. Skóra mieszana może być zbliżona do skóry tłustej i trądzikowej lub przesuszającej się. Na podstawie obserwacji jesteśmy w stanie określić dany typ. Cera mieszana może również nie wykazywać żadnych odchyleń.

Cera mieszana – pielęgnacja

Cera mieszana może być nieco kapryśna, jeśli chodzi o dobór kosmetyków. Podstawą pielęgnacji jest oczyszczanie cery.

  1. Pierwszym etapem powinien być demakijaż z użyciem płynu micelarnego lub mleczka.
  2. Kolejnym, pozbycie się resztek zanieczyszczeń przy użyciu odpowiedniego produktu przeznaczonego do mycia twarzy. Powinien to być kosmetyk łagodny, bez alkoholu w składzie. Można używać również mydła Aleppo. Skórę należy przemywać zimną wodą.
  3. Ostatni etap, to przetarcie skóry tonikiem, który niweluje ściągnięcie skóry i przywraca jej naturalne pH.

Cera mieszana w nocy

Na noc na policzki najlepiej nakładać krem nawilżający, a na miejsca tłuste krem mikrozłuszczający. Zawiera on kwasy w odpowiednich stężeniach, które odblokowują pory, zwężają je, działają przeciwzaskórnikowo i usuwają martwe komórki z powierzchni skóry. Krem taki reguluje również produkcję sebum, dzięki czemu nasza skóra ma mniejszą tendencję do przetłuszczania.

Cera mieszana w dzień

Na dzień można stosować lekki krem nawilżający i koniecznie filtr przeciwsłoneczny o wysokim SPF (kwasy kosmetyczne uwrażliwiają skórę na promienie słoneczne).

Cera mieszana – czego używać?

Raz w tygodniu powinno się stosować peeling enzymatyczny. Peelingi mechaniczne uszkadzają delikatny naskórek i są bardziej inwazyjne.

Pielęgnację warto wzbogacać naturalnymi produktami. Kiedy występuje cera mieszana, to bardzo dobrze sprawdzą się maseczki z glinek i spiruliny. Przykładową maseczkę można zrobić mieszając łyżeczkę spiruliny, z połową łyżeczki glinki białej, hydrolatem (np. różanym), kwasem hialuronowym i dowolnym olejkiem. Zwolennicy prostoty mogą również wymieszać spirulinę i glinkę z samym hydrolatem bądź jogurtem.

Rano do przemywania twarzy można używać naparu ziołowego (z rumianku, szałwii lub krwawnika). Napar dobrze przygotować wieczorem i włożyć go do lodówki. Chłodna kąpiel dodatkowo zniweluje obrzęki i oznaki zmęczenia.

Cera mieszana wymaga umiaru przy nakładaniu kosmetyków do makijażu. Ciężkie, mocno kryjące fluidy lepiej zostawić na specjalne okazje. Tak samo silikonowe bazy pod podkład. Najlepiej zdecydować się na produkty mineralne. Są w pełni naturalne i nie zapychają cery. Dodatkowo, cechuje je duża wydajność.

Dobranie odpowiedniej pielęgnacji to często metoda prób i błędów. Przede wszystkim trzeba przyglądać się cerze i zwracać uwagę co jej szkodzi, a co pielęgnuje. Nie każdy kosmetyk przeznaczony do danego typu skóry okaże się strzałem w dziesiątkę. Każda cera jest inna, każda reaguje inaczej. Nie warto więc zniechęcać się na początku, gdy nowe kosmetyki okazują się nieodpowiednie. Zwłaszcza, że większość kosmetyków działa po jakimś czasie (szczególnie kremy z kwasami), z reguły po miesiącu.