Na czym polega masaż tajski i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Masaż tajski - co to jest i do czego służy?

W gabinetach masażu i u mobilnych masażystów można skorzystać z wielu różnych zabiegów dla zrelaksowania ciała oraz odprężenia. Są to także typowo „urodowe” masaże, przywracające jędrność i elastyczność naszej skórze, albo nastawione na pozbywanie się istniejących niedoskonałości. Jednym z ciekawszych zabiegów jest przy tym masaż tajski.

Być może właśnie dlatego istnieje nawet salon masażu w Warszawie specjalizujący się dokładnie w tego typu masażu. Dowiedzmy się zatem na czym polega masaż tajski i kto powinien się mu poddać.

Technika masażu tajskiego

Jak sama nazwa wskazuje masaż tajski pochodzi z Tajlandii. Jeśli ktokolwiek był tam choćby na wczasach czy krótkiej wycieczce z pewnością widział na ulicach, na targach lub w specjalnych salonach masażu oferty wykonania tajskiego masażu. Nie ma on w sobie nic z masażu erotycznego, choć wiele osób myli te dwa pojęcia. Dobrze wykonany masaż tajski nosi cechy masażu leczniczego, ale w czasie jego wykonywania pacjent może odczuwać nawet dolegliwości bólowe.

Celem masażu tajskiego jest przede wszystkim usunięcie napięcia mięśniowego. Pełni funkcje regeneracyjne i pielęgnacyjne, a jeśli użyte zostaną w trakcie masażu tajskiego odpowiednie olejki aromatyczne, zyskuje działanie lecznicze. Działa bardzo dobrze na problemy czynnościowe narządów wewnętrznych, wspomaga usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, a przy tym pobudza krążenie krwi i limfy w całym organizmie.

Dla kogo przeznaczony jest masaż tajski?

Najbardziej polecany tajski masaż będzie w przypadku osób zestresowanych, podenerwowanych, które prowadzą siedzący tryb życia i mało się ruszają. Z drugiej jednak strony także i sportowcy dla podtrzymania dobrej formy powinni poddawać się regularnie takim sesjom masażu. Pozwala on także młodym matkom powrócić do formy sprzed ciąży.

Masaż tajski ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka, dlatego warto go polecić dla osób z chronicznymi bólami głowy, karku, pleców, ramion czy nóg. Działa on korzystnie na sen, dlatego może być jednym ze sposobów leczenia bezsenności.

Jest on zalecany w czasie rehabilitacji i rekonwalescencji dla osób po przebytych urazach – stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach czy nawet złamaniach. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest reumatyzm, problemy z perystaltyką jelit, porażenia, odmrożenia, niedowłady, bóle spowodowane porażeniami nerwowymi, a także wady postawy.

Przeciwwskazania dla masażu tajskiego

Nie każda osoba może poddać się masażowi tajskiemu. Przeciwwskazaniem do jego wykonania lub całościowego przeprowadzenia u pacjenta będzie gorączka, silne osłabienie organizmu, choroby zakaźne i wirusowe, choroby skóry, serca, ostre stany zapalne żył, stawów, ścięgien, jelit, nerek i opon mózgowych. Nie jest on wskazany przy chorobie wrzodowej, nowotworach, przepuklinie, chorobach pasożytniczych. Warto odczekać kilka tygodni z przeprowadzeniem masażu tajskiego od skręcenia, stłuczenia czy naderwania mięśni i ścięgien. Nie będzie polecany przy ciąży, menstruacji, chorobach kości i układu nerwowego.