Toksyczni ludzie w twoim otoczeniu – jak z nimi postępować?

Toksyczni ludzie są wśród nas

Pośród osób z naszego najbliższego otoczenia mogą znaleźć się takie, do których jak ulał pasuje określenie toksyczni ludzie. Może okazać się, że nawet nasi najbliżsi – kuzyn, przyjaciel, a bywa i tak, że rodzice – mogą być toksycznymi osobami w naszym środowisku.

Toksyczni ludzie wywołują u nas nie tylko negatywne emocje, ale także wpływają na jakość naszego życia. Jeśli obracamy się wśród takich osób, często jesteśmy rozdrażnieni, zniechęceni do działania. Każdy nowo postawiony cel staje się trudniejszy do osiągnięcia z powodu braku motywacji i wsparcia. Toksyczne osoby są czasami zupełnie nieświadome, jak wielką blokadę stwarzają.

Toksyczni ludzie – jak ich rozpoznać?

Jak łatwo rozpoznać kogoś takiego? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:

1. Czy rozmowa z tą osobą paraliżuje cię emocjonalnie?

2. Czy kontakt z tą osobą wprowadza cię w zły nastrój?

3. Czy obecność tej osoby wprawia cię w smutek lub depresję?

4. Czy obmyślasz sposoby unikania tej osoby?

5. Czy zdarza ci się wybuchnąć, rozmawiając z tą osobą?

6. Czy spierasz się z tą osobą w niemal każdej sprawie?

7. Czy masz wrażenie, że ta osoba działa na ciebie demotywująco?

Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi tak, oznacza to, że masz do czynienia z osobą toksyczną w twoim otoczeniu.

Toksyczni ludzie – metody postępowania

Istnieje jednak parę sposobów na to, jak walczyć z kimś takim i w jaki sposób znów odzyskać radość z życia. Techniki te nie tylko mogą naprawić relacje towarzyskie, ale również pomogą w odzyskaniu pewności siebie. Oto dziesięć technik, które pozwolą ci rozprawić się z toksyczną osobą:

1. Rozładowywanie napięcia

Szczególnie przydatne w kontaktach z osobami irytującymi i dokuczliwymi. Gdy tylko przypomnisz sobie słowa lub zachowanie toksycznej osoby, weź głęboki oddech, zamknij oczy i przy wydychaniu powietrza pomyśl, że wraz z nim pozbywasz się złej myśli. Czynność powtarzaj tak długo, dopóki nie poczujesz ulgi.

2. Humor

Humor poozwoli natychmiast odparować cios, z dodatkową korzyścią w postaci dobrej zabawy. Gdy toksyczna osoba chce cię obrazić lub też wprowadzić się w zły nastrój, postaraj się odpowiedzieć na jej zaczepkę w sposób humorystyczny, z dystansem do samego siebie. Ktoś ci sugeruje, że jesteś zbyt gruby i powinieneś schudnąć? Odpowiedz, że jest wręcz przeciwnie. Twoje marzenie to osiągnąć trzycyfrowy wynik na wadze.

3. Powstrzymywanie myśli

Kiedy tylko przypomnisz sobie jakieś przykre wydarzenie lub sytuację, która wprowadza cię z zły nastrój, wykrzycz słowa: ,,Nie myśl o tym!”. Powtarzaj je zawsze, gdy tylko jakaś szkodliwa myśl pojawi się w twojej głowie. Doceniaj się. Powtarzaj sobie, że jesteś wyjątkowy i nikt nie jest w stanie kierować twoim życiem.

4. Zwierciadlane odbicie

Uświadom toksycznej osobie jej zachowanie. Bądź jej lustrzanym odbiciem. Ktoś jest niegrzeczny wobec ciebie? Pokaż tej osobie jak wygląda jej zachowanie, naśladuj ją.

5. Bezpośrednia konfrontacja

Zadziała doskonale, gdy musisz zareagować na niemiłą i uszczypliwą uwagę. Powiedz jak się czujesz, gdy słyszysz te słowa, jak one na ciebie wpływają. Bądź bezpośredni i pewny siebie. Panuj nad swoim głosem. Wyraź to, co czujesz w sposób opanowany.

6. Spokojne pytania

Ta technika pozwala uświadomić toksycznym ludziom, jak absurdalne i bzdurne są ich słowa lub czyny. Tutaj nie możesz się oddać emocjom. Musisz być całkowicie opanowany. Istotą tej metody jest przeprowadzenie ignoranta przez serię pytań, które zmuszą go do przemyślenia konsekwencji swej bezmyślności.

7. Wrzask i raban

Jeśli nie należysz do osób spokojnych, możesz rozegrać wszystko w inny sposób. Wykrzycz danej osobie, co czujesz, użyj wulgaryzmów, mów co tylko chcesz. Skacz, machaj rękami, ale nigdy nie stosuj przemocy fizycznej. Słowa są silniejsze niż czyny.

8. Miłość i życzliwość

Obdarz toksyczną osobę zrozumieniem i szacunkiem. Musisz przemawiać łagodnym i przyjaznym tonem, nie wolno ci stracić panowania nad samym sobą.

9. Fantazje zastępcze

Wyobrażaj sobie to, co chciałbyś zobaczyć naprawdę. Nie bój się swoich myśli. Możesz stworzyć w wyobraźni scenę, która doprowadzi cię do śmiechu i tym samym obniży wartość wypowiadanych przez toksycznych ludzi słów.

10. Odcięcie

Jeśli ani jeden z powyższych sposobów nie działa, musisz postarać się odciąć od toksycznej osoby. Jeśli nie jest to możliwe, utrzymuj z nią kontakty tylko w razie konieczności.

Podane wyżej techniki stanowią potencjalne metody reakcji pozwalające nam skutecznie przeciwstawiać się toksycznym ludziom. Lillian Glass w swojej książce pt: ,,Toksyczni ludzie – 10 sposobów postępowania z ludźmi, którzy uprzykrzają ci życie” prezentuje nie tylko te sposoby, ale także opisuje typy osób, które mają na nas negatywny wpływ, podaje przykłady z życia codziennego wielu ludzi i prezentuje postawy, których powinniśmy unikać. Toksyczni ludzie nie powinni odbierać nam radości z życia. Skuteczne działania pomogą nam zyskać nową energię i chęć do działania.

Autor: Adrianna Świątkowska